Logo image
Logo image

Sevgili Ben, Seni İncittiğim İçin Özür Dilerim

3 dakika
Bazen başkalarının onayını almak için kendinize ihanet edersiniz. Kendiniz olmayı bırakırsınız ve kim olduğunuzu unutursunuz, ama tüm acı ve yalnızlık buna değmez.
Sevgili Ben, Seni İncittiğim İçin Özür Dilerim
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevgili Ben, seni incittiğim için özür dilerim. Artık aynanın karşısında olduğuna, ve ben de sana bakacak kadar cesur hissettiğime göre, beni dinlemeni istiyorum. Sana birçok şey söylemem gerekiyor, birçok şey için özür dilemem gerekiyor ve sanki hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam edemem. Bu adil değil.

Seninle bu konuşmayı yapmaya birçok kez çalıştım ama henüz hazır değildim. Korku, hayal kırıklığı ve ıstırap beni sana yıllar boyunca yaptığım şeyle yüzleşmekten alıkoydu. Korku boğazımı tıkadı ve herhangi bir şey söylememi engelledi. Her şey yolundaymış gibi davrandım ve hatta buna inandım.

Bazen artık hazır olduğumuzu, yeterince güçlü olduğumuzu ve her şeyi halledebileceğimizi düşünüyoruz, ama aslında kendimizi kandırıyoruz. Sorun buydu: Bu gerçekliğin farkında değildim.

Şu anda aynada sana bakıp varlığını kabul edebiliyorum. Her şeyden önce, senden veya sorunlarımdan kaçmayacağım. Artık benim için görünmez değilsin. Seni görüyorum, kendimi görüyorum ve bizi görüyorum. Bizi kabul ediyorum.

Bu kabul, bu yeniden keşif beni çok mutlu etti, ama yine de bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorum, beni senden zevk almaktan alıkoyan bir şeyler var. Özür dileme içermeyen bir uzlaşma neye yarar ki? Bağlarımızı güçlü tutmak istiyorum, bu yüzden sana bu mektubu yazdım.

Some figure

Yanlış anlamalarımı affet

Sevgili Ben, seni incittiğim için özür dilerim. Seni unuttuğum için, seni arka plana ittiğim için, seni inkar ettiğim için ve sanki sen benden başka bir şeymişsin gibi davrandığım için üzgünüm. Seni incittiğimi biliyorum.

Senden utanmak bana büyük zarar verdi. Ayrıca, reddedilme yaşayabileceğimiz en derin yaralardan biri. Seni reddettim ve kendimi reddettim. Kendimizi inkar etmek, kendimize yapılan en kötü ihanettir. Sanki görünmez olmuş gibi hissederiz ve bu çok can yakıcıdır!

Bizden ne kadar nefret ettiğime inanamıyorum! Doğru yaptığın hiçbir şey yoktu. Kendinden şüphe etmene neden olduğumu, seni suçlu ve çaresiz hissettirdiğimi hatırlıyorum. Konunun görünüşün, kişiliğin ya da yaptıkların olmasını umursamadım. Ve sana zar zor katlandım. O zamanlar, bize sunacak hiçbir şeyinin olmadığını, senin hiçbir şeye layık olmadığını düşünüyordum.

Sevgili Ben, seni kenara ittiğim, sana kötü davrandığım ve yaptığın her şeyi eleştirdiğim için özür dilerim. Sana doğru davranmadığımı biliyorum. Sana karşı soğuk davrandığımı biliyorum. Gerçekten üzgünüm. Sana sarılmak yerine seni ittim, ve bu seni kötü hissettirdi.

Yardımıma ihtiyacın olmasına rağmen günlerce seni görmezden geldim. Artık dayanamayana kadar kendimi sana kapattığım için üzgünüm, kalbim kırıldı ve nasıl mutlu, sakin, iyi hissedeceğimi hatırlayamadım. Paramparça oldum.

Bunun başka kimsenin başına gelmesini istemesem de, bunun sayesinde senin hala orada olduğunu keşfettim. Beni bekledin. Bir kez daha, yaşadığımız tüm acı için özür dilerim.

Some figure

Lütfen beni dinle

Şu andan itibaren farklı olmamızı istiyorum. Seni korumak istiyorum. Bu yüzden sana bir anlaşma teklif ediyorum: Haydi kendimize oynayalım. Ben senin için, sen de benim için orada olalım. Haydi sahte bir kahraman ve düşmanı yerine bir olalım. Ortak olalım.

Canın yansa bile seni dinleyeceğime söz veriyorum. Şimdi bana söyleyeceğin önemli şeyler olduğunu biliyorum. Sesinin daha yüksek çıkmasına yardım edeceğim. Seni tanımak, seni yeniden keşfetmek, kendin hakkındaki her küçük şeyi, nelerde iyi olduğunu ve ne yapmak istediğini, her şeyi bilmek istiyorum.

Seni tekrar incitmeyeceğime söz veremem; bu imkansız. Hepimiz hata yaparız, ama sana bilerek kötü bir şey yapmayacağım. Olduğumuz kişi olarak mutlu olacağız. Çünkü kendimi o kadar gizledikten sonra, sensiz aslında hiç kimse olmadığımı fark ettim. İhaneti yaşadım, ve bu yaşadığım en kötü deneyimlerden biriydi.

Sana saygı duyacağım. Ne zaman üzülsen, seninle empati kuracağım. Kendimi senin yerine koyacağım, seni anlamaya çalışacağım. Seni suçlu hissettirmek yerine nedenlerini bulacağım. Çünkü neler olduğunu anlamamın tek yolu bu.

Some figure

Bir anlaşma yapalım

Korkularını ve yaralarını kucaklayacağım. Yaşadıklarım bana karşımdakini dinlemeden devam edemeyeceğimi öğretti. Kızgın ve nefret dolu olmam sadece beni senden uzak tutacaktır. Bu beni çaresiz ve değersiz hissettirecek, üzgün ve acı içinde bırakacaktır. Bunu ikimiz için de istemiyorum.

Hayat zor ve ileride başarısızlıklar yaşayacağız. Ama ne zaman artık yürümek istemezsen, izin ver senin yanında yürüyeyim. Seni incittiğimi ve hayal kırıklığına uğrattığımı biliyorum ama lütfen tekrar deneyelim.

Haydi esenlik ve kabul için köprüler inşa edelim. Birlik olmamızı, bu bağın büyümesine izin vermemizi ve bizi barış ve sevgiyle doldurmamızı istiyorum. Elini tutmak ve asla bırakmamak istiyorum.

Ne dersin? Anlaştık mı?

“Beni aşağı çekebilecek tek kişi benim, ve artık beni aşağı çekmeme izin vermeyeceğim.”

– C. JoyBell C.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.