Logo image
Logo image

Çocuğunuzun Doğumuyla Birlikte Hazine Bulursunuz

3 dakika
Çocuğunuzun Doğumuyla Birlikte Hazine Bulursunuz
Son Güncelleme: 02 Şubat, 2017

Çocuğunuzun doğumuyla birlikte hazine bulursunuz, çünkü nihayet insanoğlunun hayatı boyunca hissedebileceği en güzel duyguyu hisseder, o büyük aşkın meyvesini kucağınıza alırsınız.

Çocuğun gelişi

Çocuğun gelişi her zaman aşkın bir meyvesi anlamına gelir. İki insan birbirini tüm kalbiyle sevdiği zaman, dünyaya bu birleşimin bir meyvesini getirmeye karar verirler. Bu da, ilişki içinde güzel olan her şeyi simgeleyen bu çocuğun doğumu ile gerçekleşir.

Fakat burada bir yanlış anlaşılmaya mahal vermek istemeyiz, birbirine aşık olan bir çift kesinlikle dünyaya bir çocuk getirmelidir gibi bir öneride bulunmuyoruz.

İnsan hayatını tüm gücünüzle istiyorsanız, yaşamınız boyunca gönlünüzden bunu isteyin ve çocuğunuzun dünyasına kendinizi adayın. Tüm garipliklerini ve mucizelerini benimseyin, çünkü daha sonra bu küçük varlık dünyaya geldiği zaman hayatınızın en büyük mutluluklarından biri haline gelecek.

Çocuk yapmak, çoğumuzun içgüdüsel olarak istediği bir şeydir. Doğum yapmak türlerin devamını sağlayan son derece doğal bir eylemdir. Ama bütünüyle evrimsel de değildir.

İnsanoğlu her şeye anlam yüklemeye bayılır, biz de çocuğun gelişinin içimizdeki tüm iyilikleri ve güzellikleri simgelemesini sağlayacak güce sahibiz.

Some figure

Çocuğunuz doğdu

Çocuğunuz doğduğu zaman, onu günlük hayatınızın her anında sevdiğinizden emin olun, sanki o gün son gününüzmüş gibi. O dünyaya hiçbir şey bilmeden tüm masumiyetiyle geldi. Bizler onların ebeveynleriyiz, koruyucuları ve velileriyiz. Etrafımızdaki tüm olumsuzluklara ve kötülüklere karşı onlara kalkan olmak zorundayız.

Görevimiz, bu küçük insanları derin bir şekilde sevmenin ötesinde, onları tutkumuzla etkilemek ve onların öğrenmeye ve keşfetmeye karşı ilgilerini uyandırmaktır. Çocuklar bir şeyleri basitleştirmek, inanılmaz hale getirmek veya yenilemek için doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptirler.

Çocuğunuz için öğrendiğiniz her şey, ne kadar basit ve anlaşılır görünse dahi gerçek birer keşiftir. Hep düşlerini kurduğu o hazineyi sonunda bulmuş olan bir korsan hayal edin. Çocuklar için de her şey büyülü, gizemli ve şaşırtıcıdır. Görmek ve öğrenmek için koca bir dünya önlerindedir.

Olumsuzluklardan arınmak

Ancak, öğrenme eylemlerini etkileyebilecek her tür olumsuzluğu bir kenara atmak çok önemlidir. Ufak tefek şeyleri ve insan üzüntüsünü keşfetmek için her zaman vakit olacak. Hazinelerimize, hayatlarının ilk yıllarında, sevgimizi ve şefkatimizi hissetmeleri için fırsat tanıyalım ve dünyanın ne kadar güzel olduğunu onlara gösterelim.

Çocuk bir mirastır. Yaşam şeklimiz, eğitimimiz, genlerimiz, hayata bakış açımız nihayet küçüğümüzün de köklerine yansıyacaktır. Gerçekten de onların üzüntüyü, ahlaksızlığı ve mutsuzluğu miras almalarını ister miyiz?

Dünyasını ve etrafında olup bitenleri keşfetmeye başlayan bir çocuk mutludur. Uzaktan ne kadar basit gözükse bile dokundukları her şeyden etkilenirler. Açık bir şekilde, onlar bu durumdayken zamanı durduramayız. Ama onlara barışın, sevginin, iyiliğin ve saygının hayat bulduğu bir çevre yaratabilecek güce ve imkana sahibiz.

Some figure

Çocukların dünyası

İçinde yaşadığımız dünya bazen acı verici ve zor olabiliyor. Ama onlar bizim hatalarımızın bedelini ödemek zorunda olmamalılar.

Her gün onların masumiyetini ve tutkusunu hayatımıza yansıtmalıyız. Onlar bizim meyvelerimiz, hazinelerimiz. Görevimiz onların mutsuz, aşırı rekabetçi ve hastalıklı bir atmosferde büyümelerini engellemek.

Çocuklarımızın mutlu masumiyetine yakından bakacak olursak, hem biz yetişkinlerin onlardan hem de çocuklarımızın bizden öğrenecekleri çok şey var. Her yeni gün gülümseyerek dolaşıyorlar, bir kelebeğin uçuşuyla ve çikolatalı dondurmanın hayret verici o tadıyla heyecan duyabiliyorlar. Sizce de bu basit şeylerin güzelliklerini atlamıyor musunuz?

Hazinelerimiz her zaman korunmalı ve dünyadaki her şeyden daha fazla sevilmelidirler. Onlar bir insanın dünyaya getirebileceği en güzel şeyler. Bizi her gün hayat dolu ve masum bir şekilde seviyorlar. Bize düşen de bu sevgiye tüm enerjimizle karşılık vermek.

Asla unutmayın. Çocuğunuzun doğumuyla birlikte bir hazine bulursunuz. Hayatta daha güzel ve daha önemli hiçbir şey yoktur. Bu harika varlıklarla mutlu olun ve onlara çok iyi bakın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.