Sol Görüşlü İnsanlar Daha mı Akıllı?

Sol Görüşlü İnsanlar Daha mı Akıllı?

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2017

“İnsanlar her gün saçlarını düzeltiyor da kalplerini neden düzeltmiyorlar?” Bilgece bir özdeyiş gibi, değil mi? Bu sözleri ünlü devrimci  Ernesto Che Guevara’ya ait. Onun ağzından çıkmış daha nice tarihi cümle günümüze dek ulaşmış. Peki, Che’nin sol ideolojisinin bunda etkisi var mı? Brock Üniversitesi tarafından yapılmış bir çalışmaya göre evet. 

Brock Üniversitesinin Sol Zeka Üzerine Yaptığı Çalışma

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Brock Üniversitesi bünyesindeki araştırmacıların ulaştığı sonuçlara göre çocukken zeka testlerinde düşük puan alan kişilerin büyüdüklerinde sağ görüşlü ideolojileri destekledikleri, ayrıca ırkçı ve homofobik eğilimlere sahip oldukları görülmüş.

Bu sonuçlara ulaşmak için araştırmacılar, 1958 ve 1970 senelerinde Birleşik Krallık’ta yapılmış iki çalışmaya dayanmıştır. Bu çalışmalarda 10 ile 11 yaş arası binlerce çocuğun zeka seviyeleri hesaplandı ve bu çocuklar, 33 yaşına geldiklerinde siyaset ile ilgili soruları yanıtladılar.

dusunen-cocuk

Yetişkinlerin cevaplaması gereken soruların arasında farklı bir ırktan olan bir kişiyle komşu olmak ve iş paylaşmak hakkındaki önyargı ve endişeleri de vardı.

Diğer sorular ise tacizcilere karşı cezaların sıkılaştırılması veya çocuklara otoriteye uyma gereksinimini öğretme gibi muhafazakar siyasi ideolojilerle ilgiliydi.

Sol görüşlü insanlar gerçekten daha mı akıllı?

Araştırmacılara göre daha az akıllı olan kişiler, siyasi spektrumun sağında yer alıyorlar çünkü burada kendilerini daha güvende hissediyorlar.

Bu bilimsel çalışmayı yürüten araştırmacılara göre bir kişinin ırkçılık seviyesini belirleyen, eğitimden öte doğuştan gelen zekasıdır. Sosyal statü de önemli bir rol oynamamaktadır.

Bilişsel becerilerde önemli olan açık görüşlü olmaktır. Yani düşük veya çok düşük bilişsel becerileri olan kişiler, muhafazakar ideolojileri seçiyor; çünkü bu ideolojilerin sağladığı düzen hissini istiyorlar. Çalışmanın sonuçlarından biri de bu.

Doğuştan Gelen Zeka

Brock Üniversitesinin yayınladığı araştırmaya göre doğuştan gelen zeka, kişinin benimsediği ideolojide belirleyicidir. Yani sağ görüşlü olmak, aptal olmak anlamına mı geliyor? Hiç de değil.

Günümüzde ideolojiler biraz Arap saçına dönmüş halde. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Kuzey Kore’deki komünist rejim ve sıkıntıyı, sol olarak görebilir miyiz? İlerlemeci bir ideolojiyi takip ettiğini söyleyen ama milyonlarca insanın kaderini demir yumrukla idare eden bir diktatörün emirleri altında yaşamaya alışmış bu ülkedeki insanlar.

kuzey-kore

Sol ve komünist rejim teşebbüslerinin başarısızlıkla sonuçlandığı başka örnekler de var dünyada. Rusya ve Küba’da insanlar, büyük baskılar yaşadı. Sonunda Stalin ya da Castro gibi liderlerin buyruğu altında yaşayarak düşünce özgürlüğünden yoksun kaldılar.

Nihayetinde, açık görüşlü ve meraklı olmak önemli. Hayatınıza katkıda bulunacak herkesten bir şeyler öğrenin. Kötü veya aptal olarak gördüğünüz kişilerden bile. Çünkü böyle kişiler size izlememeniz gereken yolu gösterebilir.

Son olarak, duygusal zekanızı canlandırın. Var oluşa dair tüm eğilim ve yolların farkında olarak dolu ve mutlu bir hayat sürün.  Ernesto Che Guevara’nın dediği gibi saçlarınızı güzelleştirebiliyorsanız, kalbinizi de soylu ve güzel hale getirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.