Logo image
Logo image

Her Gün, Sizi Korkutan Bir Şey Yapın

3 dakika
Her Gün, Sizi Korkutan Bir Şey Yapın
Son Güncelleme: 10 Temmuz, 2018

Korku, sizi harika şeyler yapmaya iten bir şeydir ya da sizi felç edicidir. Kendinize dikkat etmenin ve tehlikeyle karşı karşıya gelmenin ya da dünyadan kendinizi soyutlamanın yollarını bulmanızı sağlayabilir. Korkunun kontrolsüz büyümediğinden emin olmak için, bununla yüzleşmelisiniz. Ve işte güçlük burada yatar: her gün sizi korkutan bir şey yapın.

Sizi seven insanlar muhtemelen bunu yapmanızı teşvik etmez. Sonuçta sizi korumak isterler. Esasen, sevdikleriniz sizi ris almamanız veya korkularınızla yüzleşmenin rahatsızlığıyla yüzleşmemek için ikna etmeye çalışır.

“Tehlikenin yokluğunda korku hisseden bir adam, korkusunu haklı çıkarmak için tehlikeleri ortaya çıkarır.”

– Alain


Niyetleri iyidir. Korku, tam olarak hoş bir his değildir, ancak bugün risk almaya bağımlı olmuş pek çok insan var. Normal şartlarda, insanlar korkuyu olabildiğince hızlı kurtulmak istedikleri huzursuz edici bir duygu olarak yaşarlar. Kötü olan şey aynı duygunun durgun yaşam tarzlarını benimsememize neden olmasıdır.

Sizi korkutan bir şey yapın – rahat bölgenizden çıkın

Konfor bölgeniz, her şeyi kolayca kontrol edebileceğiniz her yerdir. Rutin, iyi bilinen, tanıdık olan vb. için kullandığımız başka bir kelimedir. Sonuç olarak, konfor bölgeniz sizi orada kalmaya, kendinize meydan okumadan, büyümeden veya ilerlemeden yaşayıp gitmeye davet eder.

Bununla birlikte, konfor bölgeniz olarak düşündüğünüz bazı alanlara sahip olmak sağlıklıdır. Bunlar endişelerinizi bir kenara bırakmanıza izin veren fiziksel veya duygusal alanlardır. Konfor bölgenizde vermeniz gereken kararları unutabilir ve küçük şeylerin tadını çıkarabilirsiniz. Konfor bölgenizde tek endişeniz huzurdur. Bu mekanlar deneyimleri işlemek, onları asimile etmek ve denge bulmak için kesinlikle gereklidir.

Some figure

Korkuları uzak tutarlar, yüzleşmek ve büyümek için üstesinden gelmeniz gereken korkuları bile.

Korku her yerdedir

İlk başta, kendini koruma mekanizması olarak korku geçerlidir. Kontrolsüz büyüdüğünde ise ruhunuzu bir yabani ot gibi istila etmeye başlar. Benzersiz bir özelliğe sahiptir – kendi kendine beslenir. Korku kendi başına artmaya ve büyümeye eğilimlidir. Eğer buna bir son vermezseniz, orantısız bir şekilde artabilir.

Tabii ki hepimizin yaşamak için biraz korkuya ihtiyacımız var. Ama ona boyun eğme riskini de üstleniyoruz. Bu genellikle farkında olmadan olur. Örneğin, topluluk karşısında konuşmaktan korkuyor ve bu yüzden, asla topluluk karşısında konuşmanızı gerektirmeyen bir hayat inşa ediyorsunuz ya da bunu gerektiren durumlardan kaçıyorsunuz. Bu mantıklı geliyor. Ancak mantıklı olmayan şey, belki de korkunuzdan dolayı büyük ve küçük fırsatları kaçırıyor olmanız.

Bu, başka konular için de geçerli olabilir. Örneğin acı çekmek gibi. Acı çekmekten korkuyorsunuz, bu yüzden kendinizi korumak için hayatta binlerce güzel deneyimin üzerinden geçip gidiyorsunuz. Ya da yalnız kalmaktan korkuyorsunuz, bu yüzden özgürlüğünüzden vazgeçiyorsunuz.

Sizi korkutan bir şey yapın

Asıl önemli olan şu ki korkunuza hâkim olmanın tek yolu onunla yüzleşmektir. Korkularınızla yüzleştiğinizde, yetenekli olduğunuzu fark edeceksiniz ve daha da cesur olacaksınız. Cesaret ise kendini besler.

Ayrıca sizi korkutan bir şey yaptığınızda, kendinizin diğer yönlerini keşfetmeye başlarsınız. Güveninizi ve öz sevginizi artıracaksınız. Sınırların üstesinden gelmek kendinizi iyi hissettirir. Bu, farklı düzeylerde korkuların olmadığı anlamına gelmez. Sizi aşırı korkutan bir şeyle başlayamazsınız. Eğer hazır değilseniz, cesaretinizi beslemek yerine, başladığınız zamandan bile daha çok korkacaksın.

Some figure

Bu yüzden her gün sizi korkutan bir şey yapmak, etkili olabilir. Bunun için küçük korkularla başlamalıyız. Örneğin, karanlıktan korkuyorsanız, karanlıkta birkaç dakika oturarak kendinize meydan okuyun. Bu meydan okumadan biraz daha güçlü hissederek çıkacaksınız. Ya da aşina olmadığınız bir yerde ve kendinizden tam olarak emin hissetmediğiniz bir yerde yürüyün.

Nereden başlayacağınızı bilen tek kişi sizsiniz. Denemeye hazır mısınız?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.