Sarılmanın Gücü

Temmuz 6, 2017

Sarılmayla ifade bulan fiziksel temas, kişisel ve sosyal sağlığımız için gereklidir. Öyleyse, sarılalım sıkı sıkı!

Sarılmanın tanımı

Hepimiz sarılmanın ne olduğunu biliyoruz. Kollarımızla birini sarmaktır ama aynı zamanda kollarımızı sevgiyle daraltmak ya da birini sararak kapanmak anlamına da gelir. Bir tür selamlama, şefkat ya da teselli gösterme şekli olarak birini kollarımız arasına almak olarak da tanımlayabiliriz. Yani sarılmak, insanların sözlerle ifade edilmesi gerekmeyen bir iletişim aracıdır. ama bütün bu teorik tanımların ötesinde, sarılmanın içerdiği her şeyi hiç düşündünüz mü? Yani, sarılmak bizi nasıl hissettiriyor ve hayatımızı nasıl etkiliyor?

Sarılmalara öyle çok sessizlik eşlik eder ki! Ve hayatta öyle çok şey ifade ederler ki!

Sarılmak, ruhun bir dokunuşudur

Geçmişe ve hatıralarımıza bir bakacak olursak, çoğumuz sarılmanın teselli için yeterli olduğu pek çok durumla karşılaşacaktır. İhtiyacımız olan bir şeye gösterilen şefkat ya da cevap, sevdiklerimizden bir armağandır.

Sarılmak, çevremizdekilere sevgi sunmanın muhteşem bir yoludur. Yanımızdakilerin ruhunu okşamaktır. Daha çok sarılsak ve sevdiklerimizin bize daha çok sarılmasına izin versek, hepimiz daha iyi işlev gösteririz çünkü sarılmak günlük bir aktivite olmasına karşın bize sağladığı doluluk hissinin farkında değiliz.

Çok farklı sarılma türleri var. Bazıları daha pozitif, bazıları ise negatif özelliktedir. Hepsinin kendine göre bir amacı vardır. Sarılan kişi ile sarıldığı kişi arasında sembolik bir dil kurar. Ama önemli olan şey, yalnızca kucaklanmak değil, başkalarını da kucaklamak ve gerektiğinde sarılmak istemektir.

Sarılmak bir sanattır!

Sarılmanın faydaları

Bağlam, amaç, içerdiği insanlar ve her birinin geçmişini dikkate almak için her özel durumda durmamız gerekeceğinden, sarılmanın tüm faydalarını sıralamak imkansız olacaktır. Fakat sarılmanın genel anlamda bazı olumlu yanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Stres seviyesinde azalma.
  • Güvenlik ve koruma hissi.
  • Öz güvenimize yardım eder.
  • Enerji ve güç aktarır.
  • Kişiler arası ilişkileri iyileştirir.
  • Bir tür sakinlik hissi sağlar.

Birine sarıldığınızda kendinize ispat edebileceğiniz en iyi şey, hiç bir sarılmanın bir diğerine benzemediğidir.

“Herkese yakışan bir elbise vardır… sarılmak”

Resim: Aleksey Shilikov