Logo image
Logo image

Bir Konuşma Sırasında Nasıl Kendinizden Emin Görünebilirsiniz?

3 dakika
Kendinden emin görünmemenin pek çok nedeni vardır. Bazen çekingenlikten veya girişken iletişim becerilerinin eksikliğinden kaynaklanır. Diğer zamanlarda bunun nedeni, konuştuğu kişinin veya koşulların kişiye çok fazla baskı yapmasıdır. Durum ne olursa olsun, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmek mümkündür.
Bir Konuşma Sırasında Nasıl Kendinizden Emin Görünebilirsiniz?
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 26 Haziran, 2021

Bazen, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmek çok önemlidir. Örneğin, müzakere etmeniz veya zor bir iş durumuyla yüzleşmeniz gerektiğinde bu havayı yansıtmanız gerekir. Ancak, güven herkese o kadar kolay gelmeyen bir şeydir.

Bunun birçok nedeni vardır. Bazen çekingenlikten veya girişken iletişim becerilerinin eksikliğinden kaynaklanır. Diğer zamanlarda bunun nedeni, konuştuğu kişinin veya koşulların kişiye çok fazla baskı yapmasıdır. Durum ne olursa olsun, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmek mümkündür.

Bunun sırrı, bir konuşma sırasında özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarında yatmaktadır. Bu şekilde, konuştuğunuz kişi ne kadar korkmuş veya gergin olduğunuzu fark etmeyecektir.

“Bir insan kendi onayı olmadan rahat olamaz.”

– Mark Twain

Göz teması, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmenize yardımcı olur

Çoğu zaman, beden dili kelimelerden çok daha yüksek sesle konuşur. Bu nedenle gözleriniz çok önemlidir. Görünüşünüz, nasıl hissettiğiniz hakkında çok şey ortaya koyar. Kaçamak veya kararsız bir bakış, güvensizliğin açık bir işaretidir, bu yüzden ne pahasına olursa olsun bundan kaçının.

Some figure

Bu nedenle, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmek için doğrudan göz teması kurmalısınız. Diğer kişinin doğrudan gözünün içine bakın. Bu, yine de, gözlerinizi kırpmadan sabit tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunu yaparsanız, diğer kişi onlara meydan okuduğunuzu veya saldırgan olduğunuzu düşünebilir.

Bakışlarınızı güven yansıtacak şekilde eğitmek mümkündür. Başkalarına nasıl baktığınızın farkında olmak için aynada kendinize bakın. Gözlerine güvenebileceğiniz bir kişiye doğal bir şekilde bakmaya çalışın. Yavaş yavaş, göz temasını bilinçli olarak kontrol etmeyi öğreneceksiniz.

Ses tonunuz

Fark etmeyebiliriz, ancak ses tonumuz hakkımızda çok şey söyleyen başka bir unsurdur. Bu yüzden kendi sesinizi tanımanız ve onu yönetmeyi öğrenmeniz önerilir. Bu konuda yapabileceğiniz iyi bir egzersiz, sesinizi kaydetmek ve ardından tüm ayrıntılara dikkat etmeyi hatırlayarak bu kaydı dinlemektir.

Bir kişi, mesajlarını bağırmadan iletirse, konuşma sırasında kendinden emin görünür. İnsanların sizi duymasına izin verin, ancak diğer kişiyi sesinizle gölgede bırakmayın. Pratik yaparak ses tonunuzu değiştirmeyi öğrenebilirsiniz. Bu beceriyi geliştirmek, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacak bir şeydir.

Kolay anlaşılır bir şekilde konuşun

Some figure

İnsanların sizi duyabilmesi için yeterince yüksek sesle konuşmak çok önemlidir. Ancak, hedef kitlenizin de ne söylediğinizi anlaması gerekir. Güvensizlik sizi tereddüte düşürebilir ve bu da insanların kendinizi ifade etmeyi zor bulduğunuzu düşünmesine neden olabilir. Ayrıca çok hızlı konuşmanıza neden olabilir ki bu da iyi değildir.

Neyse ki, doğru telaffuz, pratik yaparak kazanabileceğiniz başka bir beceridir. Söylediğiniz her kelimeyi abartarak pratik yapmaktan çekinmeyin. Bu konuşma kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Uzmanlar ayrıca tekerlemelerin farklı hızlarda söylenmesini tavsiye ediyor. Doğru telaffuz, söylediklerinize güvendiğinizin kesin bir işaretidir.

“Hayattaki en iyi şey sohbettir ve en büyük başarı güven veya samimi insanlar arasındaki mükemmel anlayıştır.”

– Ralph Waldo Emerson

Duygularınızı konuşmanın dışında tutun

Bir durumu algılama biçimimiz, özgüvenimize zarar verebilir. Konuştuğunuz kişinin sizden daha güçlü olduğuna inanıyorsanız, inanılmaz derecede gergin hissedersiniz. Kendinize çok fazla baskı uygularsanız, bir konuşma sırasında kendinizden emin görünmeniz zor olacaktır. Yapmanız gereken tek şey elinizden gelenin en iyisini yapmak ve tüm insanların hata yapabileceğini hatırlamaktır.

Bununla birlikte, önceden hazırlanarak karışıklığı önleyebilirsiniz. Sizi rahatsız eden belirli bir kişi varsa, onu sevmediğiniz kurgusal bir karakterle ilişkilendirin. Ayrıca, kendinizi o kişinin temasa geçeceği bir aktör olarak düşünün. Bu şekilde, o kişiyle konuşacak kişinin siz olmadığınıza, bunun yerine bu durum için yarattığınız bir versiyonunuz olduğuna inanacaksınız. Bu, duygularınızı konuşmanın dışında tutmanıza ve her şeyi daha iyi halletmenize yardımcı olacaktır.

Some figure

Bu ipuçları, günlük yaşamınızda daha iyi konuşmalar yapmanıza yardımcı olacaktır. Onları bugünden deneyin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.