Yalnız Seyahat Etmenin 5 Avantajı

Mayıs 28, 2018

Yalnız seyahat etmek inanılmaz bir deneyimdir. Diğer deneyimlerinizden tamamen farklıdır. Yalnız seyahat eden herkes bunu başkalarına da tavsiye eder. Hangi ülkeye seyahat ettiğinizin ise hiçbir önemi yoktur. Bu tamamen kendinize çıktığınız bir yolculuktur.

Yalnız seyahat etmek denilince insanlar güvensiz yaklaşıyor. Başka bir ülkeye ya da kültüre seyahat etmek söz konusu ise bu güvensizlik daha da artıyor. Sanki uçuruma atlamakmış gibi. Aslında ne kadar plan yaparsanız yapın seyahatlerde mutlaka beklenmedik şeyler olur.

Kimse tek başına seyahat ettiğiniz zaman sadece iyi deneyimleriniz olacağını söyleyemez. Grupla yola çıktığınız zaman bile bazı aksilikler olabilir. Yine de yola tek başına çıkmayı göze alanlar hayatta yeni deneyimler edinir. Sırt çantanızı alıp da tek başına yola koyulduğunuz zaman nasıl büyüdüğünüzü daha iyi anlayacaksınız. İşte bir sonraki seyahatinizi planlarken aklınızda bulundurmanız gereken tek başına seyahat etmenin 5 avantajı:

1. Tek başına seyahat etmek kendiniz hakkında yeni şeyler öğretir

Yalnız seyahat etmek, kendiniz hakkında sahip olduğunuz bilgiyi arttırmanın bir yoludur. Elbette, her gün kendimiz hakkında biraz daha fazla şey öğreniyoruz. Ancak, sıra dışı bir yerde yalnız kalmak, kişiliğimizin birçok yeni yönünün ortaya çıkmasına neden olur. Tamamen habersiz olduğumuz yönler.

Emin olmak için, korkularınızı ve cesaretinizi daha net göreceksiniz. Bazen kendinize şaşıracaksınız. Bu deneyimi, değerinizin bir meydan okuması olarak kabul etmemelisiniz. Hayatınızı zenginleştirmek için yapılacak en iyi şey gezinin akışına izin vermek ve kendiniz olmaktır.
bavulunu almış yola çıkan adam

2. Düşünme ve değişimler getirir

Yeni bir yere seyahat etmek size hemen ayrı bir bakış açısı kazandırır. Zaman içinde düşünebileceğiniz bir tür parantez üretir. Bu deneyimi yaşadıktan sonra, geride bıraktığınız hayatı yeni gözlerle göreceksiniz.

Yalnız seyahat ettikten sonra aynı insan olmayacaksınız. Yolculuğunuzdan önce, yolculuk sırasında ve sonrasında var olma yolunda değişiklikler kaydettiğinizi göreceksiniz. Başka bir yere gidip otelinizin dışına hiç ayak basmasanız bile, sadece pencereden dışarı baktığınızda, küçük bile olsa bir değişim geçireceksiniz. Ve bu her zamankinden daha iyisi olacak, çünkü şimdi kendi bakış açınızı daha iyi anlayacaksınız.

3. Sosyal becerilerinizi artırır

Ne kadar içe dönük veya utangaç olursanız olun tek başına seyahat etmek eski alışkanlıklarınızı geride bırakmanıza yardımcı olur. Çevrenizde konuşacak kimse olmayacak. Tek başına olmak zorunda kalacaksınız. Nasıl olduğunu bile anlamadan başkalarıyla kolayca ve rahatça iletişim kurduğunuzu göreceksiniz.
trendeki mutlu kadın

Özellikle de bazı yörelerin insanları tek başına seyahat eden insanlarla konuşmaya çok heveslidir. Biriyle olsanız bu çember daralırdı. Başka gruplar görünce insan bariyer koyar. Öte yandan tek başınıza olduğunuz zaman başka gruptan insanlar sizle konuşmak isteyebilir

4. Özgürlük hüküm sürer

Yalnız seyahat etmek, tam olarak ne istediğinizi, nasıl istediğinizi ve ne zaman istediğinizi gerçekleştirmek için bir fırsattır. Öğlen kalkmak isterseniz, mükemmel. Alışverişe gitmek istiyorsanız, muhteşem. Zaten yorgun ya da sıkılmış olduğunu söyleyen kimse yok etrafınızda olmayacak.

Kendi ritminizi oluşturun. Kimseye bağlı değilsiniz. Tek sınır, kendinizin koyduğu sınırdır. İşler, uzlaşma yok, sınırlarınızı işaretleyecek kimse yok. Yapmayı en çok sevdiğiniz şeylerden zevk almak için ölçülemeyen bir durumdur.

5. Tüm sorunlarınızı geride kalır

Yalnız seyahat ederseniz, geride bıraktığınız rutinin ve yaşamın hatırlatıcısı olmayacak. Aileniz, işiniz, yaşam tarzınız veya sahip olduğunuz planlar hakkında konuşmaya başlayacak kimse yok. Siz artık olduğunuz yerde ve bağımsızsınız. Kimse sizin hakkınızda hiçbir şey bilmiyor. Sadece kendiniz hakkında öğrenmelerini istediğiniz şeyleri öğrenebilirler.
sırt çantalı özgür adam

Yalnız seyahat etmek diğer her şeyle bağları koparmanın belki de en iyi yoludur. Bu şekilde sorunlarınızı bir kenara atabilirsiniz. Elbette onları da düşüneceğiniz zamanlar olacak ama sadece istediğiniz kadar ve istediğiniz zaman. Bilinmeyen bir yerde kaybolma hakkınız olması gibi.

Bu sorunları yok saymak anlamına gelmez. Geri döndüğünüz zaman onları bıraktığınız yerde bulursunuz ama en azından farklı bir bakış açısıyla görüp yeni çözümler üretebilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken yalnız seyahati olumlu bir deneyime dönüştürmek için kendinizi duygusal olarak da buna hazırlamak.

Yalnız seyahat etmek, “her şeyle bağları kesmek istiyorum” modunda olduğunuz anlar için ideal bir deneyim. Yalnız seyahat edenlerin neredeyse tamamı tekrar yapıyor. Bir nedeni olmalı.