Logo image
Logo image

Üniversite Hayatı Göründüğü Gibi Değildir

3 dakika
Üniversite hayatını çevreleyen pek çok beklenti vardır. Bu yazıda, onlar hakkında her şeyden bahsedeceğiz.
Üniversite Hayatı Göründüğü Gibi Değildir
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Üniversitede eğitim alma ve genel olarak üniversite yaşamı etrafında dönen pek çok beklenti vardır. Onları analiz etmek ve gerçekte olanlar ile karşılaştırmak iyi bir fikirdir.

Bazı popüler fikirleri daima üniversiteler dünyasıyla ilişkilendirdik. Üniversite hayatı birçok farklı şekilde algılanabildiği için bu şaşırtıcı değildir. Aslında, üniversiteye gitmeye dair kişisel deneyimler arasında birbirine benzeyen iki deneyim yoktur.

Üniversiteye bir diploma almak için gitmek, çoğu insanın genellikle erken yaşta göz önünde bulundurduğu bir seçenektir. Bu nedenle, bugünün toplumunda hala geçerli olup olmadıklarını görmek için genellikle hangi beklentilerin mevcut olduğunu analiz etmek iyi bir fikirdir.

Üniversite Hayatına İlişkin Beklentiler

Zamanlar değişiyor, ancak üniversiteye gitme fikri hala tüm çocukluğumuz boyunca binlerce mini pazarlama kampanyasına ilham veriyor. Bunlar bize öğretmenlerimiz, akrabalarımız ve hayatımızdaki diğer etkili insanlar aracılığıyla gelir. Üniversiteye bir diploma almak için gitmenin gelecekte güvenlik ve istikrar sağlamak için yapabileceğimiz en iyi şey olduğunu söylüyorlar.

Ancak, üniversitede okumak hakkında fikirler artık aynı değil. Bu, özellikle iş piyasasında, yıllar içinde yaşanan birçok sosyal değişimden kaynaklanmaktadır. Ancak, buna rağmen bir diploma almak için okumakla ilgili beklentiler hala vardır:

İşe alınabilirlik

Bir diplomaya sahip olmanın, bizi lise derecesine sahip veya eşdeğer düzeyde uzmanlaşmış diğer insanlardan daha fazla işe alınabilir hale getireceğine inanmak çok yaygındır.

Açıkçası, her diplomanın insanlara iş piyasasında belirli bir avantaj sağlayacak olan farklı fırsatları vardır. Ancak, bir lisans diplomasına sahip olmanın (hangisi olabilirse) sadece yüksek bir nitelik olarak kabul ettiğimiz için bize bir avantaj sağlayacağı inancı, akademik ve iş gerçekliğine dönüşmeyen bir inançtır.

Parti Hayatı

Üniversiteler ve partiler çoğu insanın düşüncesine göre oldukça yakın olan iki alandır. Amerikan üniversite öğrencilerinin yaşamları üzerindeki etkileri bu beklentiyi çok etkiliyor.

Birçok Amerikan sineması ve dizilerinde, üniversite hayatının sayısız kural, ritüel ve gelenekle bir felsefe haline gelişini görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, üniversite yaşam felsefesinde eşsizdir ve Avrupa’daki üniversiteler bu anlamda eşleşme eğiliminde değildir. Bununla birlikte, Erasmus bursları gibi bir istisna vardır.

Entelektüel Gelişim

Eğer üniversiteye giderseniz, otomatik olarak gerçekten zeki bir insana dönüşeceğinize dair bir beklenti de oluşmaktadır. Ne yazık ki, zihninizi ve zekanızı geliştirmek, bir diplomanın genellikle sunduğu entelektüel teşvikten ziyade kişisel tutumunuzla daha fazla ilgilidir.

Bağımsızlık

Genellikle üniversite yaşamını, size getirdiği inanılmaz özgürlük ve bağımsızlıkla ilişkilendiririz. İnsanlar bunu yapmak için şehirlerinden ayrıldıklarında ortaya çıkan özgürlük daha da artar. Bu özel beklenti, en azından günlük faaliyetlerle ilgili olarak genellikle doğrudur.

Ancak, dersler ile ilgili aynı miktarda “özgürlük” yoktur. Profesör “göz ardı etmeye” karar vermedikçe, okula devam zorunludur.

Some figure

Üniversite Hayatından Ne Alırız?

Beklentileriniz ne olursa olsun, üniversite hayatı yaşamınızın küçük ama önemli bir aşamasıdır. Bu yolu seçmeye karar verirseniz, çok şey öğreneceksiniz. Ancak, en önemli dersleri sınıf dışında öğreneceksiniz.

Üniversite hayatıyla ilgili en güzel şeylerden biri, hiç zamanınızı paylaşmayı ve yakın temas içinde olmayı ummadığınız insanlarla tanışmaktır. Birçoğu size yaşam hakkında çok şey öğretecek. Fikirlerini duyacak, onlarla tartışacak ve derinlemesine, ancak samimi konuşmalar yapacaksınız. Bu insanlar üniversite biterken yanınıza alacağınız şeylerdir.

Elbette bu insanların bazıları, sadık arkadaşlar olacaklar, fakat diğerleri, hayatta ilerleyişlerini görmekten keyif alacağınız insanlar olacak. Ayrıca birkaç kelimeden daha fazla konuşmadığınız kişiler de olacak.

İster inanın ister inanmayın, hepsini hatırlayacaksınız, en sonda bahsettiklerimizi bile. Siz, her zaman bir gülümsemeyle karşılayan çekingen adamı ya da arkanızda oturan fakat asla tanıma fırsatı bulamadığınız genç kadını hatırlayacaksınız.

Üniversite hayatı arkadaşlıklardan da daha fazlasını size sunacaktır. O da güzel bir nostalji hissidir! Üniversite, hayatınızın sonsuza dek değer saklayacağınız unutulmaz bir parçası olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.