Logo image
Logo image

Bağımsız Olmak

2 dakika
Bağımsız Olmak
Son Güncelleme: 07 Haziran, 2017

“Bağımsız olmak” deyince bunu başkasına bağlı olmamak için yeterli para sahibi olmak şeklinde anlayan bir çok kişi var. Bazılarına göre ise bağımsızlık, başkalarından izin istemeksizin seçim yapabilmektir.

Her iki tanım da doğru ama bunlar “bağımsız” olmanın gerçekten ne demek olduğunu ifade eden bir tanıma uyacak şekilde birleştirilebilir.

Çok para (en azından yetecek kadar para) kazanmak bazen istekten değil gereklilikten kaynaklanan bir şeydir. Ayrıca, bağımsızlık banka hesabımızdaki bakiye ve cüzdanımızdaki paranın ötesine gitmelidir. Faturalarınızı ödeyebiliyorsanız, tebrikler! Ama tamamen bağımsız olmak için tek ihtiyacınız para değil.

Esasen, bağımsızlık daha ziyade hayatınızı kontrol edebilmekle ilgilidir: nereye gideceğinizi bilmek, ne yapacağınızı söylemesi için başkalarını beklememek vs. Bağımsızlık ayrıca kişinin meseleleri çözme, kendi heves ve hedeflerini izleme, yardım istemeksizin kendi işlerini halledebilme, geleceği hayal edebilmekle de ilgilidir.

Hayatınızda bağımsız olup olmadığınızı bilmediğiniz veya kendinizi çevrenizdekilerden biraz ayırmak istediğiniz bir dönemdeyseniz, bağımsız bir kişiyi tanımlayan temel özelliklere dikkat etmek için doğru bir zaman olacaktır.

Nasıl daha bağımsız olabilirim?

Dilediğiniz gibi yaşamak için yeterli derecede bağımsız bir yetişkin olup başka bir şey ya da kişiye bağlı olmamak için şunları yapmaya başlamanız doğru olacaktır:

  • Kendinize daha iyi bakmak. Hem fiziksel hem de duygusal olarak kendinize daha iyi bakmaya başlamak. Kendinize saygı duymazsanız, hayatın tadını sonuna kadar çıkarmanız imkânsız olacaktır. Yani ruhunuz ve bedeniniz iyi durumda değilse; hastalanmaya, kötü bir ruh hâlinde olmaya ve özellikle de çevrenizdekilere bağımlı olmaya daha çok meyilli olursunuz.
  • Disiplinli olmak. Bu çok önemli çünkü düzen ve disiplinli olmak, belli durumları daha iyi ele almamıza yardımcı olur. Duygularınıza kapılıp gitmemelisiniz. Her durumdan çıkmanıza yardımcı olacak sağlam bir iadeye sahip olmayı öğrenin.
  • Kendinize inanmak. Bu da bağımsız olma yolunda temel bir adımdır. Eğer beceri yetenek ve erdemlerinize inanırsanız, umut ve hayallerinizi gerçekleştirme yolunda devam etmeniz daha kolay olacaktır.
  • Hayattan “tat” almak. Mutlu olmak için başkalarına güvenen kişiler, hayatın güzelliklerini bilmiyordur. Aldıkları kararlar daima başkalarıyla ilgilidir kendileriyle değil. Bağımsız olmak bencil olmak anlamına gelmez ama kendi hislerinize daha fazla dikkat etmek ve her durumda “hayatın tuzunu” bulmaya çalışmalısınız.
  • Bardağın dolu yarısını görmek. Bütün bağımsız kişilerin ortak bir özelliği, iyimserliktir. Elbette işler yolunda gitmediğinde bile hayatın çok güzel olduğunu bilmek de buna dahildir. Ayrıca küçük, günlük detaylarda mutluluk bulabilmektir iyimserlik.

Kısacası, nihayetinde sahiller, milyonlarca kum tanesinden oluşur. Hayatımız ve sahip olduklarımız söz konusu olduğunda da aynı şey geçerlidir.

Sahip olduklarınız için daha fazla minnettar olun ve şikayet ederek zaman ve enerji harcamayın. 

Some figure

Bağımsız olmak, başkaları size fikir sunabilecek ve belli aktivitelerde yardım edecek de olsa, “hayatınız” adındaki geminin kaptanı olduğunuz anlamına gelir. Siz yapmadığınız sürece kimse sizi cesaretlendirecek sözler söylemeyecektir. Sizin için etkili olan bir motivasyon metodu bulun.

Çok istediğiniz bağımsızlığa ulaşabilmek için, kendinize inanmak, kişi olarak kendinizi geliştirmek, büyümek ve eksiklerinizi bulmak zorundasınız. Çünkü kimse sizin için bir şey yapmayacaktır.

Son olarak, Michel de Montaigne’in şu sözleri üzerinde düşünmeye davet ediyorum sizleri:

“Dünyada en muhteşem şey, kendine ait olmayı bilmektir.”

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.