Sevgili Hayat, Ben Tutku İle Yaşayacağım

Sevgili Hayat, Ben Tutku İle Yaşayacağım

Son Güncelleme: 03 Aralık, 2017

Sevgili hayat,

Seni ihmal ettiğim her an için üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Bana teklif ettiğin her şeyden tam olarak yararlanmadığım zamanlar için özür dilerim. Korkularımı, utangaçlığımı ve önyargılarımı attığıma göre, sabah olana kadar dans etmeye, seni sevmeye, dinlemeye ve miden ağrıyana ve nefessiz kalana kadar seni güldürmeye, tutku ile yaşayacağıma söz veriyorum. Çünkü sen ve ben birbirimizi anlıyoruz ve bu keyfi hak ediyoruz.

Hayatımız boyunca bunu bir noktada kendimize söylemek bir dönüm noktasıdır, veya herhangi bir maneviyat severin söyleyeceği gibi, “bir uyanış” demektir. Yine de, her zaman bütün kaynaklarımızı ve davranışlarımızı kendimize tam bir bağlılık sağlamak için ve önümüzdeki günlerin tadını çıkarmak için kullanamıyoruz.

“Mutluluğun üç temel unsuru şudur: yapacak bir şey, sevilecek biri ve umut edecek bir şey.”

– Thomas Chalmers

Belki de bu kadar yoğun yaşama amacı hedonistik görünüyor olabilir, ancak antropologlardan sosyologlara (pozitivist psikologlar da dahil) herkesin kabul ettiği bu vizyonun arkasında basit bir fikir vardır. İnsanın uyguladığı tüm eylemler iki temel motivasyona sahiptir: hayatta kalmak ve bu sağlandığı andan itibaren, mutlu olmak.

Varoluşumuz, her sabah gözlerimizi açmamız, adım atmamız, birbirimizle ilişki halinde olmamız “deneme ve yanılmanın” devam eden sürecine cevap veren şeylerdir. Bu süreçten, yavaş yavaş en çok arzu ettiğimiz şeye doğru gitmeyi öğreniriz: istikrar, iç barış, esenlik ve temelde ise… mutluluk. Amacımıza ulaşmak için bu tarife bir malzeme daha eklemeliyiz: tutku.

dansçı

Hayatın sırrı, tutku ile yaşamaktır

Hümanist psikoloji, bu alandaki en önemli ve yararlı düşünce okullarından biri olmayı sürdürmektedir. Aynı zamanda, Carl Rogers ve Abraham Maslow’un harika zihinlerinin yardımı olmadan onu anlayamayız. Kendi ikmalimizin ustaları olduğumuzu söyleyen ilk kişiler bunlardı. Kişisel gelişimimiz ve mutluluğumuz için her gün çalışması gereken kişinin kendimiz olduğunu söylemişlerdir.

Rogers ve Maslow’dan önce, Freudyen Psikanalizi veya davranışçılık gibi diğer düşünce okulları bizi çevremizi etkilemekten alıkoyan pasif varlıklar olarak tanımladı. Gerçekten başka bir şey yok. Rogers’un bize öğrettiği gibi, insanlar için şu dört temel bileşeni kullanarak kendilerini işlevsel görmek ve çevrelerindeki şeyleri değiştirmek kadar az önemli şey vardır: esnek zihin, özgürlük duygusu, kendine güven ve deneyim için açıklık.

Aynı zamanda, aynı odak noktasına sahip birçok psikolog, “tutkulu amaç” dediği bir bileşen daha eklemişlerdir. Abraham Maslow’un piramidinin üst kısmındaki öz-gerçekleştirmeye ulaşmak ve kendi hayatlarımızda önemli ve olumlu bir etkiye sahip olmak için, tutkuya ihtiyacımız vardır. Tutkulu amaçla, içimizde tutarlı ve inançlı bir bağlılık şekillenir bu da zorluklarla yüzleşmemizi, korkularımızı ve endişelerimizi unutmamızı, her günü motivasyon ve hayallerimizin sözü ile dolu yaşamamızı sağlar.

Tutkuyla ve arzuyla korkmadan, tereddütsüz yaşayan, her şeyin bir nedeni olduğunu anlayan ve bunu anlamanın memnun ettiği ve keyif verdiği kişi…

yıldızları boyamak

Şu andan itibaren hayatı en dolu haliyle yaşayacağım

Günümüzdeki tüketici toplumunun bizi, mutluluğun her zaman belli ürünlerin sahipliği ve mülkiyetiyle ilişkili kısa süreli bir durum olduğuna ikna ettiğini söyleyebiliriz. Güzel bir araba, spesifik bir telefon markası, evdeki belirli konforlar ve spesifik giysi markaları… Tüm bu şeyler bize tek kullanımlık bir mutluluk, aslında orada olmayan bir esenlik verir ve bu bizi gerçek bağımlılara dönüştürür.

Belki de işleri daha farklı ve daha mantıklı bir perspektiften görmek daha iyidir. Artık kabul edelim ki, mutluluk kısa süren veya geçici bir şey olmak zorunda değildir. İstediğimiz, ihtiyacımız olan ve bize sürekli bir esenlik kazandıracak türde bir yaşam elde etmemize yardımcı olmak için, hayatımızın belli başlı yönleri üzerinde her gün çok çalışmamız gerekmektedir.

Onlara bir bakalım.

bisiklete binen çift

Tutku ile yaşamanın anahtarı

  • Tutkulu Amaç. Her geçen gün daha mutlu olmak ve refahımızı kalıcı ve tatmin edici kılmak için, bizi tanımlayan ve hayatımıza şekil veren iç tutkuları bulmalıyız. Bu amaçla, yaptığımız her şeyin tatmin edici olduğundan ve değerlerimiz, kimliğimiz ve kişisel çıkarlarımızla uyumlu olduğundan emin olmalıyız.
  • Akılcı düşünce. Bugün, duyguların ve sezgilerin davranışlarımızı anlamada önemli bir rol oynadığını anlıyoruz. Yine de, mutlu olmak için gösterilen çabalarda rasyonel, sağlam ve objektif kararlar vermemiz gerektiğini net bir şekilde anlamalıyız. Bu, örneğin bazı insanlardan uzaklaşmak, yeni bir projeye başlamak için bir işi bırakmak gibi anlamlara gelebilir… Bu kararların hepsi mantıklı ve rasyonel bir düşünce gerektirir. Ayrıca bunlar bir şeyi daha gerektirmektedir: cesaret.
  • Öz-disiplin. Popüler inancın aksine, yaşamı dolu dolu yaşamak belirli miktarda bir disiplin gerektirir. Bazen daha iyi uzun vadeli sonuçlar elde etmek için anlık tatminden vazgeçmemiz gerekir.

O, ertelemekten kaçınan, kendi kişisel gelişimine zaman yatırımında bulunan ve istediği şeyler için nasıl savaşacağını bilen, mutlu olmak isteyen biri.

Sonuç olarak, daha anlamlı ve pozitif bir yaşam sürmek, güçlü bir irade, disiplin ve biraz cesaret gerektirir. Hepimiz biliyoruz ki, bazen uzun zamandır beklenen arzuları yerine getirmemize yardımcı olacak bazı ciddi kararlar vermek zorunda kalırız.

Bunu yapmaya cesaret edersek, uzun bir süreden sonra ilk kez kendimiz olabileceğimiz bir kapıyı kendimize açabiliriz…

İlginizi çekebilir ...
Ne Yaparsanız Yapın, Tutkuyla Yapın
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Ne Yaparsanız Yapın, Tutkuyla Yapın

Bir şeyi seviyorsanız tutkuyla yapmalısınız. Tutkunuz hayatınızın enerjisidir ve tutkuyla yaptığınız her şey sizi tatmin edecek ve mutlu kılacaktır.