Logo image
Logo image

Triptofan: "İyi Hissettiren" Amino Asit

3 dakika
Triptofan: "İyi Hissettiren" Amino Asit
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Triptofan, serotonin üretiminde önemli bir oyuncudur. Bu temel amino asit beynin favorilerinden biridir, çünkü uykusuzluk ve anksiyete bozukluklarında bile bize yardımcı olur. Serotonin öncüsü bu amino asit, iyi bir ruh hâlinin vazgeçilmezidir.

Bilimsel literatür çok açık ve kesin: Triptofan kendinizi iyi hissettirir. Araştırmalar, triptofan açısından zengin gıdalar tüketmenin ya da bu amino asidi diyet takviyeleri ile birlikte almanın, depresif durumları iyileştirmeye, stres düzeylerini düşürmeye, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve hatta agresif davranışları azaltmaya yardımcı olduğunu tekrar tekrar göstermektedir. Harika bir haber bu!

Triptofan, temel bir amino asittir ve serotonin için bir öncü görevi görür.

Gerçek şu ki, bu “sihirli” bileşik hakkında her yıl daha fazla şey keşfediyoruz. Bununla birlikte, bir anahtar yönünü açıklığa kavuşturmak önemlidir: bu önemli bir amino asittir ve “temel” kelimesinin gösterdiği gibi vücudunuzun üretemediği bir maddedir. Ne yediğinize dikkat etmeniz ve triptofan açısından zengin yiyecekleri diyetinize dâhil etmeniz gerekir.

Some figure

Triptofan nedir ve özellikleri nelerdir?

Triptofan önemli bir amino asittir. Şunu biliyoruz ki bu amino asit olmaksızın duygusal dengemizi kurmak, sindirim kolaylığı ve uyku için yeterince serotonin üretemezdik. İşte bu çok amaçlı molekül birçok başka süreçte de anahtardır:

 • B kompleks vitaminlerine ek olarak proteinleri sentezlememize yardımcı olur.
 • Triptofan, epifiz bezinin melatonin salgılamasını sağlar. Melatonin ise uygun uyku döngülerinin korunmasında ve erken yaşlanmanın önlenmesinde temeldir.
 • Zaten bildiğimiz gibi serotonin üretilmesine yardımcı olduğu için kayda değer bir antidepresan etkisi vardır.
 • Ek olarak, iyi bir anksiyolitiktir ve hatta agresif davranışları azaltır.
 • Tryptophan, obezite sorunu yaşayn insnaların iştahını düzenlemek için bir besin takviyesi olarak kullanılır.

Triptofan nerede sentez edilir?

İşte ilginç bir gerçek. Çoğumuz bir çok hormonun, nörotransmitterlerin ve bazı amino asitlerin beynimizde sentezlendiğini düşünüyoruz ama bu doğru değil. Örneğin, toplam serotoninin sadece% 5’i merkezi sinir sistemimizde bulunur. Öyleyse, geri kalanı nerede üretiliyor? İnce bağırsakta.

Some figure

Bağırsaklarımız ve beyinimiz arasında büyüleyici bir bağ var. Beynin duygusal ve bilişsel merkezlerini sindirim sistemimize bağlayan iki yönlü bir siste bu. Gözden kaçırmamamız gereken bir şey var ki güçlü ve sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak, daha çok triptofan ve dolayısıyla serotonin üretimine sahip olmakla aynı şeydir.

Tüm bunlar beslenmemize dikkat etmemiz gerektiği sonucuna ulaştırıyor bizi. Bazı sağlıksız yiyecekleri (doymuş yağlar, rafine unlar, vb.) kesmemiz yetmez. Organik sebzeleri ve meyveleri tüketmenizi öneriyoruz zira bunlar triptofan dahil olmak üzere gerekli vitamin ve amino asitleri içerir.

Hangi gıdalar triptofan bakımından zengindir?

Hepimizin bildiği bir şey, eczanelerin triptofan takviyeleriyle dolu olduğudur. Melatonin içeren triptofan veya magnezyum ve B6 vitamini içeren triptofan gibi kombinasyonların sunulduğu haplar bulmak kolaydır. Peki ama bu takviyeleri almak iyi bir fikir mi?

Some figure

Cevap basit: Bu takviyeleri almadan önce doğru tıbbi tavsiyeye ihtiyacınız var. Herkes bunları tüketemez. Esasen, hâlihazırda endişe veya depresyon için tedavi ediliyorsanız, bunları almak iyi bir fikir olmayabilir. triptofan takviyesi almak istiyorsanız, bir doktorla görüşün ve iyi beslenerek üzerinize düşeni yapın.

Hangi besinlerin bu önemli amino asit bakımından zengin olduğunu görelim:

 • Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları.
 • Somon, sardalya, morina, ton balığı.
 • Yoğurt ve kefir.
 • Su teresi.
 • Yulaf ve kahverengi pirinç.
 • Fava fasulyesi, bezelye, mercimek.
 • Ananas ve muz.
 • Enginar.
 • Badem ve ceviz
 • Kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği.
 • Bitter çikolata

Sonuç olarak amaç, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve aşırıya kaçmadan çeşitli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmaktır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, halihazırda bazı ilaçları alıyorsanız veya alerjiniz varsa, doktora başvurmak en iyisidir. Ancak ne yediğinizin (ya da ne yemediğiniz) doğrudan ruh halinizi etkilediğini hatırlamanız önemli. Bu noktada işin sırrı genellikle triptofandır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.