Logo image
Logo image

Deneyimlerinizi Pozitif Duygu Kaynağına Çevirin

3 dakika
Deneyimlerinizi Pozitif Duygu Kaynağına Çevirin
Son Güncelleme: 10 Kasım, 2017

Hayatta deneyimlediğimiz şeylerin duygularımızı nasıl etkilediği, aslında dolaylı olarak davranışlarımızı da etkiler. Yıllar boyunca biriktirdiğimiz deneyimler, aslında bugün bulunduğumuz konumun sorumlusudur. Bir deneyimin olumsuz değerlendirmesinden kaynaklanan duygulara tutunmak zararlı olabilir. Bu nedenle, gelin hayata başka bir gözle bakmayı öğrenelim ve dönüşmek için içimizdeki sihirli güce başvuralım.

Deneyimlerinizi dönüştürebilecek ve kendiniz için yararlı birer kaynağa çevirebilecek güce sahip olduğunuzu unutmayın. Bu gücü büyütmek ve deneyimlerin üzerinizde olumlu etkiler yaratmasını sağlayabilmek bir çeşit sihir gibi görünüyor. Meditasyon, pozitif olumlama, görselleştirme ve dikkat odağını değiştirme bu sihri yaratmak için güzel birer yol olabilir.

Meditasyonun gücü

Meditasyon yapmak, huzurlu bir pozisyonda ve ortamda, düşüncelerinizin tuzaklarına düşmeden onları serbest bırakmaktır. Nefes alma teknikleriyle belirli bir rahatlama düzeyine erişebilir ve psiko-duygusal açıdan pek çok faydasını görebilirsiniz.

Some figure

Psikolojik ve fizyolojik açıdan meditasyon yapmanın farklı bilinç durumları yaratma etkisi olabilir. Düşünerek nefes almak ve gelişmekte olan kasların rahatlatılması da diğer faydalarından. Meditasyon çalışarak depresif düşüncelerinizi azaltabilir ve daha dingin bir ruh haline kavuşabilirsiniz.

Dikkat odağınızı değiştirerek duygularınızı da değiştirebilirsiniz

Fizyolojik açıdan konuşacak olursak, negatif bir duygu bedeninizi el geçirdiği zaman bu bedenin tüm bilgiyi alması ve normal düzeye getirmesi için birkaç saniyeye mal olur. Ancak, eğer bundan sonra sizi neyin mutsuz veya öfkeli olduğu üzerinde düşünmeye devam ederseniz fizyolojik süreç tekrar etmeye başlar ve adeta bir kısır döngü şeklinde bu duygunun sizi yeniden ele geçirmesine neden olur.

Odak noktanızı değiştirerek duygularınızı da değiştirebilirsiniz. Negatif bir duygu hissettiğinizde bir saniyeliğine durup sakince nefes alın ve başka bir şeye odaklanmayı deneyin. Başka bir şey düşünün ya da yapın; mutlu bir anıyı aklınıza getirmeye çalışın, müzik dinleyin veya eğlenceli bir film izleyip dikkatinizi tamamen ona yöneltin.

Dönüştürme yöntemi olarak görselleştirme

Görselleştirme, pozitif olmaya yardımcı bir tekniktir ve beyinde pozitif tepkiler verilmesini sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olur. Böylece günlük hayatın rutininden kurtulabilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz.

Elsa Punset, The Book of Little Revolutions isimli kitabında günlük hayatınızı iyileştirecek 250 hızlı alışkanlıktan söz ediyor. “Dönüşüm bahçesinde” okuyucuya asla rahatsız edilmeyeceği bir yerde hayal kurmasını öneriyor.

Burada, size “bir bahçede yürüdüğünüzü ve her şeyin istediğiniz gibi olduğunu hayal edin. U doğal alanda kendinize istediğiniz kişi olmak için izin verin. Güzel bir yeşil alan, küçük bir granit taş parçası, ağaçların üzerinde süzülen sevimli bir kuş…” diyerek sesleniyor.

Some figure

Pozitif olumlamanın sihirli etkisi

Zihniniz hakkında bir şeyler bilebilmeniz için öncelikle düşüncelerinizi gözlemlemelisiniz. Hissettiklerinizin çoğu düşündüklerinizle bağlantılıdır. Bu sebeple, düşünce biçiminizi değiştirerek duygularınızı ve davranış biçiminizi de değiştirebilirsiniz.

Beyninize negatif duyguları çağıran negatif düşüncelere odaklanmamayı öğretebilirsiniz. Doğrudan düşüncelerinizi pozitif olumlamaya odaklayarak, negatif yorumlama eğiliminizin önüne geçebilirsiniz.

Pozitif olumlama, kendinizle ilgili negatif duygu ve düşüncelerinizi değiştirmeyi ve bunlara pozitif bir bakış açısı eklemeyi içerir. Örneğin “yapabilirim”, “başarabilirim” veya “bunun için yetenek sahibiyim” demek gibi…

Endişelerinizi şu andaki anılara dönüştürün

Her zaman şu anda var olmak ve şu anı yaşamak oldukça zordur çünkü aslında öylesine hiç alışık değiliz. Dikkat, öğrenme isteği ve olumsuz düşüncelerden ve endişelerden kurtulmak için çaba gerektirir. Fakat eğer bu adımı atmayı başarabilecek durumdaysanız, belirli bir duruma odaklanma ve çıkan zorluklara karşı çevreden gelen olumsuzlukları yok sayma kabiliyetine de sahipsiniz demektir.

Geçmişte yaşanmış sorunlara veya duygulara takılı kalmak daima pişman hissetmenize ve depresyona neden olur. Geçmişe veya geleceğe yönelik endişelerinizi şu anda yaşanan sıradan bir anıya çevirmek için, şu anda, tam da olduğunuz yerde yaşamanız gerekir. Anı yaşamak, bir hediyedir. Bu yüzden dönüştürme gücü de tahmin ettiğinizden etkilidir!

“Hayatımda birçok endişe var, çoğu ise daha yaşanmamış şeyler için.”

– Mark Twain

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.