Sizin Numaranız Ne? Belki de Bir Lider Olduğunuzu Bilmiyorsunuz

Sizin Numaranız Ne? Belki de Bir Lider Olduğunuzu Bilmiyorsunuz
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Söyleyin bakalım, sizin numaranız kaç? Enneagram, kişisel gelişim söz konusu olduğunda son derece yararlı bir testtir. Ve, sadece bir kişilik testinden daha da fazlasıdır; enneagram sahip olduğumuz güçlü bir araç, bizi, kendimizi tanımaya götüren bir GPS’tir. Bu test sayesinde, daha sağlam bir benlik saygısı ve ilişkiler oluşturup, daha mutlu olabiliriz.

Eğer enneagrama ilgi duyan bir arkadaşınız varsa, muhtemelen “ay sen tam bir 2’sin” gibi bir laf ettiklerini duymuşsunuzdur. Muhtemelen bu konuda şüpheleriniz vardır ya da belki de çok bilimsel olmayan uğraşlara ilgi duymuyor olabilirsiniz. Şu kesindir ki, her şeye etiket koymayı seven bir toplumda yaşıyoruz.

“Birinin size kim olduğunu söylemesini beklemeyin: bunu kendiniz öğrenin.”

Ama bizi lütfen yanlış anlamayın. Enneagram, sağlam bir temeli olan ve yapılan araştırmalar ile bilimsel olarak titiz bir şekilde hazırlanmış bir oluşumdur. Aslında, ennetik türünüzü tanıdığınızda, bazı şeyleri hissetmeye başlayacaksınız. Birincisi, içsel bir uyanış hissedeceksiniz.

Çevrenizdeki dünyaya açılacak ve ardından ikinci bir boyuta doğru bir adım atacaksınız. Kendinizi daha şaşırtıcı bir şey yapmaya muktedir bulabilirsiniz: hayatınızı, kendi mutluluğunu yaratan biri gibi yaşamak.

Çok uzun zamandır uyuyordunuz, uyanın artık

Mutluluğun sırrı – geçici bir duygu olarak değil – kendinizi daha iyi tanımaktır. Kişisel gelişim kaynağı ve çeşitli enneagram kişilik kurslarının geliştiricisi olan Enneagram Enstitüsünün sloganı budur.

Öyleyse, ne kadar gerekli olursa olsun, bu yolculuğa çıkma yeteneğine veya zamanına sahip olmadığınızı  düşünebilirsiniz. Ama ya zamanı gelmiş ise?

uyuyan kadın

Uyuyoruz. Körü körüne, yolumuza ne çıkarsa çıksın, bizim için en doğrusu olduğuna inanarak, mutluluk yaratmaya çalışıyoruz. Ama bunu yapmak bir hatadır. Tutkularının, mizacının, bilişsel ön yargılarının ve hakim duygusal yaklaşımlarının ne olduğunu açıklığa kavuşturmakla işe başlamazsa, hiç kimse tatmin edici bir hayat yaratamaz. Başka bir deyişle, kişiliğimizin harika ve zaman zaman kaotik tuvalini oluşturan her şeyi göremeden mutlu olamayız.

Artık uyanmanın vakti geldi. Kendini daha iyi tanımanın zamanı geldi.

Enneagram nedir?

Enneagram, kendimizi daha iyi tanımamıza yardımcı olan bir insan doğası haritasıdır. Buna karşılık hayatlarımız üzerinde sağlam, otantik ve sorumlu bir  şekilde, kontrol sahibi olabilmek için, bize yardımcı olacak bir araçtır. Bu değerli kişilik testi, dokuz temel davranış modelini (enneatypes) baz almaktadır.

Burada mevzu bahis konu, insan kişiliğinin eski bir sınıflandırma sistemidir. Yüzyıllar boyunca yeniden formüle edilmiştir ve şimdi psikologlar, yaşam koçları, İK departmanları ve karakterlerinin daha derin gitmek isteyen aktörler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir.

“Dışarıya bakan hayal görür. İçerisine bakan, gerçeği.”

– Carl Gustav Jung

  • İnsan doğasının bu haritası üzerinde hepimize ait özel bir yeri var. Bunun ne olduğunu öğrenmek, altını çizebilmek ve anlamak, yaşamlarımızda bir öncesi/sonrası noktası yaratacaktır.
  • Her bireyin enneatipi kökleri çocukluk yatar ve yaşamlarımız boyunca değişmez.
  • 9 enneat cinsinden 27 alt tür vardır.
  • Onları öğrenmek ve kullanmak, kişilik tipiniz için doğru bir çeşitlilik ile çalışmaya başlamanıza ve potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yapmazsak, herhangi bir enneat tipinin en nevrotik, kısıtlayıcı parçası oluruz.
diyagram-rakamlar

Seni tanımlayan bir sayı kapıları açacak

Enneagramın size verdiği numara bir etiket değildir. Bir diplomat, sanatçı ya lider olmak, sizi belli kalıplar içerisinde sonsuza kadar tutmayacaktır. Bunun yerine, dünyayı biraz daha iyi anlamak için bakabileceğiniz bir pencere açacak ve bu pencere de yeni pencereler açacaktır.

  • Her enneatype sayısında, kişisel gelişimi engelleyecek bir dizi korku, güvensizlik ve kısıtlayıcı tutum olduğunu anlayacaksınız. Ancak, enneagram ile, üstesinden gelmek için korkularınızı tanımayı öğreneceksiniz.
  • Her bir sayının, kendine özgü erdemleri vardır. Sadece enneat tipinizin sahip olduğu bazı benzersiz ve ayırt edici yetenekler de vardır. Enneagram ile kişiliğinizin güçlü noktalarını geliştirebilirsiniz.
  • Bu yöntemin olanaklı bir hale getirdiği bir başka şaşırtıcı şey ise, diğer insanları daha iyi ve daha güvenli bir şekilde tanımaktır. Kendini bilmek, hangi tür insanların bizi en mutlu edeceğini belirlemeyi de mümkün kılar.
tarlada aynalı koltuk

Kendini daha iyi tanımak, her zamankinden daha kolay. O zaman neden denemiyorsunuz?

Enneagram, hepimizin daha mutlu olması için gereken değişiklikleri ortaya çıkarmak adına geliştirilmiş ilginç, kullanışlı ve etkili bir testtir. Kendinizi daha yakından tanıyarak, kendiliğinden meydana gelmesi gereken değişimler asıl hedeftir.

“Yavaşça yürü, acele etme, varmanız gereken tek yer yine sizsiniz.”

– Ortega y Gasset

O zaman, enneagram akıllıca kullanılmalıdır. Hangi sayının sizi tanımladığını bilmek yeterli değildir. Bunu anlamak, alt türleri ayırmak ve duygularınızı daha iyi işlemek zorundasınız.

Enneagram Enstitüsü, “Enneagramın Bilgeliği” (The Wisdom of the Enneagram) adlı kitap aracılığıyla, konuya daha derinlemesine bakmamızı önerir. Her zaman doğrudan konuya değinen pratik ve hoş bir odağa sahiptir. Çünkü kendimizi tanımak, içimizde uyanmak ve dışarıda değişiklikler yapmak hiç olmadığı kadar kolaydır.

Öyleyse söyleyin bakalım…sizin numaranız nedir?

Görseller: Chris Saunder


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.