Logo image
Logo image

Tepki Verme Şekliniz En Önemli Şey

4 dakika
Hayat sadece başınıza gelenlere bağlı olarak şekil almıyor. Aslında üzerinde durulması gereken en önemli şey, her duruma nasıl tepki verdiğiniz, ondan ne öğrendiğiniz ve benzer deneyimlerle en etkili şekilde yüzleşmek için geliştirdiğiniz kaynaklar.
Tepki Verme Şekliniz En Önemli Şey
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaderin cilvelerine ve kararsızlıklarına sizce nasıl tepki vermelisiniz? Sık sık size olağanüstü ve güzel anlar yaşatsa da, kaderiniz, zaman zaman çarpıcı biçimde değişir ve hayat her türlü kriz ve zorlukla birlikte gelen durumları karşınıza çıkarır. Ünlü Yunanlı filozofun da dediği gibi:

“Önemli olan başına ne geldiği değil, ona nasıl tepki verdiğin.”

– Epictetus

Bunu birisine doğrudan söylemek zor olsa da, maalesef, bazen hayatın önünüze koyduklarına karşı en doğru şeyleri yapmıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, doğal olarak, zorluklara karşı büyük bir stratejist olmanın veya varoluşsal dalgalanmalara karşı bilge olmanın veya bir guru gibi davranmanın öyle kolay olmaması.

Yukarıda da paylaştığımız ve Epictetus’un artık klasikleşmiş olan cümlesine başka ilginç bir bakış açısı da siz getirebilirsiniz. Yani, yaşam kalitenizi belirleyen, yalnızca Nassim Taleb’in de bahsettiği o siyah kuğular gibi karşınıza çıkan bu beklenmedik zorluklara nasıl tepki verdiğiniz değil. Belirli bir deneyim sonrasında sizin bu deneyimden öğrendikleriniz de oldukça önemli.

Bu nedenle, birçok insan, herkes aynı koşullar içerisinde bulunsa bile, bu belirli aşamaları tecrübe ederken, durumu çok farklı şekillerde algılar ve farklı tepkiler verir.

Örneğin, bir işi kaybetmek sıkışıp kaldığınız anlamına gelebilir ve bu nedenle depresyona girebilirsiniz. Diğer taraftan başka insanlar için bu durum, bu fırsattan yararlanabilecekleri ve genellikle harika sonuçlara yol açacak şekilde projeler oluşturmak için kendilerini yeniden keşfedebilecekleri anlamına gelebilir.

Bütün bunlar bize sadece nasıl tepki vereceğinizi bilmeniz gerektiğini değil, aynı zamanda durumu nasıl kabul edeceğinizi de bilmeniz gerektiğini gösteriyor. Bunların hepsi, herhangi bir zorluktan daha güçlü bir şekilde çıkma amacına yönelik olarak algılanabilir.

Some figure

Gerçekten önemli olan, başınıza gelenlere nasıl tepki verdiğiniz

Pek çok insan, hayatın, başınıza gelenlerin % 10’u ve sizin ona nasıl tepki verdiğinizin% 90’ı olduğunu bir şekilde duymuştur.

Bununla birlikte, bir yanınız da, genellikle başınıza gelenlerin başlıca kurbanı olacaktır. Bundan kaçmak için başka hiçbir şey yapamazsınız, çünkü başınıza gelen olayın etkisi sizi bir süreliğine ıstırap içerisinde bırakacaktır.

Sorunlarınızla yüzleşmeden veya harekete geçmeden günlerin akıp gitmesine izin verdiğiniz bu durumlarda, aklınızda sadece sorular olacaktır. “Bu neden benim başıma geldi? Nerede yanlış yaptım? Bu şartlar altında zavallı bana ne olacak?” Gördüğünüz gibi, bu gibi sorularıyla, kişi, yalnızca olumsuzlukların gerçeklerine odaklanır. Bu tür insanların bilmiyor olabileceğini söyleyebileceğimiz şey de, olumsuz durumlarla baş etmenin başka bir yolu olduğu.

Gerçekleri takıntı haline getirmek yerine, bu gerçeklere karşı olan tavrınızı geliştirmelisiniz. Soruların kendilerinden çok, bu spesifik soruna tepki verecek stratejiler tasarlamalısınız. Bu yöntem, acı ile karar verme eylemlerinin yer değiştirmesini sağlamak ve böylece de korku ve acıyı ortadan kaldırmakla ilgili.

Değiştiremeyeceğiniz şeylerle karşı karşıya kaldığınızda, kabul ve dönüşüm olgularını tecrübe edin

Karşılaştığınız belirli bir durumun ne kadar zor olduğunun aslında pek de önemi yok. Önemli olan bu duruma nasıl tepki verdiğiniz ve onu nasıl karşıladığınız. Albert Ellis’in de dediği gibi, kişi sonunda mutsuzluğuna ilişkin başkalarını suçlamayı bıraktığında olgunlaşır.

Ailenizin size ne yaptığı aslında hiç de önemli değil. Geçmişteki romantik ilişkinizin ne kadar kötü bittiği de önemli değil. Ve mevcut hükümete veya yönetime ne kadar kızgın olduğunuz da önemli değil. Asıl önemli olan, sizin bütün bunları nasıl karşıladığınız ve ne tepki verdiğiniz. Yani başka hiçbir şeyin anlamı yok.

Unutmayın, siz çok önemlisiniz! Hayatınızın merkez ekseni ve yerine getirmeniz gereken en büyük sorumluluk sizsiniz. Bu nedenle, bir şey sizi nefessiz bıraktığında ve kontrolünüz dışında olduğunda, atmanız gereken ilk adım bunu kabullenmek.

İkinci adım ise dönüşüm. Ancak değişmeye ve cesur kararlar vermeye cesaret ettiğinizde gerçekliğiniz değişecektir. Çoğu zaman dönüşümden sonra tecrübe edeceğiniz hayatın sizin için daha iyi olacağını unutmayın.

Zor günlerde giyilecek en iyi giysi – doğru bir tavır

Takınabileceğiniz en güçlü ve güzel şey, sağlam bir tavır. Bunun nedeni, tavrınızın, duygularınızı ve duruşunuzu bir amaca doğru şekillendirecek olması.

Tutumunuz, ayrıca, yaşayabileceğiniz güvensizlikleri giderebilir, korkularınızı ortadan kaldırabilir ve hedeflerinizi istediğiniz ufka yerleştirebilir. Ayrıca, bu yeni tutumunuz, içgüdülerinize güvenerek yeni kararlar almanıza da yardımcı olabilir.

Some figure

Geleceğinizi inşa etme fırsatınız var

Şu anda belirsiz, zor ve karmaşık bir gün geçiriyor olabilirsiniz. Bu koşullar altında, önemli olan, nasıl tepki verdiğiniz ve ne yapmayı seçtiğiniz olacaktır. Ek olarak, bugün yaptığınız her şeyin geleceğinizi inşa edeceğini veya sınırlayacağını unutmamalısınız. İnşa edebilir ya da yeniden yapılanabilir, ileri ya da geri gidebilirsiniz.

Bugün vereceğiniz herhangi bir karar, geleceğinizde yankı bulacaktır. Bu nedenle, dünün önemli olmadığını hatırlamak amacıyla kendiniz için sorumluluk almayı, harekete geçmeyi ve karşılık vermeyi seçin ve hayallerinizi ve stratejilerinizi seferber edin. Önemli olan bugün ne yaptığınızdır; yani burada ve şimdi ne yaptığınız.

Nasıl tepki vereceğiniz her zaman kendinizle ilgili bir şeyi değiştirmeyi içerecektir

Karşılama ve tepki verme, eylemi ve hareketi gösteren fiiller. İnsanları yeni bir odak ile ilerlemek için eski kalıpları bırakmaya zorlayan zorlayıcı ve sevimsiz faaliyetler aslında bunlar. Bu nedenle, herhangi bir beklenmedik olay, herhangi bir büyük veya küçük zorluk, kaçınılmaz olarak sizi zaten yararsız olan herhangi bir kişisel katmandan ayrılmaya zorlayacaktır. Bunu esas olarak, daha büyük bir ışık, enerji, cesaret ve yaratıcılıkla bir başka anlayış seviyesini uyandırmak için yapar.

Çünkü size olanların ötesinde; yolunuzda birdenbire büyük boyutlarda bir engel bulmanın da ötesinde, asıl önemli olan, bu engele nasıl tepki verdiğiniz, üstesinden nasıl geldiğiniz ve bu engeli aşmak için uygulamaya istekli olduğunuz yeni yöntemler ve edineceğiniz beceriler. Bu nedenle de, şunları her zaman aklınızda bulundurun: Nasıl tepki vereceğinizi bilmek daha iyi bir yaşam standardına sahip olmanızı sağlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.