Stresten Kurtulmak İçin Vites Düşürmek

Siz de kendinizden çok fazla şey talep eden insanlardan biri misiniz? Profesyonel rekabet ve profesyonel başarı arayışı bazı insanlar için vazgeçilmez şeylerdir.
Stresten Kurtulmak İçin Vites Düşürmek

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2021

Siz de kendinizden çok fazla şey talep eden insanlardan biri misiniz? Profesyonel rekabet ve profesyonel başarı arayışı bazı insanlar için vazgeçilmez şeylerdir. Ancak sorun, başarılı olmak için bu yarış sırasında duygusal, ruhsal ve psikolojik iyiliğimize göz kulak olmayı unuttuğumuzda ortaya çıkar. Bu sorunla mücadele etmemize yardımcı olmak için vites düşürmek olarak bilinen yeni bir hareket ortaya çıktı.

Bu yeni yaşam tarzını kişisel ilişkilerimizden iş ortamımıza kadar hayatımızın her alanına uygulayabiliriz. Günlük stresi azaltmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sağlık açısından birkaç olumlu fiziksel ve zihinsel yarar da elde edeceğiz.

Vites düşürmek nedir?

Vites düşürmek, maddi arzuların ve hırsların öncelikli olduğu modern yaşam biçimini sorgulamaktan ibarettir. Bu hareket 1980’lerin ortalarında Amerika Birleşik Devletlerinde başladı. Yani asıl amacı, yaşamlarımız üzerinde bilinçli kontrolü yeniden kazanmamıza yardımcı olmaktır. Bu nedenle, önceliklerimizle el ele giden kararlar almakla ilgilidir. Vites düşürmeye göre, bazen refahımız için bazı lükslerden veya daha iyi ücretli işlerden vazgeçmek bile gereklidir.

Bu yaşam tarzı önemli yöneticilerle başladı. Önemli miktarda para kazanmalarına rağmen, iş yükleri nedeniyle iyi bir yaşam kalitesine sahip olmadıklarına inanıyorlardı. İşleri, aileleriyle vakit geçirmelerine veya kişisel ilgi alanlarına zaman ayırmalarına izin vermiyordu. Günümüzde, abartılı maaşları olmamasına rağmen günlük iş stresinde kendilerini kapana kısılmış hisseden çalışanlar var.

iş yerinde stresten başı ağrıyan kadın

Vites düşürme kılavuzu

İlk başta, yaşam tarzınızı değiştirmek kolay olmayacak. Ancak zamanla sabrınızın karşılığını alacaksınız. Örneğin, kazanacağınız şeylerden bazıları daha fazla boş zaman, daha az endişe ve daha fazla olumlu duygudur. Ayrıca, daha fazla duygusal istikrarın keyfini çıkaracaksınız.

Vites düşürmekle ilgileniyorsanız, yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kredi kartı ile alışveriş yapmamaya çalışın: Harcamalarınızı ve bütçenizi takip edin. Ayrıca her zaman nakit ödemeye çalışın ve tek bir banka hesabı kullanın.
  • Tasarruf etmenize yardımcı olabilecek şeyler öğrenin: Örneğin, İnternette bulunan tüm bilgileri kullanın. Bu bilgiler, eviniz için olan tadilatların veya tamiratların nasıl yapılacağı hakkında olabilir. Sonuç olarak, bir başkasının sizden ücret alacağı şeylerden tasarruf edeceksiniz.
  • Tükettiğiniz ürün sayısını azaltın: Ürünlerinizi çöpe atıp başka bir şey almak yerine geri dönüştürün veya bir şeyi onarın.
  • Bir arabanız varsa, mümkün olduğunca az kullanın: Alternatif olarak, toplu taşıma araçlarını kullanın veya bisikletle gidip gelin. Ayrıca, vites düşürmekle ilgilenen başka insanlar tanıyorsanız, onlarla araba paylaşmaktan çekinmeyin.
  • İşinize olabildiğince yakın yaşamaya çalışın: Bu size çok zaman kazandıracak. Sonuç olarak, ev yapımı yemekler pişirmek veya sevdiğiniz diğer şeyleri yapmak için daha fazla zamanınız olacak.
  • Bir alışveriş yaptığınızda fiyatları karşılaştırmaktan çekinmeyin ve sadece gerekli ve zorunlu olanı satın alın: Diğer bir deyişle, tüm gereksiz harcamalardan mümkün olduğunca vazgeçin.
kumlarda oturmuş ufka bakarak çalışan adam

İş stresinden kurtulmak için vites düşürmek

Yukarıda belirttiğimiz gibi, iş yerinize mümkün olduğunca yakın yaşamaya çalışmak yardımcı olabilir. İşe gidip gelmek için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmayarak, hobilerimizi uygulamak için kullanabileceğimiz daha fazla boş zamanın tadını çıkarabiliriz. Bu, özellikle büyük bir şehirde yaşıyorsanız önemlidir.

Öte yandan, iş yerinize gidip gelmek için çok fazla zaman ayırmamak aynı zamanda daha az trafiğe katlanacağınız anlamına gelir. Ayrıca metro veya otobüslerdeki insan kalabalığından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Her iki durumda da, daha az stresli bir hayat yaşayacaksınız.

İşimize gidip gelmenin yarattığı stresi azaltmak, işimizden daha fazla keyif almamıza yardımcı olabilir. Bu, iş gününü daha az yorgun ve kişisel planlar yapmak için daha fazla enerji ile bitirmemizi sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Farklı Stres Türlerinin Neler Olduklarını Keşfedin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Farklı Stres Türlerinin Neler Olduklarını Keşfedin

Bazı insanlar ara sıra, bazılarıysa sürekli streslidir. Farklı stres türlerini bilmek tedavisel stratejileri daha iyi kurmamıza olanak sağlar.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.