Logo image
Logo image

Hayranlık Her Zaman Aşk İçin Mecburi Midir?

3 dakika
Hayranlık Her Zaman Aşk İçin Mecburi Midir?
Son Güncelleme: 28 Aralık, 2016

Psikiyatrist Luis Rojas Marcos aşkı sürdürmek için bize bu tarifi veriyor: “Birine olan hayranlığı ve ortaklığı sürdürmek, ‘paylaşılan bir projedir’.”

Hayatın pek çok konusunda olduğu gibi, eğer aşkın daima hayranlık uyandırıp uyandırmadığına dair bir tartışma başlatsaydık, çok farklı cevaplarla karşılaşırdık. Her birimizin bir çok değeri vardır. Genetik mirasımızdan, aldığımız eğitimden ve tecrübelerimizden etkilenen hayat görüşlerimiz aynı soruya çok farklı cevaplar vermemizle sonuçlanır.

Bugün iki ikna edici cevabı inceleyeceğiz. İlki psikolog ve ilişki uzmanı Ana Villarrubia’nın görüşü: “Aşk her zaman büyük ölçüde hayranlık içerir.” Diğer cevap ise; “The Market is Horrible” eserinin başarılı yazarı ve ilişkiler, aşk ve ilgisizlik üzerine yazıları olan “Intersextions,” blogunun sahibi Alena KH’den geliyor: “Aşk her zaman hayranlık anlamına gelmez.” Münazarayı açıyoruz.

Ana Villarrubia için, eğer ilişkide diğer önemli faktör olan samimiyet de eşlik ederse, aşk büyük ölçüde karşılıklı hayranlık içerir. Bu gerçek aşk hikayesinin başlangıcı olabilir, çünkü hayranlık karşımızdaki insanı özgün ve diğerlerinden farklı kılan özellikleri ve bu “farklı bir şeylerin” partnerimize karşı bizim ilgimizi çekmesi ve yeri doldurulamaz yapmasıdır.

Fakat Ana Villarrubia’ya göre, hayranlık karşılıklı olmalı ve hiç bir zaman bağımlılık ve itaate bağlı olmamalıdır. Diğer yandan, hayranlık duyabileceğimiz bir partnerimizin olması bizi gururlandırır çünkü hayalini kurduğumuz o insanı seçerek iyi bir karar vermiş oluruz.

Bu nedenle, psikologa göre, eğer hayranlık biterse, aşk da biter mi? Her ne kadar bunu kategorik olarak teyit veya inkar edemesek de, aslında, hayranlık kaybolursa, çift bir krize girebilir hatta ayrılabilirler. Artık ona hayranlık duymuyoruz, çünkü partnerimiz artık eskiden olduğu ya da bizim için temsil ettiği kişi değil.

Bununla birlikte, yazar Alena KH göre, hayranlık aşkın bir bileşenidir ve kesinlikle gerekli değildir. Alena KH’ye göre, hayranlık benlik saygısının eksikliğini yansıtıyor olabilir. Bu düşük benlik saygısı karşımızdakini idealleştirmemize neden olur; onu bir baston gibi kullanırız ve aşkın ilk evresi bittiğinde idealimizdeki kişi duman gibi uçup gider çünkü gerçeğe dayanmamaktadır.

Alena’ya göre, zaman iki kişi arasında bir aşk olup olmadığını gösterecek tek şeydir ve iki insanın paylaştığı değerler ölçeğine dayanan karşılıklı saygı ve hoşgörünün olup olmamasıyla ortaya çıkar. Kuşkusuz her iki bakış açısı da tamamlayıcı ve ilgi çekicidir.

Tabi ki aşk bir gizemdir; verebileceğimiz tüm açıklamaların ötesinde bir yap-bozdur. Onu tetikleyen içimizdeki kimyasallara ve bilinçli ve bilinçsiz pek çok faktöre dayanır. Fakat hayranlık, sadece aşkın başlangıcına değil, uzun bir zamana yayılan bir his olduğundan, yaşamımız boyunca aşkımızı sürdürmek için önemli olabilir. 

Partnerimizin bize hayranlık duymaya devam etmesi için ne yapabiliriz?

Eğer psikolog Ana Villarrubia’nın önerisinde olduğu gibi, hayranlığın aşkın asıl malzemesi olduğu doğruysa, sormamız gereken soru “Partnerimizin bize hayranlık duymaya devam etmesi için ne yapabiliriz?” olmalıdır.

İşte size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç fikir:

  • Kedinizi sevin. Eğer kendimize saygımız varsa, kendimizi geliştirmeye devam edersek, ve hem iç hem dış bakımımızı yaparsak, partnerimiz bize ilk günkü gibi hayran olacaktır.
  • Kendinize yardım edin. Eğer kendimize yardım edersek ve sevilip desteklendiğimizi hissedersek, sevgimiz büyür ve daha da güçlenir. Ve partnerimiz bize eskisinden daha fazla hayranlık duymaya başlar.
  • Birbirinizi dinleyin. Eğer partnerimizin sevmediğimiz yönleri hakkında sessiz kalıp onlara haber vermezsek aşık olduğumuz kişinin kötü bir imajını yaratmış oluruz. Partnerinizle aranızdaki sorunları çözmeden uyumayın. Tartışmalarınızın sizin ona olan hayranlığınızı ve onun size olan hayranlığını bitirmesine izin vermeyin.
  • Rutin olmamayı deneyin. Bu biraz karmaşık olabilir, fakat partnerinizi beklenmedik bir öpücük ile şaşırtmak veya eskiden olduğu gibi yemeğe çıkmak rutinden uzaklaşmanın birkaç yoludur ve hayranlığı devam ettirmek için faydalı olabilir.

Tabi ki, aşk özverili ve samimidir; ve siz sizi bir araya getiren alevi yanık tutmalısınız. Aşk, eğer iki insan takım olmaya ve bunu sürdürmek için birlikte çabalamaya karar verirse en güzel iştir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.