Sizi Mutsuz Eden 3 Toksik Alışkanlık

Aralık 27, 2017

Toksik insanlar, kötü deneyimler ve sıkıntılar mutsuzluğun tek nedeni değildir. Mutsuzluk, düşündüğümüzden çok daha sık içimizden gelmektedir. Bunu, toksik alışkanlıkları hayatımızın neden bir parçası haline geldiğini düşünmeden tekrar ederek yapıyoruz. Onları analiz edip dönüştürmek yerine, kötü şansı suçlamayı ve acı içine batmayı tercih ediyoruz.

Açıkçası her zaman mutlu olmak imkansızdır. Bununla birlikte, duygusal denge ve refahın belirli bir seviyesini korumak yapılabilir bir şeydir. Her şey yolunda giderse yapmak kolaydır, ancak engeller ortaya çıktığı zaman çok daha zorlaşır veya aksiliklerle yüzleşmek zorunda kalırız, ki bunlar çok olan şeylerdir. Kendi eylemsizliğimiz nedeniyle, tabiattan ötürü onları bırakmak ne kadar zorlaşırsa o toksik alışkanlıkları sürdürmeye devam ediyoruz. Böylece kısır bir döngüde sıkışıp kalırız.

Bizi acı yoluna götüren sorunlarımız değil, bizim alışkanlıklarımızdır.

Enerjimizi çalan toksik alışkanlıklar

Çoğumuz aşağıdaki zehirli alışkanlıkları tanıyabiliriz. İlginçtir, çünkü hayatımızın bir parçasını oluştururlar ancak bunların sahip oldukları olumsuz etkinin ne kadar olduğunun farkında değiliz. Bu çok insani alışkanlıklardan bir tanesi, sahip olamadığımız şeyleri istemektir. Sahip olduğumuz şeylere az değer veririz ve daha fazlasına özlem duyarız. Mutlu olmak için başka bir şeye ihtiyacımız olmadığını fark etmek bizim mutsuz ve üzgün olmamızı engelleyecektir.

Bunun tersi de olabilir: duygusal durgunluk. Bu, ne ileri ne de geriye gittiğiniz zamandır. Sizi büyümekten, ilerlemekten, iyileşmekten ve tatmin hissetmekten alıkoyan kötü konfor bölgesinde sıkışırsınız. Neden buradan kurtulamıyoruz? Korkudan mı? Neden kendimizi bu kadar güvensiz hissediyoruz? Kendinize karşı dürüst olmak ve bu soruları göz önünde bulundurmak, hapishanede sıkışıp kalmanıza bir son vermenize izin verecektir.

toksik kadın

Bir diğer yaygın toksik alışkanlık, otopilotta yaşamaktır; günümüze dikkat etmemek ve tadını çıkarmamaktır. Gün içinde ne yaptığımız hakkında düşünmek için durmadan hareket ediyoruz. Çevremizdeki güzelliğin ne kadar güzel olduğunu fark etmeden bir ormanda yürümek gibi. Gerçeklikten sapıyoruz ve şu anın tadını çıkarmayı unutuyoruz.

Başka insanların onayını beklemek çok toksik bir alışkanlıktır. Bir şeyleri kendiniz için değil, diğer insanların sizin hakkınızda daha iyi düşünmesi için yaparsınız.

Ayrıca, genelde önemsiz tarafta bıraktığımız önemli ihtiyaçları unutmayın: doğru yeme ve uyuma. Kötü beslenmek, ruh hali üzerinde doğrudan negatif etkiye sahiptir. Enerjimizi ve benlik saygısını çalar. Benzer şekilde, iyi uyku ve iş yerinde iyi performans sağlamak için yeterli uyku almak önemlidir.

Bu yazımızı da okuyun: Duygu evinizi havalandırın

En kötü alışkanlığınız: kurbanı oynamak

İlişkilerimizde en büyük etkiye sahip olanlardan birini sona bıraktık: kurbanı oynamak. Birçok kişi için bu, diğer pek çok yararının yanısıra, dikkat çekmek için bir yöntemdir. Fakat sizi mutsuzluğa iten birçok davranışı da içerir.

Kurban gibi davranmak üstesinden gelmeye çalıştığımız tüm olumsuz duygulara yapışmamıza sebep olur. Onlara acımaya ve bize olanlara karşı sorumluluğu üstlenmeyi önlemeye ihtiyacımız vardır. Ancak gözlerimizi kapatmak ve olumsuzluğu kucaklamak, kalplerimizde öfke ve kızgınlığı besler.

kadın ve güller

Gerçekliği inkar etmek

Bununla bağlantılı olarak, korkunç olan reddetme alışkanlığı vardır. Gerçeklik olmasını istediğimiz gibi olmadığında, sırt çevirip inkar ederiz. Fakat bunu yapmak onun doğru olmasını engellemez. Ne kadar çok görmek istemiyorsak da olmaya devam edecektir ve zaman geldiğinde yüzümüze şiddetle ve sertçe çarpacaktır.

Mağduru oynamak alışkanlığı daima başkalarını suçlamakla birlikte gelir. Olanlardan hiçbir zaman sorumlu değilizdir ve olsak bile, onu çevirmeye ve bir kurban gibi davranmaya çalışırız. Örneğin, bir sınavda iyi yapamadıysak, yeterince çalışmayan ya da gerektiği gibi odaklanmayan kişi olarak asla kendimizi suçlamayız. Aksine, profesör onu çok zor yapmıştır.

Kurbanı oynamak geçmiş tecrübelerden öğrenmenizi engeller.

Sonuç olarak, her gün yaptığımız bir sürü toksik alışkanlıklarımız var ve eğer tekrar iyi hissetmek istiyorsak bunları nasıl kıracağımızı öğrenmeliyiz. Kuşkusuz, sonuncusu –kurbanı oynamak– mücadele etmesi en zor olanıdır. Kendini eleştirmemek ve hatalarınızı kabul etmemek, sizi, hayatınızın bir parçası haline gelen ve sizi perişan etmeye başlamış tüm alışkanlıkları fark etmekten alıkoyacaktır.

deniz ve deniz anaları