Titian: Venedikli Harika Ressamın Biyografisi

Titian, Yüksek Rönesans ressamıydı, Avrupa'da çok ünlüydü. Çizimlerindeki beceri ve detaylar, ona büyük bir ün ve servet kazandırdı. Enteresan bir şekilde ünlü eserleri hem dini hem de erotik çizimlerden oluşmaktadır.
Titian: Venedikli Harika Ressamın Biyografisi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Arnold Hauser ve Ernst Gombrich gibi sanat eleştirmenleri ve tarihçilerine göre Titian dünya sanat mirası üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Aslına bakılırsa çok genç yaşta harika bir ressam olarak tanınmıştır.

Portrelerinde Titian insan ruhunun derinliklerini yansıtabilmeyi başarmıştır. Dini çizimleri, Meryem anadan çarmıha germe ve gömmeye dek insan duygularının tüm sınırlarına ulaşır.

Mitolojik çizimlerinde putperest dünyanın zevkini ve terk edilişini yansıtmıştır. Titian’ın nü eserleri Venus (Venus ve Adonis), and Danae (Danaë ve Dadı) daha önce ortaya konmayan bir fiziksel güzellik ve erotizm standardı belirlemiştir.

Sanat eleştirmenleri, onun renklere hakimiyetini takdir etmiştir ve yaratıcı eserleri ondan sonra gelen sayısız jenerasyonu yoğun bir şekilde etkilemiştir. Rubens ve Nicolas Poussin gibi büyük ustaların eserleri, “Taklit takdirin en samimi şeklidir.” özdeyişine bir örnektir.

titian isa resmi

Titian’ın Çocukluğu

Tiziano Vecellio, İngilizce adıyla Titian, büyük ihtimalle 1488 ila 1490 arasında bir tarihte Belluno’ya yakın Pieve di Cadore adlı bir köyde dünyaya gelmiştir. Kimse gerçek doğum tarihini bilmemektedir.

Hayatının ilk yıllarını doğduğu yerde geçirmiştir. Anne babasının adı Gregorio ve Lucia Vecellio idi. Titian, beş çocuğun en büyüğüydü.

Babası kasaba meclis üyesi ve askerdi. Pieve di Cadore kalesinde amirdi ve aynı zamanda yerel madenleri yönetiyordu.

Titian’ın akrabalarının pek çoğu, büyük babası da dahil, noterdi. Bu sebeple bu ressamın ailesinin o bölgede iyi bilinen bir aile olması şaşırtıcı değildi.

10 yaşında Titian’ın anne babası onu ve kardeşi Francesco’yu Venedik’te yaşayan amcasının yanına gönderdi. Orada Titian sanatsal becerilerini keşfetti. Oraya vardığı andan itibaren iki kardeş, ünlü mozaik sanatçısı Sebastiano Zuccato’nun stüdyosunda çırak olarak çalışmaya başladı.

Birkaç yıl sonra Titian Giovanni Bellini’nin stüdyosuna katıldı. Bellini saygıdeğer bir Venedikli ressamdı ve stüdyosu Venedik ekolü ressamlarının ilk jenerasyonunun çıktığı yerdi: Giovanni Palma di Serinalta, Lorenzo Lotto, Sebastiano Luciani ve Giorgio da Castelfranco.

İlk Başyapıtı

İnsanlar der ki Morosini Sarayı’ndaki Hercules duvar resmi, Titian’ın ilk çizimlerindendir. Diğerlerinin arasında The Virgin and Child, In Vienna ve Visitation of Mary and Elizabeth bulunmaktadır ve bu eserler şuan Venedik’te Accademia Galerisinde sergilenmektedir.

1508’de Fondaco dei Tedeschi’deki duvar resimlerinin, Bellini’nin öğrencilerinden Giorgione di Castelfranco ile yapılan bir işbirliği sonucu çizilmesiyle ikili kariyerlerine hızlı bir başlangıç yapmıştır. Yakın işbirlikleri, 16. yüzyılın başındaki eserlerini birbirlerinden ayırmayı zor hale getirir. O duvar resimlerinden sadece zarar görmüş ana hatlar bugüne dek ulaşabilmiştir. Bu komisyon için Titian’a atanan ana sahne Allegory of Justice idi.

İki genç ressam aynı zamanda yeni “modern sanat” ekolünün liderleri olarak da tanınır. Bu tip sanat, daha esnek bir çizim stiliyle özdeşleştirilmiştir. Başka bir deyişle, Bellini’nin hala takip ettiği simetri kurallarından ve diğer resmi geleneklerden bağımsız bir stil…

Giorgione’nin 1510’daki zamansız ölümünün ardından Titian bir süre geleneksel tarzda çizmeye devam etti. Öte yandan yakın zamanda cesur ve dışa vurumcu fırça darbeleri ile kendi stilini geliştirdi.

Titian’ın ilk solo komisyonu 1511’deki Saint Anthony of Padua’nın üç mucizesi duvar resmidir. Pek çok sanat eleştirmenine göre en iyisi The Miracle of the Speaking Babe idi.

Titian’ın Meşhur Kariyeri

Giovanni Bellini 1516’da, Titian’ı Venedik Okulunun varisi olarak bırakarak ölmüştür. 60 yıl boyunca Titian Venedik resminin tartışmasız ustası olmuştur. Titian Bellini’nin yerine geçtiği için Senato’dan emekli maaşı almaya başlamıştır.

“Raphael ve Michaelangelo’nun stillerinden bilerek kaçındım, çünkü zeki bir taklitçiden daha yüksek hedeflerim vardı.”

– Titian

Bu süreçte, 1516-1530, Titian stilini değiştirdi ve mükemmel hale getirdi. Erken ‘Giorgionesque’ stilini geride bıraktı ve daha geniş ve daha karmaşık temaları üstlendi. Bu yıllarda ilk kez devasa stili denedi.

1518’de başyapıtı olan Meryem’in Göğe Kabulü’nü Frari kilisesinin ana mihrabı için çizdi. Bu olağanüstü eser, İtalya’da hem renk hem boyutu nedeniyle eşsizdi ve herkesin beğenisini kazandı.

Titian oldukça meşhur hale geldi. 1521’de Titian şöhretinin zirvesindeydi. Bir zamandır iyi tanınmış bir ressam olsa da alıcılar onun eserleri için bu noktada çıldırmaya başladı.

The Death of Saint Peter Martyr

1530’da Titian en olağanüstü eserlerinden biri olan The Death of Saint Peter Martyr’i çizdi. Maalesef bu eser 1867’de imha edildi. Şu an elimizde kalan tek şey orijinal eserin kopyalarıdır. Bu eser, aşırı şiddeti ve genelde sahneyi kaplayan harika bir ağaçtan oluşan manzarayı bünyesinde barındırmaktadır ve bir tür Barok stilinde bulabileceğiniz dramayı vurgular görünmektedir.

Ressam aynı zamanda güzel, pastoral manzaralardan oluşan bir dizi küçük Meryem analar üzerinde de çalışmıştır. Titian aynı zamanda kariyerinin bu evresinde mitolojik sahneler de çizmiştir. En ünlü mitolojik eserlerinden biri The Bacchanal of the Andrians adlı eseridir ve Museo del Prado’da asılı durmaktadır. Bu eserler Rönesans’ın putperest kültürünün en parlak ürünleri olabilir.

titian kadın resim

Titian’ın Görülmemiş Serveti

Titian’ın Kutsal Roma İmparatoru Charles V ile Bologna’da 1530’daki görüşmesi, hayatında önemli bir andır. İmparatorun gerçek boyutlu bir portresini, o zaman için aşırı derecede yenilikçi bir tarzda çizmiştir.

Titian hızlı bir şekilde imparator sarayının ana ressamı haline geldi. Ona mükemmel ayrıcalıklar, onurlar ve ünvanlar verdiler. Bu andan sonra Avrupa’nın en tanınmış saray ressamı haline geldi.

Titian zengin ve güçlünün saygısını ve takdirini nasıl kazanacağını biliyordu. Aşırı derecede yetenekliydi tabii ki ve resimleri kavramsal bir incelik ve eşi görülmemiş bir güzelliğe sahipti. Titian aynı zamanda etkileyici tavırlarıyla da popülerdi.

Zengin ve Ünlülerin Portreleri

Çok sayıda güçlü insanın evinde Titian’a ait portreler vardı ve bu koleksiyonlarda yer almak ününün göstergesiydi. Onla aynı zamanda ünlü olan hiçbir ressam Titian kadar portre çizmedi, hatta bazı insanlar onun bazı portrelerini öğrencilerinin çizdiğine inanmaktadır.

“Figürleri güzelleştiren parlak renkler değil, iyi çizimdir.”

– Titian

Vasto Markı D’Avalos, Titian’a cömert bir emeklilik maaşı ödemiştir. 5. Charles da aynı zamanda ona iyi bir yıllık tutar ödemiştir. Bir başka gelir kaynağı ise, 1542 yılında imzaladığı doğduğu yer olan Cadore’ye tahıl sağlama sözleşmesidir. Orayı neredeyse her yıl ziyaret etmiştir ve orada yaşayan insanlar onu cömert ve nüfuz sahibi olarak görmüştür.

Titian Manza’nın tepelerindeki yerleşim yerinde en sevdiği villasına sahipti. Orada çizimleri için manzaranın formunu ve etkisini gözlemledi. Titian’ın değirmeni, ki pek çok resminde onu görebilirsiniz, Belluno’ya yakın olan Collontola’da bulunmaktadır.

Kişisel hayatı

1525’te Titian Cecilia adında, bir berberin kızıyla evlendi. Bu birliktelikten Pomponio adında bir oğlu oldu, daha sonradan iki oğlu daha oldu. Titian’ın oğlu Orazio en sevdiği oğluydu ve ilerde onun asistanı oldu.

1526 yılı civarında Titian Pietro Aretino ile tanışıp samimi bir arkadaşlık kurdu. Pietro o zamanın kültürü ve siyasal alanında enteresan bir rol oynayan, etkili ve aşırı bir karakterdi. Titian onun portresini en az üç kez çizdi ve bir tanesini Mantua Dükü Gonzaga’ya gönderdi.

1530’da Cecilia’nın ölümünün ardından Titian tekrar evlendi ve Lavinia adında bir kızı oldu. Maalesef Titian’ın ikinci karısı da vefat etti. Kız kardeşi Orsa, ona yardım etmek ve çocuklarına bakmak için Cadore’den taşınıp geldi.

Titian’ın Ölümü

Veba Venedik’e ulaştığında Titian aşağı yukarı 90 yaşındaydı. 27 Ağustos 1576’da vebadan öldü. Oldukça uzun bir hayat yaşadı ve Venedik’te kendisine kilise cenaze töreni yapılan tek veba kurbanı oldu. Onu Santa Maria Gloriosa’daki dei Frari kilisesine gömdüler.

Mezarı, ünlü resmi Pesaro Madonna’ya yakındı. Bugün hala orada olan büyük anıtın dikilmesi için uzun zaman sonra Venedik’in Avusturyalı liderleri Canova’ya sipariş verene dek mezarını belirten hiçbir iz yoktu.

Titian’ın dini resimleri, ibadet için kullanılan resimler için gerçek bir örnek haline gelmiştir. İnanan insanların duygularını bu denli coşturma gücüne sahip çok az farklı resim bulunuyordu. Aynı zamanda mitolojik eserleri, onu mükemmel bir nü ressamı haline getirmiştir. Bu resimler insanları, dini resimlerinin yaptığından çok daha farklı bir şekilde duygulandırmıştır.

İlginizi çekebilir ...
Bir Çocuğun Resim Çizmesi: Aşamaları ve Gelişimi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Çocuğun Resim Çizmesi: Aşamaları ve Gelişimi

Çocuklarda çizim yeteneği, çok erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu yazımızda, bu çizim evresinin aşamalarını sizler ile paylaştık.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Checa, F., & Serraller, F. C. (1994). Tiziano y la monarquía hispánica: usos y funciones de la pintura veneciana en España (siglos XVI y XVII). Madrid: Nerea.
  • Portús Pérez, J. (1992). Entre el divino artista y el retratista alcahuete: el pintor en la escena barroca española.
  • Mancini, M., & Cremades, F. C. (2009). Ut pictura poesis: Tiziano y su recepción en España. Madrid: Universidad Complutense de Madrid.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.