Köpekler ve Kediler Sadece Evcil Hayvanlar Değil, Ailemizdir

Şubat 21, 2017

Hiçbir zaman bir evcil hayvanı olmamış, karşı konulamaz tatlılıktaki bir kedi ya da şımarık ve enerjik bir köpek ile yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hiç keşfedememiş birinin gerçek, saf ve karşılıksız sevginin ne olduğunu tam olarak anlayamayacağı günümüzde giderek daha sık dile getirilmektedir.

Bu tür bir sevgi, karşılığında hiçbir şey için sunulmayan bir şekilde vuku bulur. Gücenmenin, darılmanın olmadığı ve küçük detaylar eşliğinde, sessiz sedasız, hayatımızı daha huzurlu, hoş ve kendine özgü kılar bu sevgi.

‘Evcil Hayvan’ terimini, insanlarla yaşayan evcil bir hayvan olarak anlarız genellikle. Bununla birlikte, bir evcil hayvanın bu tanımın daha da ilerisine gittiği söylenebilir: bir evcil hayvan sadece bizimle yaşamakla kalmaz, aynı zamanda ailemizin temel bir parçası haline gelir zamanla.

Birçok insan için bu fikri algılamak biraz zor olabilir; özellikle aile dediğimiz kurumun aralarında sadece kan bağı olan bireylerin bir araya getirdiği bir ilişki şekli olduğunu kanısındaysak.

Gerçekte aile dediğimiz kavram birçok farklı bakış açısı ile tanımlanabilir. Bazen, kan bağı ile “bir aile yaratmak” yeterli olmaz. Karşılıklı sevgi ve saygı esasını temel alıp, ilerideki zamanlarda herkes için büyük bir anlam ifade eden ve kendine ait özgünlüğü insanları bir araya getiren ilişkiler de vardır bu hayatta. Bu durum insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da geçerlidir.

Nereden geldiğine bakılmaksızın, sahip olduğumuz tüm olumlu duygular, bizi zenginleştirir ve büyümemize yardımcı olur. Yani, köpeklerimize eşimiz veya çocuklarımızın yanında kanepede bir yer ayırmakta bir sakınca yoktur. Her sabah kedimizin bizi uyandırmaya nasıl geldiğini ya da köpeklerimizin üzgün olduğumuzu bilen bir sezgiye sahip olduğunu açıklamaya kalkarsak, insanlar bize bıyık altından biraz gülebilir.

Köpeklerimiz, kedilerimiz ve diğer evcil hayvanlarımız da duygusal hayatımızın bir parçasını oluştururlar. Bu nedenle, biz de onları seviyor ve kendimize dost belliyoruz. Onları, küçük dünyamızın gerçek birer parçası olarak tanımlıyoruz. Ailemizin bir parçası olarak.

Evcil hayavanlarımız bizi sahiplendiğinde

kopek-sevmek

Bir evcil hayvan tarafından sahiplenilme gibi bir hisse kapıldınız mı hiç? Bir başka canlı hayatımıza girdiğinde, ilk başta bizi çekinceli bir şekilde ve şaşırmış vaziyette izler durur. Çünkü insanların dünyası, hayvanlara bazen biraz çılgınca ve karmaşık gelebilir.

İnsanlar olarak bazen dengesiz vaziyetlerde olabiliyoruz. Hem öfkeli, hem de mutlu zamanlarımız oluyor. Kimi zaman bir şeye kızgın olurken, bugün sevmediğimizi yarın sevebiliyoruz. Bu durumun tam aksine, kediler ve köpekler hep aynıdır ve yalnızca tek bir şey için umutlanırlar: sevilmek. 

Evcil hayvanlarımız tarafından sahiplenildiğimiz zaman, değiştiğinin farkında bile olmadığımız bir çok farklı değişiklik ile karşılaşırız hayatımızda. Bununla birlikte, bu evcil dostlarımız, eğlenceli ve samimi bakışları ile genellikle düşüncelerimizi nasıl okuyacaklarını bilirler.

Bir evcil hayvan hayatımıza girdiği zaman, ani bir şekilde onların ilgisinin tam merkezinde olduğumuzu ve tamamen bize bağlı olduklarını keşfederiz. Buna karşılık, biz de onlara bağımlı hale geliyoruz. Akşam bir an önce eve girmek için can atarız ve bu dostlarımız da bizi sınırsız bir mutluluk ile karşılar.

Bu hayvan dostlarımızın, aileden sayılmaya ve onun bir üyesi olmaya ihtiyaçları vardır. Rutin yapılan işleri ve alışkanlıkları sevip, zıtlıklar içermeyecek şekilde, onları aynı biçimde ve sürekli olarak sevmemizden hoşlanırlar.

Bu karşılıklı kabullenme durumu oluşumunu tamamlayıp, aile içerisinde kendine bir yer bulduğu zaman hepimiz biraz değişiriz. Evcil hayvanlarımız bizim koruyucumuz olur. Biz onların en sıkı bağları, rol modelleri, öğleden sonraları kestirdikleri yastıkları olurken, onlar da aynı şeyleri bizim için hissederler.

Onlar bizim günlük duygusal tesellilerimizdir. Günün yorgunluğunu üzerimizden alırlar. Onlar bizim sessiz sırdaşlarımız, kimi zaman üzüldüğümüzde teselli eden ve kimi zaman da günümüze neşe katan dostlarımızdır.

Bir köpek veya bir kedi ile bir bağ kurduğumuz zaman, ailemiz daha da büyür. Kalplerimiz daha da güçlenir. Onlara ilgi ve alaka göstermek bizler için bir görev olurken, onları sevmek ve karşılığında sevilmek en büyük ayrıcalık haline gelir…

Evcil hayvanım ve ben birbirimiz için özeliz

yavru-kedi-kopek

Evcil hayvanlarımızı ailemizin bir üyesi haline dönüştürdüğümüz zaman, onların varlığının merkezinde biz yer almaya başlarız. Kötü bir ruh halinde uyanmamızın ya da eve, iş yerinde her şeyin kötü gittiği bir günün ardından dönmemizin hiçbir önemi yok.

Her ne olursa olsun, evcil hayvanlarımız için biz hep aynı durumdayız. Hatalarımızın bir önemi yok, dikkatsizce hareket ettiğimiz zamanların, fiziksel görünümümüzün ve geçmişte başımızdan geçen olayların hiçbiri onlara bir anlam ifade etmez. Evcil hayvanlarımız yalnızca şu anı yaşar ve her ne olursa olsun sadece sevilmeyi hak ettiğimizi bize nasıl göstereceklerini bilirler.

Bazen, günlük endişelerimize kendimizi kaptırıp, omzumuzda yüklerimiz ve yapacak işlerimiz ile o kadar çok meşgul oluruz ki, hayvan dostlarımızın bizimle nasıl ilgilendiklerini, bize nasıl baktıklarını fark etmeyiz bile. Aksine bu durumun her zaman farkına varmalıyız.

Onlar her anlarını en sonuna kadar yaşarlar. Dün onlar için hiç var olmadı ve yarının anlamı da yok. Evcil hayvanlarımız, yalnızca en iyi, en mutlu ve en kolay şekilde bizimle beraber biraz zaman geçirmek istiyorlar, hepsi bu.

Onların talep ettiği herhangi bir şey yoktur. Bizi asla yargılamazlar. İçimizdeki en iyi karakteri dışarı çıkarmak gibi bir yetenekleri vardır evcil hayvanlarımızın. Eve yorgun argın bir şekilde geldiğimizde, ailemizin bu özel üyeleri olan evcil hayvanlarımız, gerginliğimizi anında nasıl geçireceklerini gayet iyi bilirler.

Onlar bizden her zaman için sıcak bir sarılma, kucaklaşma ve kibar bir sözcük bekleyecektir. Bizi tüm kalpleriyle severek hemen yanı başımızda durup, aynısını da bizden umarlar. Onlar, günlük yaşantılarımızı komik öykülerle dolduran, bizleri bir maceradan başka birine sürükleyen sadık canlılardır. Evcil hayvanlarımızın kalplerimizde daima özel bir yeri olacaktır.

Görseller: Nadezhda Yume