Logo image
Logo image

Yeni Tanıştığınız Birine Güvenmek

3 dakika
Güvenmek ya da güvenmemek? Biriyle tanıştığınızda, bu kararı vermeye doğru ilk adımı atarsınız. Ancak hangi faktörler karar vermenize yardımcı olur? İnsanlar güvenmek veya güvenmemeye dair hangi ipuçlarını alıyorlar?
Yeni Tanıştığınız Birine Güvenmek
Son Güncelleme: 30 Kasım, 2019

İnsanlara güvenmemenin çok olumsuz sonuçları vardır. Kendinizi dünyadan tecrit edersiniz ve kolayca paranoyaklaşabilirsiniz. Ancak, yeni tanıştığınız birine güvenmeye karar vermek de en iyi fikir değildir. Orada olmayı hak etmeyen birinin hayatınıza girmesine izin veriyor olabilirsiniz.

Yeni tanıştığınız birine güvenme konusu, teknoloji ve sosyal medya yeni insanlarla tanışmayı çok kolaylaştırdığı için artık daha önemli. Sanal dünyada, diğer alanlara kıyasla daha fazla bir oranla, sizinle bilgi paylaşan biri bile tam bir yabancı olabilir. Söylediklerinin doğru olup olmadığından emin olmanın hiçbir yolu yok.

Gerçek dünyada, yeni biriyle bir ilişkinin hızlı bir şekilde samimileşmesi de mümkündür. Bazen güzel bir dostluğun veya romantik bir ilişkinin başlangıcıdır. Ne yazık ki, aynı zamanda bir kabusun da başlangıcı olabilir. Asıl soru, yeni tanıştığınız kişiye güvenmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız?

“Güven tansiyon gibidir. Sessizdir, sağlık için hayati önem taşır ve kötüye kullanılması halinde ölümcül olabilir.”

– Frank Sonnenberg

Some figure

İçgüdülerinize her zaman güvenemezsiniz

New York Üniversitesi ve Dartmouth College’dan araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beynin birisinin güvenilir olup olmadığına karar vermesi sadece üç saniye sürüyor. Beyninizin karar vermek için kullandığı parametreler tamamen fizikseldir. Örneğin, belirgin elmacık kemikleri ve yüksek kaşları olan insanlar daha güvenilir olarak kabul edilir.

Beynin bu kararları veren alanı arkaik bir alandır. Tarih öncesi insanlar arasında, içe göçük yanaklar muhtemelen açlık anlamına geliyordu ve aç bir kişi daha az güvenilirdi. Bu parametreler modern dünyada özellikle yararlı değildir.

Aynı şekilde, çalışmalar gösteriyor ki insanlar tanıdıkları birine fiziksel olarak benzeyen birine güvenme eğilimindedir. Bu aynı zamanda zayıftır ve potansiyel olarak aldatıcı bir referanstır.

Görebildiğiniz gibi, içgüdülerinizin bazı ciddi kısıtlamaları vardır. Sezgi kendi başına birisinin güvenilir olup olmadığına dair iyi bir karar vermek için yeterli değildir. Ancak, tecrübenin içgüdüleri biçimlendirme eğiliminde olduğu da doğrudur. Tüm hatalarını tam olarak düzeltmese de, kesinlikle yardımcı olur.

Birine güvenmek bir süreçtir, gökten inen bir şey değildir

Herkesin içinde iyilik aramak ve insanlar hakkında her zaman en iyisini düşünmek dünyaya bakmanın iyi bir yoludur. Ancak, yeni tanıştığınız bir yabancıya anahtarınızı vermek tamamen başka bir şeydir. Güven, zaman içinde inşa etmeniz gereken bir şeydir; anında olmaz.

Genel olarak, yelpazenin her iki ucundaki insanlar da güven vermezler. Kendileri hakkında neredeyse hiçbir şey paylaşmayan insanlarla ve tanıştığınız ilk andan itibaren açık bir kitap gibi olanlardan bahsediyoruz. Başından beri sizinle çok fazla ilgilenen ve beğenilmek için çok uğraşıyor gibi görünen kişilere de güvenmek daha zordur.

Bunların hepsi birilerine güvenip güvenmemek için geçerli sebepler olabilir. Ancak, bağlam da önemlidir. Davranışlarını bağlamdan ayrı olarak değerlendirmek ve gözlemlemek, güvenilir olup olmadıklarını anlamanıza yardımcı olmaz. Bunun yerine, arkadaşlarını, iş arkadaşlarını ve ailelerini tanımak zorundasınız. Bu, önünüzde duran kişi hakkında size çok daha gerçekçi bir fikir verecektir.

Some figure

Dikkat edilmesi gereken işaretler

Birine güvenip güvenemeyeceğinizden emin değilseniz, davranışlarını mümkün olan en tarafsız bakış açısıyla gözlemlemeye çalışın. Sabır ve sağduyulu olmaya dair bu uygulama muhtemelen size karar vermeniz için gereken bilgileri verecektir. Akılda tutulması gereken bazı şeyler:

  • İltifatlar ve hediyeler. Bunlar, zaten bir ilişkiniz olan birinden geldiklerinde harikadır. Tanımadığınız birinden gelirlerse, sizi tanımanın bir yolu veya sizi manipüle etme girişimi olabilirler.
  • Başkalarına güveniyorlar mı? Genel olarak, başkalarına güvenen insanlar daha güvenilirdir, çünkü başkalarında gördüğünüz çoğu zaman kendinizin bir yansımasıdır. Diğer insanları nasıl yargıladıklarını gözlemleyin.
  • Cazibe. Manipülatörler ve psikopatlar genellikle çok etkileyicidir.
  • Hayal kırıklığı ile başa çıkış şekilleri. İnsanlar hayal kırıklığı ile başetmek zorunda kaldıklarında kendileri hakkında çok şeyi açığa vururlar. İşler yolunda gitmediğinde yeni tanıdığınız kişinin nasıl tepki verdiğine dikkat edin.

Sonuç olarak, yeni tanıştığınız biri hakkında çekincelere sahip olmak sağlıklıdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, işleri zamana bırakmaktır. Aldığınız geri dönüş pozitifse, ilişki büyüyecek ve karşılıklı güven doğal olarak gelişecektir. Aceleye gerek yok. Sonuçta, iyi şeyler beklemeye değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Herreros Vázquez, F. (2004). ¿Por qué confiar? Formas de creación de confianza social. Revista mexicana de sociología, 66(4), 605-626.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.