Haksız Yere Yalan Söylemekle Suçlandığınızda Size Yardımcı Olacak Yedi İpucu

Hiç yalan söylemekle, örtbas etmekle veya rol yapmakla suçlandınız mı? Bu tür suçlamalara meydan okumak istiyorsanız, ilk adım sakin kalmak, öfkenizden kaynaklanan enerjinizi yeniden yönlendirmek ve kendinize güvenmek. Aslında, iddialı iletişim kurmanın zamanı geldi.
Haksız Yere Yalan Söylemekle Suçlandığınızda Size Yardımcı Olacak Yedi İpucu
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yalan söylemekle haksız yere suçlandığınızda nasıl davranmalısınız? İlk anahtar, soğukkanlılığınızı kaybetmemek ve öfke ile tepki vermemektir. Çünkü yalan söylemekle suçlanmak karşısında verilen kızgın bir tepkinin suçlu olduğunuz anlamına geldiği varsayılır. Bu nedenle, öfkenizi kontrol etmeli ve bu durumların, son derece acı verici olsalar da, yaşam boyunca ara sıra başınıza geleceğini anlamalısınız.

Gerçekten de çoğumuz bu tür durumları yaşıyoruz. Aniden ve ortada hiçbir sebep yokken, yapmadığınız bir şeyi yaptığınız için suçlanıyorsunuz. Başkalarının sizi söylemediğiniz sözlerle suçlaması bile söz konusu olabilir. Ya da belki partneriniz sizi onları aldatmakla suçluyor.

Bu gibi durumlarda, agresif bir tepkiye yer olmadığı gibi, ondan kaçmaya çalışmamalı, görmezden gelmemeli veya öylece gelip geçmesine izin vermemelisiniz. Aslında, yanlış bir suçlamayla karşı karşıya kaldığınızda, uygun olan tek bir tepki vardır. İddialı, sağlam ve kendinden emin iletişim. Hadi daha yakından bakalım.

Sizi yalan söylemekle suçlayanlara karşı kendinizi savunmak için kendinize ve kendi gerçeğinize güvenmelisiniz.

tartışan bir kadın ve erkek

Nasıl davranmalısınız

Yanlışlıkla suçlanmak, fiziksel bir darbe kadar acıtabilir. Bu, bütünlüğünüze, benlik kavramınıza ve benlik saygınıza bir saldırıdır. Bu deneyimler üzerine yapılan araştırmalar, haksız yere bir suçla suçlanan bireylerin vakalarını inceleme eğilimindedir. Bu vakalardaki psikolojik etki yıkıcıdır.

Bu bağlamda, King’s College London’daki (İngiltere) Psikolojik Tıp Departmanı bir araştırma yaptı. Bu tür durumlarda ruh sağlığı mekanizmaları geliştirmenin önemini vurguladı. Çünkü bu tür hatalı suçlamalarla karşılaşanlar, kimlik kaybı, psikolojik ve fiziksel sorunlar, istihdam ve uyum sorunları bir yana ailevi sorunlar yaşarlar.

Bununla birlikte, suç dünyasının ötesinde, bazen başkalarının sizi yalan söylemekle suçladığı günlük senaryo vardır. Bu durumda ne yapmalısınız? Masumiyetinizi göstermek ve kendinizi bu yanlış davranıştan kurtarmak için hangi stratejileri kullanabilirsiniz? İşte bazı ipuçları.

1. Duygularınızı yönetmeye çalışın: sizi suçlayanlara ne saldırın ne de onları görmezden gelin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, doğal olarak, yalancı olarak adlandırılmanıza ilk tepkiniz, öfkelenmek ve buna göre tepki vermek olacaktır. Ancak, bu yapılması gereken doğru şey değildir. Bu nedenle, ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmalısınız. Dahası, Harvard Business School ve Toronto Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, suçlamaları öfkeyle reddedenlerin ve sessiz kalanların başkaları tarafından suçlu olarak görüldüğünü ortaya koydu.

İlk adım sakin kalmak ve kendinize güvenmek.

2. Neden suçlandığınızı sorun

Basit bir hata olabilir. Eğer öyleyse, sorun hızlı bir şekilde çözülebilir. Öte yandan, çözülmesi o kadar kolay olmayan bazı durumlar olabilir. Örneğin, bir çift bağlamında, güven eksikliği nedeniyle bu tür suçlamalar ortaya çıkabilir.

İş senaryolarında, çoğu zaman rekabetin yüksek olduğu ortamlarda yanlış suçlamalar ortaya çıkabilir. Örneğin, bir meslektaş, diğer kişinin bir tür çıkar elde etmesi için taciz edilebilir.

3. Açık uçlu sorular sorun ve suçlamaları gerekçelendirmelerini isteyin

Başkaları size yalan söylediğinizi ve bunun doğru olmadığını söylediğinde, sizi neyle suçladıklarını tam olarak anlamalısınız. Öfke yüklü suçlamalara, saldırılara ve sözlü ifadelere düşmekten kaçının. Ayrıca, diğer kişinin sizi yalancı olarak görme nedenlerini açıklaması çok daha iyidir. Onları sabırla dinleyin ve konuşmalarına izin verin.

Bu tür bir durumu teşvik etmek için, “yalan söylediğimi düşündüren nedir?” gibi açık uçlu sorular sorarak başlayın.

4. Tutarsızlıkları tespit edin ve bunları iddialı bir tavırla karşılayın

Diğer kişi kendini haklı çıkarmaya başladığında, hikayesindeki tutarsızlıkları fark etmeniz uzun sürmez. Bu sizin başlangıç noktanız. Nitekim onların çelişkili ve hatalı fikirleri, iddialı olmanız ve argümanlarını çürütmeniz için bir sıçrama tahtası görevi görecektir.

Soğukkanlılığınızı kaybetmemeniz ve duygularınızı iyi düzenlemeniz zorunludur. Bu şekilde, kendinizi net, kendinden emin ve güçlü bir şekilde açıklayabileceksiniz. Unutmayın, birazcık da olsa yersiz görünen herhangi bir hareket, suçlu olmasanız bile sizi suçlu gösterecektir. Bu anlamda dengeli ve sakin kalmak bu süreci başarılı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

5. Dolaylı sorular kullanın

Adaletsizlik ve yanlış suçlamalar bağlamında, dolaylı soruların yanı sıra açık ve doğrudan soruları kullanmak iyi bir fikirdir. İkincisi ile, suçlayan kişinin kendi davranışlarını keşfetmesini ve düşünmesini istersiniz. İşte söyleyebileceğiniz bazı şeylere bir örnek:

“Beni yalan söylemekle suçlayarak neyi başarmayı umduğunu bilmek isterim”, “Gerçek şu ki, yalan söylediğim sonucuna varmadan önce neden bana sormadığını gerçekten bilmiyorum”, “Hala bu fikrin ortaya çıkmasının nedenini anlamış değilim” ya da “Benimle ilgili bu kadar çarpık bir bakış açısına sahip olman için sana ne yaptığımı gerçekten merak ediyorum?”

Dolaylı sorular, suçlayanın kendi davranışlarını yansıtması gerektiği anlamına geldiği için size yardımcı olur.

iki tekli koltukta karşılıklı oturmuş tartışan çift

6. Destek arayın

Yapmadığınız bir şeyle suçlandığınızda desteğe sahip olmak çok önemlidir. Çünkü, çok iyi bildiğiniz gibi, bazıen sadece sözünüzün yeterli olmadığı durumlar vardır.

7. Bazı insanlar için her zaman yalancı olacağınızı kabul edin

Size yalan söylediğinizi söylediklerinde, bu doğru değilse, belirli bir tür acı yaşarsınız. Ayrıca, o kişiye olan güveniniz kırılmıştır çünkü kimliğinize ve özgüveninize saldırmışlardır. Bu tür bir yara uzun bir süre devam eder, ancak bir noktada genellikle kendinizi kurtarmayı başarırsınız.

Ancak netlik kazanan bir nokta var. Gerçek şu ki, bazı insanlar için her zaman yalancı olacaksınız. Gerçekten de, her ne sebeple olursa olsun, bu yanılgıyı her zaman besleyenler olacaktır. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda, ancak bunu kabul edebilir ve benlik kavramınızı ne pahasına olursa olsun zarar görmeden tutabilirsiniz. Günün sonunda, hikayenizin doğru olduğunu ve dürüst olduğunuzu biliyorsunuz.

Neyse ki, her zaman sizi tanıyan ve sizi asla sorgulamayacak daha birçok insan vardır. İlginizi çekebilir ...

Yalan Söylüyorsun! Vücut Diliniz Sizi Ele Verir
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yalan Söylüyorsun! Vücut Diliniz Sizi Ele Verir

Yalan söylediğimizde aslında kendimizi kandırırız. Çünkü vücut dilimiz bizi ele verir. Hangi hareketlerle kendimizi ele veririz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Brooks SK, Greenberg N. Psychological impact of being wrongfully accused of criminal offences: A systematic literature review. Medicine, Science and the Law. 2021;61(1):44-54. doi:10.1177/0025802420949069
  • Leo, RA. Rethinking the study of miscarriages of justice: developing a criminology of wrongful conviction. J Contemp Crim Justice 2005; 21: 201223.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.