Uri Geller ve Toplu Dolandırıcılık Öyküsü

Uri Geller, etrafındaki insanlarda kolektif bir yanılsama yaratan bir sihirbazdır. İnsanların dikkatini nasıl çekeceğini biliyor ve telkinin gücünü anlıyor.
Uri Geller ve Toplu Dolandırıcılık Öyküsü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni dalga felsefesinin son moda olduğu 70’lerde “Uri Geller” adı çok popülerdi. O zamanlar insanlar her türlü doğaüstü fenomene çok açık davranıyorlardı. Hatta insanlar bu tür hikayeleri araştırıyorlardı. Doğaüstü olaylar ile ilgili her şey çok popülerdi.

Uri Geller dönemin kolektif ruh halinden yararlandı. Halkı aldatmayı başarış şekli efsanevidir. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce insan, belki de milyonlarca insan, onun son derece başarılı bir milyoner yapan güçlerine inanıyordu. Aslında, hala tüm dünyada takipçileri var.

“Açık fikirli olmak ve kafanıza beyninizin dışarı sızacağı bir delik açmak arasında belirgin bir fark vardır.”

– James Randi

Tek bir kişinin bu kadar kişinin gözlerini nasıl boyadığını anlamak zor olabilir. Her ne kadar Uri Geller en ünlü illüzyonistlerden biri olsa da, asılsız inançlara yol açmayı başaran tek kişi o değil. Birçok siyasi ve dini lider aynı şeyi yapıyor. Satış görevlileri bile potansiyel müşterileri kandırıyor. İnsanları kandırıyorlar ve sayısız başkalarını da kandırmaya devam edecekler.

Uri Geller kimdir?

Uri Geller, 1946’da İsrail’in Tel Aviv kentinde doğdu. Geller, dört yaşındayken, gökyüzünde onu enerjiyle çarpan ve bilinçsiz bırakan kocaman bir şimşek gördüğünü söylüyor. Sonrasında ise öğle yemeği yemek için eve gittiğini söylüyor. Yemek için eline bir kaşık aldığında, kaşığı çıplak elleriyle kırdı.

uri geller dağdaki fotoğraf

Ailesi, Uri 11 yaşındayken Kıbrıs’a taşındı. 17 yaşına kadar orada yaşadı. Daha sonra İsrail ordusuna katıldı ve paraşütçü oldu. Altı Gün Savaşı’nda savaştı ve çatışmada yaralandı. Ondan sonra modellik yapmaya başladı.

Modellikten sonra Geller, İsrail çevresindeki küçük gece kulüplerinde sihir gösterileri yapmaya başladı. Ünlü olması uzun sürmedi. Diğer sihirbazlardan farklı olarak, Uri Geller psişik güçlere sahip olduğunu iddia etti. Kaşıkları belli bir mesafeden bile bükme ve saatleri durdurma veya hızlandırma kabiliyeti ile ünlüydü.

Ünlü

Uri Geller’in ünlü olması çok uzun sürmedi. Tüm dünyada televizyon şovları onu konuk olarak davet etti. Kaşık bükme ve saat hilelerini her birinde yaptı. Geller ayrıca, telepatik “yeteneklerini” sergilemeye başladı. Asistanlarından bir şey çizmesini istedi. Ardından, orijinali hiç görmeden çizimi mükemmel şekilde yeniden üretecekti.

Herkes büyülenmişti. O kadar popüler ve tanınan birisi haline geldi ki, CIA bile dahil oldu. Gizliliği kaldırılmış CIA belgelerine göre, ABD istihbarat teşkilatı Uri Geller’i güçlerin test etmek amacıyla tesislerine davet etti. Onu bir odaya kilitlediler ve binlerce mil uzaktaki CIA ajanları tarafından yapılan çizimleri yeniden çizmesini istediler. Testin sonunda, onun paranormal güçleri olduğu sonucuna vardılar ve CIA için çalışmaya başladı.

uri geller televizyon şovu

Şöhretine ve popülerliğine rağmen, sihirbaz ve illüzyonist James Randi ona inanmadı. Sahte bilim efsanelerini çürütmeye adanmış bir organizasyon olan Kuşkucu Soruşturma Komitesi’nin kurucusu ve üyesiydi.

Randi her zaman kaşık bükme numarasının kolay olduğunu, hatta bunu bir çocuğun bile yapabileceğini söylerdi. Geller’le rastgele bir çocuk arasındaki fark, Geller’ın ortak bir yanılsama yaratmak için kullandığı pazarlamaydı.

Oyun bitti

1973 yılında James Randi nüfuzunu kullandı ve bu sayede Johnny Carson Uri Geller’i şovuna konuk olarak davet etti. Randi, Geller’e rutinini yapmak için meydan okudu, fakat rutini farklı şartlar altında yapacaktı. Öncelikle, Geller’in her zaman yanında taşıdığı kaşıkları kullanmasına izin vermedi. Geller’e yeni kaşıklar verdi. Ayrıca Geller’in, kopyalanacak çizimi kimin yapacağını seçmesine de izin vermedi.

Günün sonunda, Geller sözde “paranormal” güçlerini ispatlayamadı. Hiçbir kaşığı bükmedi, çizimleri yapamadı. Ona çok fazla baskı uyguladıklarını ve bu durumun güçlerini engellediğini savundu. Daha sonra, Randi’ye dava açtı, o da Geller’a karşı dava açtı ve uzun yıllar sonra açtığı davayı kazandı.

uri geller güncel fotoğraf

Bu Geller’in “güçlerinin” başarısız olduğu tek zaman değildi. Bir keresinde Big Ben’i durduracağını söyledi, ama hiçbir şey olmadı. Madrid’deki Puerta del Sol’daki saat için de aynı şeyi söyledi, ancak orada da hiçbir şey yapmadı. Tüm bunlara rağmen, birçok insan Geller’a ve güçlerine hala inanıyor. Aslında, hala televizyona çıkmaya devam ediyor ve hala harika doğaüstü güçleri olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir ...
Yalan ve Doğru Hakkındaki Efsaneler
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yalan ve Doğru Hakkındaki Efsaneler

Yalan ve doğru hakkındaki bakışımız gerçekten belirsizdir. Genel bir kural olarak, hepimiz doğruyu tercih ederiz. Ama bu her zaman geçerli değildir...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.