Logo image
Logo image

Şu Andan Geleceğe Yönelik Zorlu Bir Görev: Çocukluk Şizofrenisi

3 dakika
Şu Andan Geleceğe Yönelik Zorlu Bir Görev: Çocukluk Şizofrenisi
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Şizofreni, çocuklukta nadiren ortaya çıkmaya başlayan bir rahatsızlıktır. Ancak, maalesef bu bazı durumlarda meydana gelebilir.

Çocukluk şizofrenisi denen bir kavram vardır ve yetişkinlerde olduğu gibi, bu rahatsızlık, çocuklarda “oyunlar” ya da “hayali arkadaşlar” ile birlikte görülebilen halüsinasyonlar ve sanrılar yaşatır.

Yetişkinlerde olduğu gibi, erken müdahale, rahatsızlığın etkisini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle çocukluk da şizofreni özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

Bu rahatsızlığın erken teşhisi, her zaman bir uzman tarafından gerçekleştirilir  ve sonuç olarak, çocuğun yaşamındaki etkisini büyük ölçüde azaltabilir. Fakat bunu yapabilmek için, zamana karşı gerçek bir yarış vermek zorundasınız.

Çocukluk şizofrenisi çok yaygın olan bir rahatsızlık olmadığı için, bu alanda bilgi eksikliği de çoktur.

Some figure

Çocukluk şizofrenisinin nedenleri nelerdir?

Diğer birçok rahatsızlık gibi, çocukluk şizofrenisinin de, çok önemli bir genetik yönü vardır. Başka bir deyişle, aile üyeleri arasında bu rahatsızlığı olan biri varsa, çocukta da görülme ihtimali daha büyük olur.

Bazı çalışmalar da, çocukluk şizofrenisi ile aile geçmişi rahatsızlıkları ya da DEHB öyküsü ile ilişkili bulunmuştur.

Bununla birlikte, bu rahatsızlığın ilişkili olabileceği başka durumlar da vardır. Örneğin, doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar varsa, bu anormal bir nörolojik gelişime yol açabilir.

Ayrıca, çocuğun beynine giden oksijen akışı azalmış veya tamamen durmuş ise, bunun bilinmesi rahatsızlığın gelişimine ışık tutabilir.

Çocukluk döneminde şizofreni kronik bir hastalık haline gelir. Böylece, kullanılan her türlü tedavi ömür boyu olacaktır.

Bir çocuğun, bu rahatsızlıktan mustarip  olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Teşhis etmek için, çocukların genellikle olumsuz ya da hoş olmayan sesler duyup duymadığının gözlemlenmesi gerekir. Ayrıca, aslında orada olmayan insanlar, nesneler veya renkler gibi şeyler görüyorlarsa da, buna dikkat edilmelidir.

Tüm bunlara gerçekten dikkat etmek önemlidir. Ebeveynler uyarı işaretlerini, “hayali arkadaşlar” ile karıştırırlar. Her ne olursa olsun, teşhis hakkındaki son söz, bir uzman tarafından söylenmelidir.

Çocukluk şizofrenisinin gelişiminde evrim ve öngörü

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi, çocukluk şizofrenisi umut verici bir öngörüye sahip değildir. Bunun nedeni, daha erken yaşlarda bu rahatsızlığın ortaya çıkması, hastanın yaşamında daha fazla insidansa sahip olma eğilimi gösterir. Çocukların yaşam tarzını o kadar fazla şartlandırır ki, bu durumda çocuğun hayatı kökünden değişebilir.

Ayrıca, çocukluk çağı, gençlerin konuşmaya, yürümeye ve motor işlevlerini geliştirmeye başladığı zamanlardır. Çocukluk şizofrenisi durumunda, tüm bunlar etkilenecektir.

Bu çocuklar tuhaf tuhaf suratlar ve vücut hareketleri yapmaya başlayacaktır. Fikirlerini tutarlı bir şekilde sosyalleşmek ve ifade etmek, onlar için zor olabilir.

Some figure

Bu nedenle bu rahatsızlık dil, motor beceri veya sosyalleşme gibi diğer süreçlerin gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu tür teşhis konan çocuklar, kendilerini doğal olarak ifade etmekte zorlanacak ya da o yaştaki çocukların ne yaptığı veya söylediği hakkında açık fikirli olsanız dahi, tuhaf laflar edip, garip davranacaklardır.

Gençlerde şizofreni tedavisi

Psikoloji böyle bir sorunu nasıl ele alabilir? Öncelikle, bu bozukluğun neden olduğu bozulmayı ilaçla yavaşlatmaya çalışacaktır. Buradaki amaç, çocuğu dengelemek ve belirtileri sınırlamaktır.

Ayrıca, ilaç tedavisi psikoloğun, çocukla mümkün olan en iyi koşullarda çalışmasına izin verecektir. Semptomları kontrol ederek çocuğun çok daha açık bir bir şekilde hareket etmesi sağlanacaktır.

İlaç oranı ayarlandıktan sonra, çocuğa halüsinasyonları ile gerçeklikleri arasında ayrım yapmasını öğretmek önemlidir. Ayrıca motor ve dil becerileri üzerinde de çalışılacaktır. Bu şekilde, eğer varsa, gelişim süreci mümkün olduğu kadar küçük hasarlar ile atlatılacaktır.

Benzer şekilde sosyal etkileşim de ihmal edilemez. Çocukluk şizofrenisi rahatsızlığından mustarip olan çocukların, akranları olan diğer çocuklarla sosyalleşmek için ihtiyaç duydukları araçları edinmeleri gerekir.

Psikologlar ayrıca ebeveynler ile birlikte hareket ederek, onlara rahatsızlığın neden olabileceği durumlarda verebilecekleri olumlu tepkileri öğretirler. Yani, çocuğun sosyal ortamında farkındalığı teşvik etmek çok önemlidir.

Çocuklarda şizofreni, bir yaşından itibaren erken teşhis edilmeye başlamıştır.

Some figure

Özellikle erken yaşlarda yapılacak teşhis, rahatsızlığın tedavisi açısından hayati önem taşır. Bir uzman ile görüşmeyi erteleyerek, neler olup bittiğini kendi başınıza anlamaya çalışarak, semptomların daha da kötüleşmesine izin vermeyin. Aksi taktirde, rahatsızlık çok daha ileri safhalara çıkacak ve buradan bir geri dönüş elde etme umudu, büyük ölçüde azalacaktır.

Bunu bir “çocuk oyunu” olarak düşünmeyin çünkü belki de zamanla, bir şeyin yanlış olduğuna dair net bir uyarıyı kendinizde göreceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.