Logo image
Logo image

Sevgiyi Bulmak Kendinizi Bulmak Demektir

3 dakika
Sevgiyi Bulmak Kendinizi Bulmak Demektir
Son Güncelleme: 02 Şubat, 2018

Birçok kadın, hayatlarında sevgiyi bulmaya uzun zamandır hasret olmakla birlikte, onu bulmak için önce kendilerini bulmaları gerekir. Ana Moreno tarafından Aşka Aç adlı kitap, aşağıdaki makalede olduğu gibi bu konuyu tartışıyor.

Bir kadın olarak, sormak istiyorum: neden bir partnere ihtiyacınız var? Kayıp olduğunuzu düşündüğünüz bir bölümünüzü tamamlamak için mi? Boşluğu doldurmak için? Çünkü yalnız kalmaktan mı korkuyorsunuz? Bekar olduğunuzda neden çaresiz hissediyorsunuz? Zaten bilmiyorsanız, size bir partnere sahip olmanın sorunların hiçbirini çözmeyeceğini söyleyeceğim. Hatta onları daha da kötüleştirebilir.

Birbirine bağımlılık biçimi olarak bir ilişki sunmak yalnızca duygusal başarısızlığa yol açacaktır. Bilinçli bir ilişki varsa, ancak sağlıklı bir ilişkiniz olabilir.

“İlişkilerin bizi mutlu etmesi beklenmiyor, bizi farkında yapmaları gerekiyor.”

– Raimon Samsó

Gerçek aşk içinizden gelir

Kadınların sevildiklerini hissetmeye ihtiyaçları vardır, ancak gerçek aşk içinizden gelir. Kendini seven bir kadın sevgi yayar ve sevgi alır. Düşünsenize: zaten ona sahip değilseniz, yaşamınız için bir şeyler çekemezsiniz.

“Aşkı bulmak için asıl yol, sevgiden geldiğinizi bilmek ve bunu beklentiler olmadan tüm dünyayla paylaşmayı seçmektir.”

– Ana Moreno

Some figure

Sevgiden yapılmış hissetmiyorsanız, sizi tamamlamak için başkasına ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz, ama bunu yaparken başkasına karşı sahiplenici bir hal alacaksınız, çünkü onlar olmadan bir hiç gibi hissedeceksiniz. Ama bu bencilce ve sevgi ve bencillik birbiri ile uyumlu değildir.

Çektiğiniz her şeyin, sunmanız gereken her şey olduğundan emin olmak daha da önemlidir. Eğer olmadığınız biri olmaya çalışırsanız, otantik bir kişi bulamazsınız. Kendinize gerçek sevgi ve saygı göstermiyorsanız, kendine ya da siz de saygı duymayan birini bulacaksınız .

“Sevgi bulmak, başka birisini bulmak anlamına gelmez; aksine, kendinizi bulmanız demektir, çünkü siz sevgisiniz. Zaten kendi içinizde sevgiye sahip olduğunuzu kabul ettiğinizde, aşk hayatınızda, sizinle aynı nitelik ve yoğunluğa sahip olacak.”

– Ana Moreno

Kendini bulmak için asla geç değildir

Bir partner bulamasanız ya da bulunduğunuz ilişkiden memnun değilseniz bile, kendinizi bulmak, aşkı başka yerlerde aramak yerine kendi içinizde geliştirmek için asla geç değildir. Ana Moreno için sevgi, dürüstlük ve takdirle hareket etmek kadar basit bir şey; sunmanız gerekeni paylaşma ve kendinizi başkalarına vermek.

Sevgiyi anlama biçimi ile ilgili en iyi şey, kendinizi bütün hissetmek için başkasına ihtiyaç duymamanızdır. Sevgi bulmaya, başkalarının sizi nasıl gördüğüne veya başkalarının kendi ihtiyaçları ve bağımlılıklarına dayanarak nasıl davrandıklarına bağımlı olmazsınız. Bu, öz saygınızda, kişisel gelişimde ve kendi değerlerinizin keşfedilmesinde önemli bir egzersizi tamamlamayı gerektirir, çünkü yalnızca kendinizi tanıdığınız zaman kendinizi sevebilirsiniz.

“Kendinizle ne kadar iyi birlikte olursanız, hayatınız o kadar iyi olacaktır. Başka insanların sizi nasıl gördüğünün bir önemi yok.”

– Ana Moreno

Kimsenin sizi tamamlamasına ihtiyacınız yok

Yeterlisiniz. Kimsenin sizi tamamlamasına gerek yok. Eşiniz kendinize daha iyi bir örnek olmanıza ve size en iyisini sunmanıza yardımcı olabilir. Birlikte bir hayat kurabilir ve birlikte gelişebilirsiniz. Ancak eşinize bağımlı iseniz ve/veya eşiniz size bağlı ise, siz sadece birbirinizi aşağı doğru sürükleyeceksiniz.

Some figure

Aşk hayatınıza başkasından gelmeyecektir. İçinizden yükseldiği zaman onu kendinize çekeceksiniz.

Kendinizi bilmek, hayatınızda sevgi yaratmak için yeterlidir. Başkalarını memnun etmeye ya da onların istek ve arzularına göre hareket etmeye çalışmak gibi yararsız eylemler üzerine gayretlerinizi harcamaktan kaçınmalısınız. Başkası olmaya çalışmak, öyle gözükmese bile, sizi ya da başkasını mutlu etmeyecektir. Eğer öncelikli olarak başkasını mutlu etmek için kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeden uğraşırsanız, kendinizi daha boş ve daha eksik hissedeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.