Stresi Azaltmaya Yardımcı Dört Sanatsal Aktivite

Bütün gün çektiğiniz o gerilimle ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Bu yazıda, stresinizi azaltmak için duygusal ifadeye dayalı dört sanatsal aktivite öneriyoruz.
Stresi Azaltmaya Yardımcı Dört Sanatsal Aktivite
Yurdey Fernanda Herran Murillo

Yazan ve doğrulayan psikolog Yurdey Fernanda Herran Murillo.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Stresliyken yapılacak en iyi şey nedir? Kendinizi bir anda bu soruyu sorarken bulmuş olabilirsiniz. Nitekim bazen stres atmak için sanatsal etkinlikler faydalı olabilir. Bunun nedeni, deneyimlerinizin hem bilinçli hem de bilinçsiz süreçlerini iletmek için size bir ses vermeleridir.

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre stres, “vücudu harekete hazırlayan fizyolojik tepkiler dizisidir”. Atalarımızın çevresel tehditler karşısında hayatta kalmasını sağlayan bu tepkilerdi.

Ancak günümüzde, günlük yaşam ve aşırı üretkenlik eğilimi, stresin zamanla daha kalıcı bir tepki olmasına yol açmıştır. Bu, diğerlerinin yanı sıra iş yükü, ilişki sorunları ve finansal zorluklar gibi sürekli tehditlerden kaynaklanmaktadır.

Yani günümüz dünyasında stresin zamanla devam etmesi ve vücudun direnç durumuna girmesi ile bir problem ortaya çıkmaktadır. Bu, bedenin ve zihnin protesto etmesine ve bir tükenme, rahatsızlık, ıstırap ve sürekli yorgunluk durumuna girmesine yol açabilir. Bu tür stresi azaltmak için dört sanatsal aktiviteyi keşfetmek için okumaya devam edin.

stresli kadın

1. Kil heykel yapımı

Çanak çömlek yapımında kullanılan hammadde her zaman kil olmuştur. Aslında tarih boyunca çömlekler kültürel sembolleri şekillendirmek veya temsil etmek için yapılmıştır.

Dokunma, ilk insan deneyimlerinden biridir. Kil ile modelleme yaptığınızda, son kreasyonunuzu yapmak için malzemeyi yoğurmak, pürüzsüzleştirmek, kalıplamak ve nemlendirmek için dokunma duyunuzu kullanırsınız. Bu, kil heykelciliğini keyifli ve rahatlatıcı bir aktivite haline getirir. Gerçekten de, gevşemeyi destekler ve kortizol seviyelerinde bir azalmaya neden olur, böylece stres ve kaygıyı azaltır.

Bilimsel literatür, kil gibi malzemeleri kullanırken dokunmanın rolünün, kan basıncındaki düşüş ve otonom sinir sisteminde bir iyileşme ile ilgili olduğu sonucuna varmıştır.

2. Dans etmek

Diğer sanat formlarından farklı olarak dans, zihin-beden bağlantıları oluşturma ve fiziksel ve aerobik sağlığı iyileştirme yeteneği ile ünlüdür. Özellikle grup dansı stresi azaltır ve doğrudan zihinsel sağlığınızı iyileştirir.

Aslında, bir grup ortamında dans etmek, güveni ve daha büyük bir şeyin parçası olduğunuz hissini destekleyecek, size zenginleştirici duygusal deneyimler ve güçlenme sağlayacaktır.

Dans özgürleştiricidir. Dans ettiğinizde, kelimelerin olmadığı belirli bir dizi duyguyu ifade edersiniz. Ayrıca dans, daha iyi hissetmenize ve daha optimal bir fiziksel kondisyon sağlamanıza yardımcı olan endorfin salgılar.

3. Doğaçlama tiyatroyu keşfedin

İyi zihinsel sağlık ve esenlik, değişen durumlara esnek bir şekilde uyum sağlama yeteneğinizi yapılandırır. Bu nedenle, stres etkenleriyle başa çıkmak için size daha fazla ve daha iyi kaynaklar sağlanır.

Bu anlamda doğaçlama tiyatro, potansiyelinizin bir kısmını geliştirmek için iyi bir ortamdır.

Aslında tiyatro size hem öz bilginizi hem de öz saygınızı geliştirmeniz için bir alan yaratabilir. Ayrıca, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir yer olabilir. Gerçekten de tiyatro, hem iletişiminizi hem de anlayışınızı geliştirecek belirli süreçlere şekil vererek, yargılamanın olmadığı bir yerde stresle savaşmanıza yardımcı olabilir.

4. Bir enstrüman çalın

Müzik ve bir enstrüman çalmak, konu gerilimden kurtulmak olduğunda son derece faydalı olabilir. Bunun nedeni, her notanın sinir sisteminizi çok özel bir şekilde uyarabilme yeteneğine sahip olmasıdır.

Nitekim müzik, bazı kronik hastalarda ağrıyı daha katlanılabilir hale getirebilir. Ek olarak, sizi stresinizden uzaklaştırma eğiliminde olduğu için genel anlamda gerçek bir fayda sağlar.

gitar çalan kadın

Stresi azaltmak için yapılan tüm sanatsal faaliyetler faydalı mıdır?

Tüm sanat formları, duygularınızın ortaya çıkması için somut bir yol sağladıklarından, stresi azaltmak için potansiyel olarak faydalıdır. Bu nedenle, kronik stresin azaltılması için psikolojik düzeyde faydalar elde edersiniz.

Bu nedenle, başlangıç noktası olarak, bu ifade biçimlerini, iç dünyanızın iyi bir bölümünü dışsallaştırmanın olası bir yolu olarak düşünmelisiniz. Unutmayın:

“Sanat kendimizi ifade etmemizi ve kendimizi tanımamızı sağlar; duygularımıza dışarıda bir yer vererek, büyük bir içsel rahatlama elde ederiz. Bir nesneyi yaratan kendini de yaratabilir.”

– MS Fernández


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Erwin-Grabner, T., Goodill, S. W., Schelly Hill, E., Von Neida, K. (1999). Effectiveness of dance/movement therapy on reducing test anxiety. American Journal of Dance Therapy, 21, 1934. doi:10.1023/A:1022882327573
  • Miranda C., Marcelo y Hazard O., Sergio y Miranda V., Pablo (2017). La música como una herramienta terapéutica en medicina. Revista Chilena de Neuropsiquiatría, 55 (4), 226-277. [Fecha de Consulta 24 de Septiembre de 2021]. ISSN: 0034-7388. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=331554485007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.