Logo image
Logo image

Birbirinden Farklı 5 Arkadaş Tipi

3 dakika
Birbirinden Farklı 5 Arkadaş Tipi
Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Arkadaşlar olmasa hayat nasıl olurdu! Üzgün olduğumuzda bizi destekleyecek, kahkahasıyla sıradan bir günü unutulmaz bir anıya dönüştürebilecek bir dostumuz olmasa ne yapardık? Arkadaşlık harika bir şeydir. Hayatımızda farklı roller oynayan farklı tipte arkadaşlar vardır.

İlk arkadaşlarımızla okulda karşılaşırız. Sonra gençlik dönemimizde arkadaşlarımız bizim her şeyimiz olur. Bizim gözümüzde onlar her şeyleriyle mükemmellerdir.

Zaman geçtikçe ve olgunlaştıkça hiçbir ilişkinin mükemmel olmadığını görürüz. Arkadaşlarımız bizi hayal kırıklığına uğratabilirler. Biz de onları hayal kırıklığına uğratırız.

“İyi niyetine güvenip sırtını dayadığın bir arkadaşın yoksa hayatın nasıl “yaşamaya değer” bir hayat olabilir?”

– Cicero

Tüm insan ilişkilerinde olduğu gibi arkadaşlık ilişkisi de içerisinde zıtlıklar barındıran bir bağdır. Arkadaşlarımızı severiz. Onlar da bizi severler. Ancak aynı zamanda onlarla rekabet ederiz.

Onlara imrenebilir, bencil davranışlar içine girebiliriz. Ancak bu sahip olduğumuz arkadaşlıkların değerini azaltmaz; yalnızca bize hepimizin insan olduğunu hatırlatır.

Yetişkin olduğumuzda farklı arkadaş tipleri olduğunu öğreniriz. Birkaçı bizim için fedakarlık yapmaya hazırdır. Çok yakın olduğumuz bazı arkadaşlar vardır. Bazılarıyla arkadaşlığımız ise daha çok içinde bulunduğumuz duruma bağlıdır.

Tüm güzellikleri ve kısıtlamalarıyla arkadaşlığın ve farklı arkadaş tipleriyle ilişki kurmanın keyfini çıkarmayı öğreniriz. Her arkadaş tipi kendine has bir şekilde bize bir şeyler katar. Önemli olan her arkadaş tipini anlamaktır.

Birbirinden farklı özellikler taşıyan 5 arkadaş tipi

1. Zamana yenilmeyen arkadaşlar

Bir şekilde bu tip arkadaşlarla kopmayız ve birlikte büyürüz. Sahip olduğumuz en iyi arkadaşlar olmayabilirler ancak zaman sınavından başarıyla geçmişlerdir. Bu tip arkadaşlarla genelde okuldayken karşılaşırız. Onlarla bir bağ kurarız. Kurduğumuz bu bağ gevşese de hiçbir zaman kaybolmaz.

Bu arkadaşlarla yalnızca arada bir buluşuyor olabiliriz. Ancak buluştuğumuzda hiç zaman kaybetmeden her zaman görüşüyormuşuz gibi sıcak bir sohbete dalarız. Buluşmadan sonra yollarımız tekrar kesişene kadar hayat koşturmacasına kendimizi kaptırırız.

Zamana yenilmeyen arkadaşlar adeta kimliğimizin bir parçası gibidirler.

Bunu da okuyun: Sosyal Kimlik: Neden Ait Olma İhtiyacı Hissederiz

Some figure

2. Zor zamanlarda yanımızda olan arkadaşlar

Bu arkadaşlarla ilişkimizde genellikle anaç veya babacan bir tavır takınırız. Birinin korunmaya ihtiyacı vardır, diğeri de onu korur. Biri danışman gibi davranır ve diğerine adeta rehberlik eder. Bir şekilde bu kişi ne yapılması ve ne söylenmesi gerektiğini biliyordur.

Yol arkadaşları da bu kategoride yer alır. Takım arkadaşları. İyi günde, kötü günde birbirinden kopmayan arkadaşlar. Onlar bizim suç ortaklarımızdır.

Tüm arkadaş tipleri arasında, bu arkadaş tipi, her zaman ortalıkta görünmeyen tiptir denebilir. Ancak zor bir dönemden geçiyorsak vakit kaybetmeden yanımızda biterler.

3. Uygun arkadaşlar

Bu faydacı bir arkadaşlık tipidir. Ancak ilişki bunun ötesine geçer. İki kişi gerçekten de karşılık birbirini sever ancak aralarında oldukça net sınırlar vardır. Ortak bir ilgi alanı ve karşılıklı fayda sağlanacak bir durum varsa böyle bir arkadaşlık doğar.

Uygun arkadaşlarla ilişkiniz doktorunuz veya avukatınızla kurduğunuz ilişkiye benzer. Onların uzmanlaştığı alanla ilgili desteğe ihtiyaç duyduğunuzda hemen onlara koşarsınız. Aranızda üstü kapalı bir dayanışma anlaşması var gibidir.

Özetlemek gerekirse bizi bu arkadaş tipi ile bir araya getiren, kurulan arkadaşlığın iki kişiye de de fayda sağlamasıdır.

Some figure

4. Nesiller arası arkadaşlar

Bu arkadaş tipi hiç şüphesiz en özel arkadaş tiplerinden biridir. Farklı yaş gruplarından insanlar bir şekilde arkadaş olduklarında böyle bir arkadaşlık tipi ortaya çıkmış olur.

Günlük hayatları birbirine benzemiyor olabilir ancak hayatlarının bazı önemli yönleri benzerlik taşıyordur. Kurulan arkadaşlığın sürekliliği olmayabilir ancak bu arkadaşlık tipinde kurulan ilişki oldukça derindir.

Nesiller arası arkadaşlık öğretmenler ve öğrencileri arasında yaygındır. Aynı ilgi alanını paylaşan insanlar da yaşlarından bağımsız olarak arkadaş olabilirler. Birbirlerinin hayatlarına katacak çok şeyleri vardır.

Aynı konuya birbirlerinin perspektifinden bakmaya çalışmaları onlar için keyifli olabilir. Bu tür arkadaşlıklarda iki taraf da birbirine samimiyetle ilgi duyar.

5. Sonuncu arkadaş tipi: Gerçek dostlar

Gerçek dostlar bir sorununuz olduğunda gecenin ikisinde çekinmeden arayabileceğiniz kişilerdir. Sizi dinlerler, tüm dikkatlerini size verirler ve ne olursa olsun yanınızda olurlar. Hayatınızla ilgili neredeyse her şeyi bilirler.

Onlarla birlikte olduğunuzda kendinizden emin olursunuz. Kurduğunuz arkadaşlığın temelinde “kabulleniş” olduğu için kendinizi gerçek benliğinizi saklamak zorundaymış gibi hissetmezsiniz.

Some figure

Gerçek dostlar karşımıza nadiren çıkarlar. Mükemmel olmayabilirler. Aranızda küçük kıskançlıklar, birbirine sinirlenme gibi durumlar da yaşanabilir. Ancak birbirinizi sever her zaman birbirinizin yanında olursunuz.

Tüm arkadaşlar değerlidir. Kurduğumuz arkadaşlıklar bizi daha iyi bir insana dönüştürürler ve olgunlaşmamıza yardımcı olurlar. Hatta temelinde arkadaşlık bağı olmayan ilişkilerin dayanıklı veya anlamlı olacağını söyleyemeyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.