Büyükanne ve Büyükbaba - Hepimizin Hazinesi

Büyükanne ve Büyükbaba - Hepimizin Hazinesi
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok ailede büyükanne ve büyükbabanın önemi ve etkisi üzerine hiç durup düşündünüz mü? Bize her zaman destek olacağına güvendiğimiz kişilerdir. Bize ettikleri yardım tamamen kendine hastır. Torunları ve çocuklarına sağladıkları faydalar tahmin edebileceğimizin çok ötesine geçer.

Büyükanne ve büyükbabalar sadece aile içerisinde temel bir rol üstlenmezler. Toplum olarak da onların katkılarından ve onlar sayesinde oluşan, beslenen bağlardan faydalanırız. Bu makalede onların katkıda bulunduğu tüm faydaları inceleyeceğiz.

“Herkesin, bütün bir insan olabilmek için hem büyükanne ve büyükbabaya hem de torunlara erişimi olmalıdır.”

– Margaret Mead

Ebeveynler için psikolojik faydaları

Çok da uzun olmayan bir süre önce norm, babanın ev dışında çalışması ve annenin evle ilgili işleri sürdürmesiydi. Bu günlerde roller değişti. Hem anneler hem de babalar iş hayatıyla olduğu kadar ev işleriyle de ilgilenmekte.

Bundan ötürü ikisinin ayırdığı vaktin tamamının bile sadece annenin o zamanlarda ayırdığı vakte eşit olması pek mümkün değildir. Bu durumlarda birçok büyükanne ve büyükbaba, ebeveynler müsait değilken yardımcı olarak torunlarıyla vakit geçirmektedir. Ebeveynlerin içi de, çocuklarını emin ellere teslim etmenin rahatlığı içinde olur.

Ebeveynlerin güvenilir yardımcıları oldukları kadar, büyükanne ve büyükbabalar deneyimlerini sunarak tavsiyelerde de bulunabilir. Bu durum, özellikle çocukların nasıl yetiştirileceğine dair sorular ortaya çıktığında söz konusu olur. Buna ek olarak, aile hayatının gündelik zorluklarıyla empati kurabilirler. Son olarak, aile içinde ortaya çıkabilecek çatışmalarda değerli bir arabulucu rolü oynayabileceklerini de unutmamalıyız.

“Büyükanne ve büyükbaba, kahramanlar gibi, çocukların büyümesinde vitaminler kadar gereklidir.”

– Joyce Allston

hamile kadın

Büyükanne ve büyükbabanın torunlar için faydaları

Onlarla birlikte olma keyfini tadan torunlar olarak büyükanne ve büyükbabamızın hayatımız üstünde bıraktığı o
silinmeyen izin farkındayız. Fakat bu sadece öznel bir his değil, nesnel bir histir de aynı zamanda. Öte yandan, onlar ebeveynler kadar katı kurallara sahip değildir, dolayısıyla torunlarla geçirilen zaman daha çok eğlence üzerine kuruludur.

Bu şekilde, torunlar büyükanne ve büyükbabalarıyla birlikteyken büyümelerini tetikleyen ve çok değer verdikleri iki armağana sahip olurlar: ilgi ve vakit. Kendilerini rahat hissederler ve kendilerine kulak verildiğini hissederler. Bir yandan sevdikleri ve sevildiklerini bildikleri insanlar ile oynayarak eğlenirler de. Bir yandan da büyükanne ve büyükbaba ile vakit geçirmek onların deneyimlerine karşı saygı ve ilgi duymak gibi değerleri de besler.

Bu faydalar çocukluğumuz bittiğinde sonlanmaz. Çocukluklarında büyükanne ve büyükbabalarıyla keyifli vakit geçiren yetişkinlerin daha şefkatli oldukları ve daha iyi uyum sağlayan sosyal, duygusal becerilere sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Bu da onların daha fazla ve iyi duygusal bağ kurup daha sağlıklı ve mutlu sosyal hayatlara sahip olmalarını sağlamıştır.

“Hayatta en tatmin edici deneyimlerden iki tanesi, kesinlikle torun ya da büyükanne ve büyükbaba olmaktır.”

– Donald A. Norberg

Büyükanne ve büyükbabalar için psikolojik faydalar

Bu özel ilişki sadece herkese faydalı olmakla kalmaz. Büyükanne ve büyükbabalar, üstlendikleri bu rol sayesinde kendilerini daha işe yarar, değerli ve meşgul hisseder. Genellikle, torun sahibi olmayan veya torunlarıyla direkt iletişim içinde olmayan yaşıtlarından daha iyi bir özgüvene sahip olurlar.

büyükanne ve büyükbaba gülümsüyor

Onlarla birlikteyken torunlarının hissettiği gibi, büyükanne ve büyükbabalar da ilgi gördüklerini hissederler. Çocuklar genellikle büyükanne ve büyükbabalarının gençlik dönemleriyle ilgili anlattıkları hikayeler ile ilgilendikleri için, onlar da dinlenildiklerini hissederler. Bu şekilde aile bağları kuvvetlenir.

Bununla kalmayıp, torunlarıyla olan ilişkileri onları yeni şeyler öğrenmek ve yeni teknolojiler kullanmak için teşvik eder. Bu da onları olan bitenden haberdar kılar. Büyükanne ve büyükbabalar tüm aile üyelerine faydalı, eşi benzeri olmayan ve nadide birer değerdir… Haydi onlarla geçirdiğimiz vakitten keyif alalım!

Fotoğraflar Lotte Meijer, William Stitt and Cristian Newman’ın izniyle kullanılmıştır.

İlginizi çekebilir ...
Harika Büyükbaba ve Büyükannelere Bir Teşekkür
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Harika Büyükbaba ve Büyükannelere Bir Teşekkür

Günümüzdeki büyükanne ve büyükbabalar, ailenin en genç üyelerinin hayatlarında harika, gerekli ve yeri doldurulamaz aile fertleridir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.