Logo image
Logo image

Tarihe Geçen Köpek Hikayeleri

3 dakika
Neredeyse tüm köpek hikayeleri asalet konusunda bize bir ders veriyor. Köpekler, zamanın başından beri insanın en iyi arkadaşıdır. Aslında, birçok köpek sahiplerine olan aşkları için canını bile vermiştir.
Tarihe Geçen Köpek Hikayeleri
Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2019

Tarihe geçen köpek hikayeleri bize ilham veriyor. Bize, insanın en iyi dostunun, dayanışma ve sadakat gösterdiğini etkileyici bir biçimde öğretiyorlar. Aslında, birçok köpek insanlarlar için hayatını feda etmiştir. Tehlikeli durumlarda, sahiplerini veya diğer insanları kurtarmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktan çekinmezler.

Sahiplerini gittikleri her yerde takip eden köpeklerle ilgili birçok hikaye var. Öte yandan, bazı köpekler çocukların oldukça savunmasız olduğunu anlarlar. Bu nedenle, sadece çocuklara yardım etmek ve onları kurtarmak için kendilerini tehlikeye atarlar.

Köpekler bize her gün asalet dersi veriyor. Sadık, sevgi dolu ve neşeli yoldaşlardır. Bize çok az şey karşılığında her şeyi veriyorlar. Köpekler zamanın başından beri insanlara eşlik ediyor. Bazen hakettikleri takdiri almasalar da, birçok önemli olayın tartışılmaz kahramanları oldular. Burada, bazı şaşırtıcı köpek hikayeleri paylaşacağız.

“Köpeklerin yaşamları çok kısadır. Bu gerçekten onların tek hatasıdır.”

– Agnes Sligh Turnbull

Salty: Kahraman olan bir rehber köpek

Salty, 11 Eylül saldırılarının en duygulandırıcı hikayelerinden birinde yer alan bir Labrador Retriever idi. O kör bir Kolombiyalı olan Omar Eduardo Rivera’nın rehber köpeğiydi. Rivera, Dünya Ticaret Merkezi’nin 1. Kulesinde çalışıyordu. İlk uçak binaya çarptığında ofisinde idi.

Salty gergin şekilde davranıyordu. Sonra, koridordan yüksek sesle havlamaya başladı. Rivera, onlara binayı tahliye etmelerini söylüyormuş gibi hissetti. Böylece, Rivera, zemine ulaşana kadar onu 71 kat aşağı yönlendiren köpeği takip etti. Birkaç dakika sonra bina yıkıldı. Salty sahibini metroya ve sonra evine yönlendirdi. Bu oldukça ünlenen köpek hikayelerinden biridir.

Some figure

Başka bir sıradışı köpek hikayesi

Bir başka inanılmaz köpek hikayesi Şili’deki Punta Arenas’ta gerçekleşti. Bu hikayedeki köpeğin adı bilinmiyor. Köpeğin sahibi, hayvanla çok güçlü bir bağı olan 8 yaşında bir kızdı. Bir sabah, kızın annesi kız kardeşini anaokuluna götürmek için evden ayrıldı. Böylece, küçük kız evde yalnız kaldı.

Kızı takip eden bir adam durumdan faydalandı ve kapı zilini çaldı. Eve zorla girdi ve kendisini zorlukla savunan kıza cinsel tacizde bulundu. Köpek, saldırganın üstüne öfkeli bir biçimde atladı ve sonunda saldırgan vazgeçip kaçtı. Küçük kız, annesi döndüğünde, ona olanları anlattı. Kısa bir süre sonra, polis geldi ve sübyancının kanının izlerini tespit edebildi. Bu sayede, saldırganı tespit edip yakalayabildiler.

Bobby ve sadakatin gücü

Bobby gerçek bir efsane haline gelen bir Skye Terrier’di. Edinburgh’tan bir gece bekçisi olan John Gray, Bobby’i evlat edindi. Neredeyse ayrılmaz hale geldiler. Ancak, Gray 1858’de tüberkülozdan öldü. Hayatının son yıllarını, neler olduğunu anlamayan Bobby’nin yanında geçirdi.

Hikayeye göre, John Gray Greyfriars Kirkyard mezarlığına gömüldü. Ancak Bobby, ölümünde bile sahibine eşlik etmek için mezarlıkta kaldı. Bu, köpeklerin her zaman insanın en iyi dostu olacağını gösteren sayısız köpek hikayesinden biridir.

Some figure

Bobby’nin hikayesinde birkaç şaşırtıcı olay vardır. Bölge halkı, köpeğin hiçbir şart altında sahibinin mezarının başını terketmediğini farketti. Dikkatini dağıtmaya çalıştılar, ama hiçbir şey işe yaramadı. Bu, kayıt altına alınmayan her köpeğin uyutulması gerektiğini belirten yeni bir yasa çıkarılıncaya kadar dokuz yıl boyunca devam etti. Sir William Chambers Bobby’nin kayıt ücretini ödedi ve ona ismi yazan bir tasma yaptı. Bugün, bu tasma İskoçya’da bir müzededir.

Bobby, sahibinden 14 yıl sonra öldü. Kasaba onuruna bir mezar dikti ve heykeltıraş William Brodie, bugün hala Edinburgh’da görebileceğiniz gerçek boyuttaki o ünlü heykeli yaptı. 2000 yılından bu yana, Bobby’nin mezarı, insanların ona yakalaması için sopa bıraktığı bir tür mabet haline geldi. Mezar taşı üzerindeki yazıtta:Sadakati ve bağlılığı hepimize ders olsun” yazar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Bonilla, L. (1967). Historia y psicología del perro. Editorial Tecnos.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.