Logo image
Logo image

Aileniz İle Nasıl İddialı Olursunuz?

4 dakika
Nasıl iddialı olacağınızı öğrenmek aile toplantılarında hayatta kalmak için iyi bir araçtır. Sınırlarınızı çizmenize ve sinirlerinizi geren ve huzurunuzu bozan argümanlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Aileniz ile uyum içinde olmanın keyfini gerçekten çıkarabilirsiniz! Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!
Aileniz İle Nasıl İddialı Olursunuz?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ailenize karşı iddialı olmayı bilmek iyiliğinizin anahtarıdır. Neden? Çünkü, aileler ne zaman tatiller ve diğer kutlamalar için bir araya gelse, bir dizi olay sabrınızı kaybetmenize ve hatta öfkelenmenize neden olabilecek bir dinamiğe dönüşür. Ne de olsa, bir aile toplantısı farklı görüşlere sahip olan insanların oluşturduğu karmaşık bir kabiledir. Her zaman uyumlu bir ortam oluşmayabilir.

Herkes farklı düşünme hakkına sahiptir. Asıl önemli olan birlikte yaşayabilmek için birbirine nasıl saygı göstereceğini bilmektir. Ne yazık ki, durum her zaman böyle değildir. Ve, tatiller sırasında bu biraz daha karmaşık hale gelir. Bu rahatlamak için bir zaman olsa da, aileniz ile birlikte olmaya hazırlanmanız gerekir. Belki de bu insanların bir kısmını bir süredir görmemiş bile olabilirsiniz.

Bundan dolayı, diyelim ki bir aile yemeğine katılmak için önemli bir mesafe kat ettiniz. Bu, tüm yıl boyunca takviminizdeydi. Ve evet, belki de bu konuda çok endişelisiniz çünkü yaptığınız ve söylediğiniz her şey hakkında sizinle tartışmayı seven o kuzen de orada olacak. Ya da belki de sadece yargılayıcı babanızı görmekten çekiniyorsunuz. Ya da, kişisel hayatınız ve geleceğe yönelik planlarınız hakkında soru sormaktan kendini alamayan halanızı görmek istemiyorsunuz.

Kendi konfor bölgenizden düşman bölgeye geçmek her zaman kolay değildir. Ancak, bu toplantılar nadiren uyumlu, göz alıcı ve büyülü olsa da, hala hayatta kalabilirsiniz. Hatta, diğer tarafa zarar görmeden ve kendinizle gurur duyarak bile ulaşabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

Some figure

Ailenize Karşı İddialı Olmanıza Yardımcı Olacak Stratejiler

İddialı olmayı denemek, bunu ailenizleyken de uygulamanın anahtarlarından bir tanesidir. Onları atlatmaya ya da anlamaya çalışmak yeterli değildir. Değişme isteği ve bunu uygulamaya dair özgüvenin yanı sıra cesaret gibi diğer gerekli özellikler de söz konusudur.

Yakın bir akrabanıza karşı iddialı olmak genellikle zordur. Çünkü, bu durumun duygusal tarafı işleri bozabilir. Onları bir şekilde rahatsız ediyormuş gibi hissedebilirsiniz ve sessizliği tercih edebilirsiniz. Bunları görmezden gelmek daha iyidir. Ancak bu iyi bir strateji değildir çünkü görmezden geleceğiniz herhangi bir ihlal benlik saygınıza bir çentik atacaktır.

İddialı, Mevcut, Kendinden Emin ve Direkt Olun

Çoğu aile toplantısının ana amacı aradaki zaman açığını gidermek, kaliteli zamanı paylaşmak ve birbirlerinin varlığından zevk almaktır. Ancak, çevrenizde çatışmalara eğilimli, uyumu bozma ve değiştirmede usta olan insanlar olabilir. Kendi iyiliğiniz söz konusu olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır: ne olursa olsun, iyi olacaksınız. Bundan dolayı, herhangi biri ya da bir şey söz konusu olduğunda sabrınızı kaybetmemeye ve öfkelenmemeye çalışın.

Bundan dolayı, anın içinde mevcut olmaya dikkat edin çünkü zihninizin başka bir yerde olması hiçbir şeyi düzeltmeyecektir. Telefonunuzla oynamak zamanın daha hızlı geçmesini sağlamaz. Şimdide kalın, çünkü bu duygularınızla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, herhangi bir çatışma ile kendinizden emin ve direkt bir şekilde yüzleşmelisiniz. Peki nasıl?

  • Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi belirtmekten korkmayın. Şu tip şeyler söyleyin: “Şu an bu konuda konuşmak istemiyorum. Kutlama yapıyoruz, bu yüzden bunu yapmak için en iyi zaman şimdi değil.”
  • Eğer biri bir tartışma başlatmaya çalışıyorsa bunu iddialı bir şekilde engelleyin. Örneğin şunları söyleyin: “Sadece bizi ayırmaya yarayacak bazı şeyler hakkında konuşmak istediğini görüyorum. Tartışmak için değil, iyi vakit geçirmek için buradayız.”
  • Ayrıca, eğer bir tartışma büyüyor ve büyük anlaşmazlıklar ya da problemleri tetikliyorsa bunu mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışabilirsiniz. Herkese, bu toplanmanın ana amacının keyifli zaman geçirmek olduğunu hatırlatın.
Some figure

İstemiyorsanız Yanıt Vermeyin

Aile toplantılarınızda iddialı olmak hakkında çok basit bir prensibi unutmayın. Cevaplamak istemediğiniz herhangi bir şeye cevap vermek zorunda değilsiniz. Ailenizin içerisindeki statüleri ne olursa olsun, hiç kimsenin sizin üzerinizde herhangi bir otoritesi yok.

Bundan dolayı, eğer bir şey hakkında konuşmak istemiyorsanız, konuşmayın. Bunu, güvenli ama saygılı bir şekilde netleştirin.

Çatışmalara Eğilimli Akrabalar ile Başa Çıkmak

Her ailede çatışmalardan ve herkesin hassas noktalarına basmaktan keyif alıyormuş gibi görünen bir kişi vardır. Hatta bu insanlar sadece sizi sinir etmek için söylediğiniz her şey ile çelişeceklerdir. Eğer kendinizi bu gibi bir durumun ortasında bulursanız aralarında tercih yapabileceğiniz iki seçenek vardır. Ya bu kişiyi görmezden gelebilirsiniz, ya da onlarla iletişim kurmaya çalışabilirsiniz.

Bu nedenle, aşağıdaki şeyleri aklınızda tutun:

  • Tartışmayı, çelişmeyi ve basitçe birilerine katılmama opsiyonları olduğu için bunu yapmayı seven insanlar bunu büyük ihtimalle özgüvensiz oldukları ve fikirlerini ve ideolojilerini diğer insanlarınkinin üzerine konumlandırma ihtiyacı hissettikleri için yaparlar. Bu durumlarda söyleyebileceğiniz tek bir şey vardır: “Pozisyonunu anlıyorum ve buna saygı duyuyorum ancak ben zaman harcamak için değil de zamanımın keyfini çıkarmak için buradayım. Senin kendi inançların var, ve benim de kendi inançlarım var, bu yüzden konuyu değiştirelim.”
  • Genel olarak, bu tür insanlar sağlam ya da mantıksal argümanları olmaksızın saldırırlar. Bundan dolayı, başka bir iyi strateji soru sormaktır. Ne kadar fazla soru sorarsanız o kadar iyi bir pozisyonda olursunuz. Sakin kalın ve hatta biraz şaka yapın. Er ya da geç, kendileri ile çelişeceklerdir.

Kendi İyiliğiniz Önce Gelir

Sizde zaten rahatsızlık ve endişeye neden olan bir aile toplantısını başarıyla atlatmak için bunu görselleştirmelisiniz. Kendinize iyi olacağınızı söyleyin ve sınırlarınızı bilin. Bundan dolayı da bu şeyler üzerinde çalışın:

  • Toplantıya katılmadan önce hangi durumlara tolerans göstermeyeceğinizi bilin.
  • Bu sınırları görselleştirin, ve bunların sizin güvenli alanınız olduğunu varsayın. İzin vermeyeceğiniz şeyleri ve durumları bilmek size huzur ve rahatlık verecektir.
Some figure

Sonuç olarak, aile toplantılarınızda iddialı olmak hayatınızda büyük bir fark yaratacaktır. Sadece herhangi bir tartışma ya da anlaşmazlıktan başarılı çıkmak ile kalmazsınız, aynı zamanda bu konuda daha iyi hale gelirsiniz ve bu teknikleri başka bir bağlamda da uygulayabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.