Logo image
Logo image

Şükretmek Bir Erdemdir

3 dakika
Minnettarlığınızı nasıl ifade edeceğinizi bilmek, kendinizin de daha mutlu bir hayata sahip olacağınız anlamına gelir.
Şükretmek Bir Erdemdir
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Teşekkür etmek ve şükretmek, asil bir yürekten gelen, hayatın hem basitliğini hem de karmaşıklığını takdir etmeyi bilenlerden gelen bir eylemdir. Başkalarının zamanına ve eylemlerine değer veren ama aynı zamanda kendilerine de değer veren insanlardır.

Minnettarlık en değerli varlıklardan biridir. Nezaket, cömertlik ve tanınma eylemlerini içerir. Büyük yenileyici güçlerle hayata sevgiden yanıt vermenin bir yolu.

“Şükran, ruhtan çıkan en güzel çiçektir.”

-Henry Ward Beecher-

Şükran hediyesi

Şükretmek, yaşamın karmaşıklığını bilinçli olarak takdir etmek için zaman ayırmayı içerir. Olumsuz durumlara odaklanmayı bırakmanın ve iyi olan, takdir ettiğiniz, değer verdiğiniz ve hatta sadece yanınızda olan şeylere odaklanmak için mükemmel bir yoldur.

Some figure

Şükran, her şeye rağmen kendilerine verilenin kıymetini bilenlerin bir armağanıdır. Kötü bir gün geçiriyorlarsa, biri onları hayal kırıklığına uğratıyorsa ya da koşullar onların aleyhine dönüyorsa, minnet duyanlar, en karanlık fırtınalarda bile ışığı görebilirler. İyi bir bilinçli algıya sahiptirler ve her türlü mağduriyetten nasıl uzaklaşacaklarını bilirler.

Ayrıca, bu tür insanlar, neyin temel ve aşkın olduğuna nasıl şükredeceklerini bilirler. Neyin gereksiz ve neyin gerekli olduğunu nasıl ayırt edeceklerini bilirler. Önemli olanın sahip oldukları şeyler değil, başkalarıyla geçirdikleri zaman ve yaptıkları şeyler olduğunu bilirler. Aslında, neyin değerli olduğunu nasıl tanımlayacaklarını biliyorlardır.

Şükran ve sevgi

Minnettarlık, sevginin önemli bir yönüdür. Lao-Tzu bunu ‘kalbin hafızası’ olarak tanımlr. Sizi her türlü sınırlamadan uzaklaştıran ve içeriden gelişmeye teşvik eden, mutlu olmanın çok önemli bir yönüdür.

Şükretmenin iki yolu vardır. Biri otomatik, sosyal bir normdan gelen ve sağa, sola ve merkeze dağıtma eğiliminde olduğunuz resmi bir teşekkürdür. Örneğin, bir akşam yemeğine davet edildiğiniz için teşekkür etmek veya çocuğunuza bir hediye aldığı için minnettarlığını göstermesi için bir ricada bulunmak. Bu tipik bir nazik teşekkürüdür.

Şükretmenin diğer yolu, vicdanınızdan ve kalbinizden gelen minnettarlığa karşılık gelir. Bu, diğerlerinin yaptıklarına ne kadar değer verdiğinizi ifade eden samimi ve özgün bir “teşekkür ederim” deme türüdür. Onları gerçek tanıma ve takdir gösterir.

Şükran, etrafınızdaki şeylerin, başkalarının ve kendinizin değerini anlamanızı mümkün kılar. Çünkü teşekkür etmek nihayetinde sevmektir. Ayrıca bu erdem, sağlıklı ve derin bağlar kurmanızı sağlar.

Georgia Üniversitesi’nde (Yunanistan) yürütülen araştırmaya göre, minnettarlık bir çift olarak yaşamı iyileştirmenin önemli bir bileşenidir. Araştırmanın ortak yazarı Ted Futris, partner tarafından takdir ve değer görme hissinin, ilişkinin kişisel algısını, ilişkiye olan ilgiyi ve süreceğine dair inancı doğrudan etkilediğini doğruladı.

Gördüğünüz gibi, teşekkür etmenin gücü ölçülemez. Bunu yaparak, başkalarına, koşullarınıza ve sahip olduğunuz her şeye değer verirsiniz. Öte yandan, onu aldığınızda, takdir edildiğinizi ve tanındığınızı hissedersiniz.

“Hiçbir şey minnettar bir kalpten daha onurlu değildir.”

-Seneca-

Some figure

Şükretmek: mutlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı

Şükran, hem hayatınıza hem de kendinize bakışınızı değiştirir. Bu erdem sayesinde, diğer zamanlarda dayanılmaz olduğunu düşündüğünüz zor durumlar dönüştürülür. Yavaş yavaş, daha net hale gelirler ve değişime yol açma fırsatlarını görebilirsiniz. Bu şekilde kendiniz ve dünya ile olan ilişkiniz hakkında daha iyi hissedersiniz.

Minnettarlık, kalbinizi neşeyle doldurur ve saptırmalardan bağımsız olarak daha iyi kararlar vermenizi sağlar. Dikkatinizi nereye odakladığınıza bağlıdır. Örneğin, karamsarlık ve kıtlık vizyonunu benimserseniz, tüm dünyanız eksik kalacaktır. Ancak, sizi çevreleyen bolluğa ve tüm iyiliğe bakmayı seçerseniz, dünyanız gerçekten farklı olacaktır. Cömertlik, neşe ve mutluluk hüküm sürecektir.

Hayatın acılarını ve zorluklarını inkar edemeyeceğiniz doğrudur, ancak sizi çevreleyen bolluğu da inkar edemezsiniz. Minnettarlık, bunun farkında olmayı öğrenmek ve bardağın boş tarafına odaklanmayı bırakmakla ilgilidir. Örneğin, her gece, gün boyunca başınıza gelen 10-20 şey için şükrederek başlayabilirsiniz. Şaşırtıcı olmalarına gerek yok, sadece sizi hayatta olduğunuz için mutlu eden küçük şeyler olmaları yeterlidir.

Şükretmek, başkalarına ve kendinize bir hediyedir. Unutmayın ki, minnettarlık bir yaşam biçimi haline geldiğinde, mutluluk norm haline gelir.

“Şükran, yalnızca erdemlerin en büyüğü değil, tüm diğerlerinin de ebeveynidir.”

-Marcus Tullius Cicero-

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.