Logo image
Logo image

Tanımayı Öğrenmeniz Gereken 7 Sahte Arkadaş Tipi

4 dakika
Tanımayı Öğrenmeniz Gereken 7 Sahte Arkadaş Tipi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sahte arkadaşlar, ayın karanlık yüzü gibidir. Önceleri bizi büyülerine ve dikkatlerine çekiyorlar, ama çok az farkla, ilginç bir karakterin boşluklarda saklandığı diğer tarafı görüyoruz. Neredeyse fark etmeden, bu ruhsal ve ıssız duygusal taraf, ruhumuzu zayıflatır. Bunlar şüphesiz, mümkün olan en kısa zamanda nasıl tanımlanacağını bilmemiz gereken kişilikleridir. Duygusal sağlığımız için.

Arkadaşlığın yaşamın en güzel malzemesi olduğu söylenir. Şüphesiz aşk da böyledir. Ama bizim için iyi bir arkadaşın yaptığı şey, bazen romantik ve aile ilişkilerinin bağlarını aşar. Böylelikle, karşılıklılık, ortak deneyimler ve yoğun güven temelinde inşa edilen arkadaşlığın dokusu, bize sonsuz enerji kaynağı ve her şeyden önce yaşam kalitesini veren şeydir.

“İyi ve yardımsever olduklarını düşünenler, kıskançlıktan ötürü hepinize kötülük dileyenlerle aynı olanlardır.”

– Lucca Capiotto

Bununla birlikte, zaman zaman birçok sosyal bağlamda çok yaygın olan kişiliklerle yollarımızın kesişmesi kaçınılmazdır.Işık saçan bir dostluk kisvesi altında çıkar ve bencillik gizlendiğinde. Ne var ki böyle kişileirn tuzağına düşeriz. Çünkü içten olan masumiyetimizle, iyi bir dostluğun ana amacının mutluluk, destek ve esenlik sağlamak olduğundan bir an için şüphe etmiyoruz.

Sonunda, hayal kırıklıkları ortaya çıkıyor. Küçük yalanlar, sürekli küçümseme ve daha gizli manipülasyonlar izliyor bunları. Ne kadar istemesek de, gerçek yüzünü göremediğimiz o sahte dostlarla biriyle yüzleşmeliyiz. Kendi sağlık ve onurumuz için mümkün olan en kısa zamanda onları bırakmamız gerek.

Some figure

1. Yanlış arkadaş türleri – sosyal tırmanıcı

Genellikle yaşamda karşılaştığımız ilk sahte arkadaşlardan biri “sosyal tırmanıcı” yani toplumdaki statüsünü yükseltmeye çalışanlardır. Onları ilkokul, lise, kolejde ve elbette iş ortamında görüyoruz.

Bunlar yalnızca tek bir amaçla arkadaşlık kuran insanlardır:sosyal merdivenleri tırmanmak Bu insanlar, okul yıllarında, en popüler ve seçkin öğrencilerle yakınlık kurma arayışındadır. Daha sonra, iş ortamında da daha yüksek bir pozisyona yükselmek için başkalarını küçük düşürmek ve manipüle etmekten tereddüt etmeyecekleerdir.

2. İyi gün dostu

Bu çok iyi bilinen bir arkadaş türüdür. Sakin ve esenlik dolu günlerinizde daima yakın olan insanlardan söz ediyoruz. Herhangi bir partide veya kaçamakta bizimle olmaya hazırlar. Bununla birlikte, onların destek ve ilgisine ihtiyaç duyduğumuz bir sorun ya da durum ortaya çıktığında, pencereyi kapatırken rüzgarın yok oluşu gibi ortadan kaybolurlar.

3. Kılı kırk yaran ve sürekli sizi yargılayan arkadaş

En sağlıklı arkadaşlıklar bizi her zaman esenlik sağlayanlardır. Bu arkadaşlar yakınlıkları ile kendimizi iyi hissettirrler. Bizi yargılamayacakları veya eleştirmeyeceklerinden eminizdir ve bu kişiyle birkaç saat geçiridikten sonra kendimizi daha iyi hissederiz.

Ancak sahte arkadaşlar bize bu güzel hisleri yaşatmaz. Onlarla birlikte zaman geçiridkten sonra evimize daha kötü hissederek gideriz. Aslında, bir tür sahte arkadaşların hobisi, her bir başarısızlığımızı araştırmak, yaptığımız her hataya dikkat çekmek ve bizi tekrar tekrar yargılamaktır. Bu dinamik türü, önemli bir duygusal gerilim yaratır.

saçlara dadanan kuşlar
4. Sessizce ya da utanmazca sizi kıskanan arkadaş

“Her zaman herşeyi mükemmel yapıyorsun”, “Senin yaşadığın güzel şeyler benim başıma gelmez”, “her zaman çok şanslısın”… Bu ve diğer tip ifadeler, bu türden sahte arkadaşların dilinden düşmez. İçten içe bizi kıskanan kişilerdir bunlar.

Düşük benlik saygısı, her iki taraf için de bu tür sağlıksız etkileşimlere yol açmaktadır.

5. Hayatınızın iyi olmasını ama isteyen ama onlarınkinden daha iyi olmasını istemeyen arkadaş

Sahte arkadaşın bu özelliği hem ilginç hem de yaygındır. Kendini şöyle ifade eder: – engelleri aşmamız, başarılı olmamız için bizi teşvik eden insanlar var hayatımızda. Ancak başarılı olduğumuzda, bizim için mutlu olmak yerine bizden uzaklaşır ya da rahatsız olurlar.

Bu duruma yine düşük benlik saygısı neden oluyor. Bu tip bir arkadaş, kendi seviyesinde ve aynı durumda iken, bizimle birlikte olduklarında daha rahat hissederler. Ancak, herhangi bir başarı ya da engelin üstesinden gelmemiz onları daha aşağı hissettirir, çelişkilerine ve rahatsızlıklarını artırır.

6. Dost kılığındaki rakip

Bir cep telefonu satın alırsanız, arkadaşlarınızdan biri, daha iyi bir modeli arayacaktır . Eğer spor salonuna yazılırsanız dikkatli olun. Sizin başarılarınızı aşmak için o da aynısını yapacaktır. Amaçları ne yaparsanız yapın sizden daha iyi olmak, ne amaçla olursa olsun başarılarınızı aşmaktır.

Bu sahte arkadaşlar, bizim hayatımızın herhangi bir alanında bizden daha iyisini yapmaya çalışacak olan zalim ve intikamcı bir gölgedir.

Some figure

7. Sizi manipüle eden arkadaş

Manipülatif arkadaş, sahte bir dostluğun gizli ama acımasız bir örneğidir. Neredeyse farkına varmaksızın, tıpkı bir kukla gibi bizi ipleriyle bağlarlar. Böylece bizi istedikleri gibi manipüle edebilirler. Bizi avuçlarının içinde tutmak için bazen mağduriyet, bazen duygusal şantaj, ve diğer stratejileri kullanır ve böylece diledikleri şeyi alırlar.

Bu eylemlerin devam etmesine izin verdiğimiz sürece, manipülatör bizim sevgimize bağlı olacaktır. Belki de bu arkadaş uzun zamandır, hatta çocukluktan beri hayatınızdadır. Yıllarca süren bu duygusal bağı nasıl sonlandırabilirsinizz? Bunu yapmak canınızı acıtabilir ama bizi gerçekten sevmeyen veya zararlı bir şekilde seven kişilerin hayatlarımız üzerinde etki sahibi olmalarına izin vermek kadar yıkıcı çok az şey vardır.

Sonuç olarak, tahmin edebileceğiniz gibi, birçok sahte arkadaş türü vardır – eleştirenler, ihanet edenler, dedikoducular…Bu liste uzatılabilir. Ancak en önemlisi, onları tanımlamanın yanı sıra onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilmektir.

İkiniz arasındaki bağı koparmak zorunda değilsiniz. Bazen her şeyi açık tutmak, ilişkilere sınır koymak ya da daha sağlıklı ilişkiler kurabilmek için bu arkadaşın kişisel gelişimine ve öz saygısını desteklemek yeterlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.