Logo image
Logo image

Triptofan Açısından Zengin Üç Gıda

3 dakika
Triptofan Açısından Zengin Üç Gıda
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beynimizin kimyasal hali çoğunlukla ruh halimizi doğrudan etkileyen nörotransmitterlerin salınımıyla belirlenir. Bu maddeler, beynimizin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamakla yükümlüdür ve duygularımızı ve davranışlarımızı geliştirmenin anahtar yolu ve bu şekilde depresyon ve anksiyete gibi hastalıklarla mücadelede bize yardımcı olabilirler. Bu nedenle, bu yazıda sizinle triptofan açısından zengin gıdaların bir listesini paylaşmaya karar verdik, umuyoruz ki size bir yardımı dokunur.

Triptofan en önemli aminoasitlerden bir tanesidir. Uyku gibi hayati işlevleri düzenlemekten sorumludur ve aynı zamanda serotonin ve melatonin gibi nörotransmiterlerin öncü maddesidir. Şimdi, bileşiğin ne olduğunu açıkladığımıza göre onu nasıl düzenleyebileceğimize odaklanalım.

Neden triptofan açısından zengin gıdaları yemeliyiz?

İnsan vücudu düzgün çalışabilmek için sekiz temel aminoaside ihtiyaç duyar. Bunlar vücudun kendiliğinden üretemediği aminoasitlerdir, bu yüzden onları beslenme aracılığıyla almamız gerekir. Triptofan, aralarında elde etmesi en zor olandır.

Ancak, aynı zamanda en önemli olandır. Yukarıda bahsettiğimiz işlevleri düzenlemenin yanı sıra, araştırmacılar, sağlıksız gıdalara olan arzumuz üzerinde de çok yararlı etkileri olduğunu kanıtlamışlardır. Öte yandan, triptofanın bizi bazı kanser türlerine ve kalp problemlerine karşı koruyabileceğine inanılıyor.

Some figure

Bu nedenle, triptofan açısından zengin gıdaları hali hazırda sağlıklı olan bir diyete dahil etmek, yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Bu yazıda, aşağıda verilen gıdalar hakkında konuşacağız:

  • Yumurta
  • Et ve balık
  • Süt ürünleri

Gelin birlikte bunları daha yakından inceleyelim.

Yumurta

Birçok insan yumurta tüketmenin kolesterol seviyelerini artırabileceğine inanır, bu da yumurta yemenin lafı açıldığında neden ortamda kaşların çatıldığını açıklar. Ancak, yakın zamanda yumurtaların hiç de kötü gıdalar olmadığı kanıtlandı. Aksine, sağlığımız üzerinde gerçekten olumlu etkilere sahipler.

Vücudumuz için yararlı olan her türlü bileşeni içerirler. Bu nedenle, triptofan açısından zengin gıdaların verildiği bu listeden sadece bir tanesini seçme hakkınız olsaydı, en başarılı seçim yumurta olurdu.

Triptofanın en yüksek konsantrasyonunun yumurta sarısında bulunduğunu unutmayın, bu nedenle aminoasit seviyenizi arttırmak istiyorsanız sadece yumurta akı tüketmek bu konuda çok etkili olmayacaktır.

Et ve balık

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2014 yılında et ve bazı kanser türleri arasındaki ilişkiyi ele alan bir rapor yayınladı. Bu da, insanlar bu besin gurubunu sadece zararlı etkilerle ilişkilendirmeye başladığından beri bir kargaşaya neden oldu. Bununla birlikte, söz konusu araştırmanın sonuçlarının daha derinlemesine analiz edilmesi gerekir.

Some figure

Kırmızı etlerin (inek eti veya domuz eti gibi) bazı sağlık sorunlarına neden olabileceği doğrudur. Bununla birlikte, farklı çalışmalar, beyaz etin (tavuk veya hindi gibi) ve balıkların (özellikle lüfer) çoğu insan için ağırlıklı olarak olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Bu, düzenli olarak beyaz et ve lüfer tüketmenin, bir bireyin ideal kilosunu korumasına, ayrıca yağ kaybetmesine ve kas kazanmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu gıdalar hakkındaki bir diğer önemli gerçek abur cubur tüketme isteğinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmalarıdır. Diyetinize daha fazla et ve balık eklemekte tereddüt etmeyin – pişman olmayacaksınız!

Süt ürünleri

Triptofan açısından zengin olan son gıda grubu süt türevleridir. Birçok kişinin laktoza karşı duyarlılığı olsa da, süt ürünlerini tüketen bireylerin sağlık açısından birçok avantaja sahip oldukları bilinen bir gerçektir.

Hatta, süt ürünleri ve triptofan arasındaki ilişki yaygın olarak bilinmektedir. Yoksa neden yatmadan önce süt içilmesi tavsiye ediliyor sanıyorsunuz? Bu zamansız öneri, mevzubahis aminoasidin uykusuzlukla savaşma gücünden kaynaklanır.

Bu yiyecekleri tüketmek son derece önemli olsa da, bir tek beslenme yoluyla ideal triptofan seviyelerinin garantilenemeyeceği bilinmelidir. Farklı nörotransmiterlerin üretimi çeşitli faktörlere dayandığından, insanların sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürmeleri esastır. Örneğin, insanlar magnezyum ve B6 vitaminine de ihtiyaç duyar.

Triptofan açısından zengin olan bu gıdalar mucizevi olmasalar da, kesinlikle refah ve yaşam kalitenizi artıracaklar. Deneyinin, kendiniz görün!

“Yemek yemek bir zorunluluktur, ama akıllıca yemek bir sanattır.”

– François de la Rochefoucauld

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.