İlişkide Kıskançlık Krizleri

İlişkide Kıskançlık Krizleri

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2018

Kendinize sevdiğiniz kişiyi başkasına kaptırmaktan korkup korkmadığınızı sorun. Korku aşkın karanlık yüzlerinden biridir. Sevdiğimiz ve bize ait olduğunu düşündüğümüz şeyleri kaybetmekten korkarız ve eğer dikkatli olmazsak bu kıskançlığa dönüşebilir.

Kıskanç insanlar nasıl davranır?

Kıskanç insanlar, partnerinin her adımına her zaman dikkat eder, eylemlerini kısıtlamak için onları izler ve kontrol eder. Bunu yaparken, partnerlerinin aldatmacasını önleyebilir veya keşfedebilirler. İş arkadaşlarının, sınıf arkadaşlarının, ailelerinin, arkadaşlarının ve hatta gündelik tanıdıkların: partnerlerinin etkileştiği herkesten tehdit algılarlar. Bazı insanlar, partnerlerinin geçmişte yaşadıkları deneyimleri bile bilmeden önce bile kıskanıyorlar.

eşinin telefonundan şüphelenen adam

İki ana kıskançlık türü vardır: obsesif ve sanrısal. Bir kişi aynı anda bir veya iki türü deneyimleyebilir.

Obsesif kıskançlık nedir?

Obsesif kıskançlığın özellikleri kişinin eşini takip etmesi, kontrol etmesi ve devamlı bulgularını tasdiklemeye çalışmasıyla tanımlanabilir. İşte bazı örnekler:

 • Eşlerinin kısa mesajlarını, maillerini, sosyal medyadaki her hareketlerini okurlar.
 • Bir telefon görüşmesi, fotoğraf veya buluşmadan her zaman şüphe duyarlar.
 • Eşlerini olur olmadık zamanlarda arar veya aniden ziyaret ederler. Gerçekten nerde oldukların emin olmaya çalışırlar.
 • Bazıları eşlerine saçını yapmayı, makyaj yapmayı, isteklerini gibi giyinmeleri yasaklar. Çünkü sadakatsizlik yapacaklarını düşünürler.
 • Aileleriyle mesafe koymalarını isterler çünkü muhtemel sevgililerden mesaj ilettiklerini düşünürler.
 • Aldatılma ihtimaline karşı, karşı cinsle arkadaşlık yapılmasını istemezler.
 • Aynı cinsten olan arkadaşlarıyla da mesafeli olmalarını isterler çünkü bu kez de eşcinsel olma ihtimalinden korkarlar.

İnsanın böyle düşünceleri olmadı endişe, kaygı, güvensizlik gibi duygular doğurur. Sapmış düşünme biçimleri yüzünden duygusal strese girerler.

 • Çekici olmadıklarını düşünürler.
 • Yalnız kalmaktan korkarlar.
 • Herhangi birinin daha iyi olduğu için partnerini elinden alabileceğini düşünürler.
 • Güvensizlik hissettikleri için başkaları üzerinde açığa vururlar.
  düşünceli kadın ormanı

Sanrısal kıskançlık nedir?

Sanrısal kıskançlığı olan insanlar ellerinde bir kanıt olmadığı halde partnerlerinin suçlu olduğuna inanırlar. O kadar kıskançtırlar ki bu bir kısır döngüye girer. Herhangi bir ufacık detay bile onlar için aldatılma kanıtı olabilir. Aşırı derecede sahiplenici davranırlar.

Partnerlerinin gizli bir aşığı olduğunu düşünen bu insanlar, yokluklarında hemen o kişinin ortaya çıktığını düşünürler.

Dikkatli davranma ve güvensizlik tavrını benimserler ve partnerlerinin içe kapanık ve küskün olmasına neden olurlar. İkisi de birbirlerinin acı çekmesine neden olur ve diğer kişinin davranışını daha da güçlendirir. Kıskançlık daha fazla ve daha ihtiyatlı hale gelir, kıskanılan kişi daha da ayrı düşer.

Kıskanç insanlar partnerlerinin acı çekmesine üzülseler de bu durum herhangi bir tetikleyici gördüklerinde aynı şekilde davranmalarına engel olmaz. Bu kıskançlık genelde bir tartışmayla sözlü veya fiziksel atışmayla sonuçlanır. Sakinleştiklerinde ise bu döngüye yeniden girerler ve bu kez de affedilmek için çabalarlar.

tren yolundaki sevgililer

Kıskanç insanlar değişebilir mi?

Değerlerini ve birbirine değer verdiklerini anladıkları zaman kıskanç insanlar bu huylarından kurtulabilirler. Bunun bir zayıflık olduğunu kabul edip değişmek için çaba göstermeleri gerekir. Böylece eşlerine biraz zaman tanırlar.

İlginizi çekebilir ...
Kıskançlık Ciddi Zararlar Vermeye Başladığında
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kıskançlık Ciddi Zararlar Vermeye Başladığında

Kıskançlık etrafındaki her şeyi yakıp yıkar, zarar verir. Yaşayan her şeyi öldürür ve bir tsunami kadar hızlı ilerler. Kıskançlık başkalarına zarar...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.