Size Gösterilen Sevginin Kıymetini Bilin

Size Gösterilen Sevginin Kıymetini Bilin
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevgiyi kelimelerle anlatmanın pek çok yolu var. Bu sözcükler kalbimize ve ruhumuza dokunur. İnsanlar bizi sevgilerini gösterdiğinde kelimelere çok dikkat etmesek de bizi daha iyi hissettirdiklerini biliriz.

Paylaşımcı ve anlayışlı bir bakış, elini tutmak ya da yalnızca birkaç dakikalığına bile olsa sessizce yan yana oturmak… Bu küçük ayrıntılar bizi tam anlamıyla iyileştiren güzelliklerdir.

“Milyarlarca yıl bile kollarımızı birbirimize doladığımız o muhteşem sonsuzluk hissinin yarısını karşılamaya yetmez.”

– Jacques Prevert

sarılıp manzarayı seyreden çift

Sevme sanatı

Sevmek ne az ne çok. Öyle hissettiğiniz için sevginizi verin, bedeniniz sizden bunu istediği için gösterin çünkü bir insanla bağlantı kurmanın bundan daha iyi bir yolu yoktur. Birçok insan bu mükemmel hissi deneyimliyor ancak herkes bundan nasıl memnun olacağını bilmiyor.

Gerçekten sevgisini göstermeyi bilen insanlar bunun karşılığında bir beklentiye girmez. Bunlar herhangi bir günü büyülü bir güne dönüştüren insanlardır.

Gizli silahları kalplerinden çıkıp doğruca sizi bulan sevgidir. Başını yaslamaya ihtiyaç duyan herkes için omuzları oradadır. Zordaki herkesi dinler ve kendini sıkışmış hisseden herkesin yardımına gelirler.

Bunlar, hislerini karşındaki insana aktarmayı ve sevgisini ifade etmeyi bilen insanlardır. İnsanlarla bağ kurmayı ve sessizce onların duygularını okumasını bilenlerdir. Gerçek mutluluk, sıcaklık ve sevgi büyücüleridir.

“Ayrıntıları fark etmemiz gerek. Onlar bize yol gösteren küçük ipuçlarıdır.”

– Katherine Pancol

Neyin önemli olduğunu unutmadan sevildiğini hissetmek

kalp

Sevgide insanları okumayı bilmek önemlidir. Yani sevgilerini nasıl ifade ettiklerini öğrenmek. Birinin bizi düşündüğünü bilmek rahatlatıcıdır ancak iyi ve sağlam bir ilişki kurmaya yetmez bu. Sadece sevgiyi alan taraf olamayız.

İnsanlar sevgisini gösterdiğinde bu sadece onların duyguları değil aynı zamanda bize sundukları zaman ve hayatlarından bir parçadır. Bu nedenle gördüğümüz sevgiden memnun olmalı, minnettar olmalı ve bir şekilde bizim de onlara sevgi beslediğimizi göstermeliyiz.

18 sevgi ifadesi

“Öğrendim ki insanlar ne dediğinizi veya ne yaptığınızı unutur ancak nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.”

Maya Angelou

İnsanlar her gün bir şekilde sevgisini ifade eder. Bunların belki maddi bir değeri yoktur ancak bütün farkı yaratan da bu detaylardır. Durumu tam tersine çevirecek ve insanları gülümsetip kişiyi olumlu duygularla saracak özellikleri vardır.

Bu bahsettiğimiz her gün her yerde oluyor. Sadece biraz dikkatle bakmamız gerek. İşte bunlardan bazıları:

 • Bütün yaralarınızı iyileştirecek büyük ve anlamlı bir kucaklama.
 • Anlayışla bakan gözler.
 • “Burada seninleyim ve burada olmayı seviyorum” diyen bir gülümseme.
 • Sebepsiz verilen bir hediye. Özel bir günde değil, herhangi bir günde.
 • Siz göresiniz diye bir yere yapıştırılmış komik bir not.
 • Gününüz daha güzel geçsin diye sabah en sevdiğiniz şarkıyı açmak.
 • Tatlı ve yumuşak bir dokunuş.
 • “Günaydın”, İyi geceler” ya da “İyi günler” demek.
 • İçten gelen bir “Seni seviyorum”.
 • Hayran bir bakış.
 • Hayatınızın önemli anlarında yanınızda olmak.
 • Yalnız hissetmeyin diye elinizi tutmak.
 • Yaptığınız şeye ilgi gösterip önemsemek.
 • Gülüşünüzü dinlemek, göz yaşlarınızı silmek ve tehlikedeyken sizi uyarmak.
 • Ne kadar meşgul olunursa olunsun sizin için zaman ayırmak.
 • Siz sormadan ihtiyacınız olan zamanlarda yanınızda olmak.
 • Güneşli, yağmurlu hatta fırtınalı günlerde yanınızda olmak.
 • Hata yaptığınızda sizinle konuşmak. Hatalarınızı yeniden hatırlatmak için değil bunlardan ders çıkarmanız için yapılan bir konuşma.

Bu liste daha da uzun olabilirdi. Bunun gerçekten bir sonu yok. Sevgi bir insanın harekete geçmesine neden oluyorsa listedeki ihtimaller daha uzayıp gidebilir.

silüet çift

Sevgiyi nasıl göstereceğini bilmek bir sanattır. Nasıl memnun olacağımızı öğrenmemiz gereken bir büyüdür bu. Sevginizi gösterin ve anlayışı, saygıyı, dönüşümü görün. Sevgi sahip olduğumuz en iyi şey ve ona değer vermeyi öğrenmemiz gerekiyor.

İlginizi çekebilir ...
İnsanı Sevgi Kadar İyi Yapan Bir Şey Yoktur
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İnsanı Sevgi Kadar İyi Yapan Bir Şey Yoktur

Yaşadığımız dünyada, insanları daha iyi birer birey haline dönüştürmek için kullanılan stratejiler, rekabete ve manipülasyona dayanmaktadır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.