Logo image
Logo image

Mutluluk İçin Harekete Geçin

2 dakika
Mutluluk İçin Harekete Geçin
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hepimiz gözlerimizi kapatıp derin bir nefes aldığımızda mutluluğun tüm damarlarımızdan geçişini hissetmek isteriz. Kim mutluluğu her hücresinde hissetmek istemez ki?

Sorun şu ki mutluluk bir gecede kapımızı çalmaz ya da aniden başımıza düşmez. Mutluluk oturup beklemekten daha fazlasını gerektirir. Karar vermek, harekete geçmek ve motivasyon yaratıp kişisel değerlerle adım adım ilerlemek gerekir. Mutluluk varlığınızın içindedir. İşte işin sırrı bu.

“Mutluluk siz alasınız diye hazırda beklemez. Harekete geçmelisiniz.”

Dalai Lama

Eylemsizlik tuzağı

Mutluluk gelip hayatınıza girmedi diye hep mutsuz olduğunuzu düşünmek ve ne zaman mutlu olacağınız sorup durmak tam bir hatadır. Mutluluk zamana, dış etkenlere ya da şansa bağlı değildir. Mutluluk tamamen size bağlı, ona ulaşmak için neler yaptığınıza…

Mutluluk üzerine araştırmalar yapan psikoloji profesörü Sonja Lyumbomirsky’e göre, Mutlu olma kapasitemizin yarısı genetikten, %10’u dış etkenlerden ve kalan %40’ı neler düşünüp neler yaptığımızdan etkilenir. Bu nedenle düşüncelerimiz ve yaptıklarımız, üzerinde kontrol sahibi olmadığımız şeylerden 4 kat daha etkilidir.  İşte bu yüzden mutluluk uğruna çalışmamak için hiç bahane yok.

Some figure

Eğer hayatınızın şu anki gidişatından mutlu değilseniz muhtemelen değiştirmek için bir şeyler yapmadığınız sürece gelecekte de mutlu olmayacaksınız. Devamlı söylenmek mutsuzluğa çare değil, huzurlu olmanıza yardım etmez. Sadece sizi strese ve hissizliğe iten bir tuzak olacaktır.

Eylemsizlik bir şekilde mutsuz olduğumuz zamanlar cazip görünür ancak bu bizim için hiç de iyi bir seçenek değildir. Bahaneniz yok; eğer mutlu olmak istiyorsanız harekete geçmelisiniz. Gerçekten orada oturup hiçbir şey yapmadan bir gün mutlu olabileceğinize inanıyor musunuz? Her gün aynı şeyleri yapmak sizi mutlu etmiyorsa neden yapmaya devam edesiniz ki?

Mutluluk size ne ifade ediyor?

Daha önce de söylediğimiz gibi mutlu olmak için öncelikle kendi düşüncelerinizi kontrol etmelisiniz. En belirleyici etken ister mutlu olun ister olmayın kendi mutluluk anlayışınızdır.

Mutluluk size ne anlam ifade ediyor, ona ne ifade ediyor ya da bana ne ifade ediyor? Bu oldukça yaygın bir soru ve insanlar bu soruya pek de ciddi cevaplar vermiyor. Cevabınızın yanlış olduğunu düşünseniz bile yine de en azın bu soruyu sormalısınız.

Bunu yaparken buna ilişkin olarak aklınızda tutmanız gereken bazı fikirler var. Örneğin mutluluk yeni bir araba ya da ev aldığınız zaman hissettiğini duygu değildir. Mutluluğun temel ihtiyaçlarınız karşılandığı sürece maddi şeylerle pek bir ilgisi yoktur. Mutluluk miktarla değil kaliteyle ilgili bir kavramdır.

Mutluluk bir gülümseme getirse de gülümsemek mutlu olmak değildir. Endişesiz yaşamak mutluluk değildir ancak zorluklarla yüzleşip sizi iyi hissettirecek bir çevre yaratmak ve bunu yaparken başkalarına zarar vermemektir.

Gerçek mutluluk içimizde.

Some figure

Mutlu olmak istiyorsanız kararlı olun

Mutlu olmak için kalkıp harekete geçmediğiniz sürece sadece mutlu olmayı istemek yetmez. Bu işin en önemli kısmı çünkü mutluluk sizin düşüncelerinize, davranışlarınıza, duygularınıza, kararlarınıza, iradenize ve hareketlerinize bağlıdır.

Hayatınızın başrolü olmak da oturup ona seyirci kalmak a sizin seçiminizde. İlkini seçerseniz hep memnun olursunuz ancak ikicisini seçecek olursunuz daima pişman ve mağdur olursunuz.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken başka bir unsur da mutluluğun korkularınızla yüzleşme için cesaret gerektirdiği. Son olarak, mutlu olmayı hak ettiğinizi düşünmüyorsanız mutlu olamazsınız. Bu nedenle kendinize inanmanız çok önemli. Çünkü mutluluk bir tutumdur, bir varoluş şekli ve hareketlerden beslenen bir ruh halidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.