Logo image
Logo image

Tutku, Hayallerinizi Kanatlandırır

3 dakika
Tutku, Hayallerinizi Kanatlandırır
Tarafından yazılmıştır Adriana Reyes Zendrera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Monotonluk ve rutin, hayatın tadını yok edebilir ve bizi, hayatı her geçen gün neşeyle dolduran bu kıvılcımdan mahrum bırakabilir. Öte yandan, tutkulu şeyler yaptığımızda, hayatımız heyecan ve anlamla dolup taşar. Yaptıklarınıza tutku kattığınızda, zamanın çok daha hızlı geçtiğini biliyor muydunuz?

Tutku, çok yoğun ve derin olduğu için tanıyabileceğiniz bir duygudur. Tüm vücudunuzu işgal eder, düşüncelerinizi felç eder. Yaptığımız her türlü aktiviteyi tatmin edici kılar ve hatta bunları zahmetsizce yaptığımızı hissederiz. İlk başta şaşkınlık, ardından da mutluluk ve tarif edilemez bir memnuniyet hissiyle istila olmak gibidir bu.

“Her ne olursa olsun, bağlanacak bir çeşit yıldıza ihtiyacımız var, çünkü tutkunun kaynağı motivasyon ve meraktır.”

– Robin Sharma

Örneğin, futbol oynamaya bayılan ve diğer her şeyi unutan bir çocuk hayal edin. Ya da dans pistine adım atan bir kadını düşünün… Kadının yüzündeki değişimi hemen fark edersiniz…

Tutkunuzla bağlantı kurmak için motive olun

Motivasyon, davranışlarımızı yönlendiren, sürdüren ve uygulayan psikolojik bir bileşendir. Eğer tutku istiyorsak, önce bizi neyin motive ettiğini ve harekete geçirdiğini görmeliyiz. Motivasyon tutkumuzla bağlantı kurmada önemli bir faktör olacak.

Some figure

Tutku, azim ve motivasyonumuzu uyandıran özel bir malzemedir. Hedeflerimiz ve hayallerimiz için yakıt gibidir. Karşımıza çıkan ilk zorlukta havlu atmamaya bizi teşvik eder. Tutku ve arzu olmadan, enerjimiz olmaz; Kendimizi bir şey yapamaz hale getiremeyiz.

“Beni heyecanlandırmayan hiçbir kararı almamaya çalışıyorum.”

– Jake Nickell

Geleneksel olarak, iki tür motivasyondan söz ediyoruz: dışsal ve içsel. Dışsal motivasyon, doğrudan kendi memnuniyetimiz için değil, bize fayda sağlayan bir sonuç almak üzere bir şey yapmamızdır. Bu durumda, nadiren gerçek bir tutku vardır. Örneğin, işinizi ve maaş almak için hoşunuza gitmeyen şeyleri nasıl yaptığınızı düşünün.

Öte yandan içsel motivasyon, bir şeyi sadece bizi tatmin ettiği için yaptığımızda hissettiğimiz duygudur. Bu memnuniyet haricinde bir şey beklemeyiz. Buna ek olarak, bir tercihe sahip olmak genellikle içsel motivasyona kapıyı açar. Başka bir deyişle, bu özgürlük eylemleri bizim coşkumuzla beslenir. İşte o zaman itici güç harekete geçer ve mutluluk arayışımızın sahipliğini hissederiz.

Tutku içinizdeki çocukla kurduğunuz bağlantıdan gelir

Tutkularımızla bağlantı kurmak her zaman kolay değildir. Yetişkin oluruz ve bizi sınırlayan, en doğal ve saf olan parçamızdan ayıran inançları toplarız. Bazen hayallerimizi ve özlemlerimizi unutabilir ve katı bir hayat içine yerleşiriz. Kendimizi günlük yükümlülüklerle ortadan kaldırmaya izin veririz.

Heyecanımızı geri kazanmamıza yardım edebilecek bir şey, içimizdeki çocuğumuzu dışarıya çıkarmaktır. Hepimizin içinde bir çocuk vardır. Çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor musun? Nelerden zevk alırdınız ya da sizi heyecanlandıran şeyler nelerdi? Örneğin, belki kumsalda oynamayı ve kumdan kale yapmayı, bulmaca çözmeyi ve hikayeleri icat etmeyi seviyor olabilirsiniz.

“Bir zamanlar olduğumuz çocuğu, içimizde hala var olan çocuğu dinlemeliyiz. Bu çocuk sihirli anları anlıyor.”

– Paulo Coelho

Some figure

Ne yaptığınıza merak ve özveri ekleyin. Bu şeyi ilk kez yaptığınızı farz edin. Ancak o zaman yapılacaklar listesiyle dolu programla sonuçlanan o ilgisizlikle savaşabilirsiniz? İçinizdeki çocuk aklınızdaki yeni hobileri ve projeleri keşfetmekten mutluluk duyacaktır. İzin verirseniz, sizi yeni dünyalara yolculuğa çıkaracaktır.

Tutkunuzu her gün besleme alışkanlığını kazanın

Dikkatimizi görevlerimizden koparırsak tutku beslenebilir ve öğrenilebilir. Bu yüzden, tutkulu olduğunuz bir şeyi henüz bulamadıysanız, yukarıda tutkuyu tanımlarken anlattığımız hisleri size yaşatacak şeyleri bulana kadar merak duygunuzu takip edin.

Bu yeniden keşifte, içsel benliğinize dalmak ve en derin ihtiyaçlarınızı araştırmak zorunda kalacaksınız. Tutku arzularınıza ve özlemlerine kanat verir. Nasıl olursa olsun, onu bulmak için hala zamanınız var. Hayallerinizi önceliklendirmeye başlayın. Sonuçta, onlar hayatının dümenidir; Günlerinize gitmek istediğiniz yere rehberlik ederler.