Sevgi Hakkında Güzel Farsça Atasözleri

Sevgi Hakkında Güzel Farsça Atasözleri

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2019

Sevgi hakkında bazı Fars atasözleri 1000 yıl önceye dayanır. Fars kültürünün birçok kültürden oluştuğunu düşünürsek bu şaşırtıcı olmamalı. Birçok kültür kendi bilgeliğini sundu ve onların kombinasyonları muhteşem ve ilginç bir toplum yarattı.

Farsça atasözleri popüler kültürün bir parçası olsalar da, inkar edilemez felsefi bir ruha sahiptirler. Pers İmparatorluğu düştüğü gibi müthiş bir şekilde gelişmişti ve bu kesinlikle derin bir bakışı hak ediyor.

Aşk konusunda çok fazla Farsça atasözü yok. Bu kültür varoluşsal konulara daha çok odaklanmıştır. Ancak, bu karmaşık duygu hakkında bazı güzel olumlamalar var. İşte onlardan beşi.

“Tükettikleriniz çürüyecektir. Paylaştıklarınız ise güle dönüşecektir.”

– Farsça atasözü

Sevgi hakkında Farsça atasözlerinden biri

En tanınmış Farsça aşk atasözlerinden biri, “Kalbin susuzluğu bir damla suyla söndürülmez” diyor. Bu, birisinin sevmeyi ve sevilmeyi istediği zaman, küçük bir ilgi ya da flört hareketinden daha fazlasına ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Sevgiden yoksun insanlar belli bir şekilde sever. Genellikle bazı şeyleri takıntı yaparlar. O kadar boş hissederler ki, kendi duygularını abartırlar. Yalnız ve susamış bir kalbin bir damla sudan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Ancak, çok fazla içmemek için dikkatli olmalıdır.

camdan kalp

Her gemide bir lider

Başka bir Farsça atasözü de, ilişkilerde sıklıkla meydana gelen bir şey hakkında bizi uyarır. Bazen demokratik olmak için her iki insan da gemiyi yönlendirmeye çalışır. Bununla birlikte, bu bir hata olabilir.

Atasözü, “İki kaptan bir gemiyi batırır” diyor. Bu, aynı zamanda iki liderin beraber hareket etmesi durumunda, her şeyin felaketle sonuçlanabileceği anlamına gelir. Dümeni paylaşmaya çalışmak yerine, bunu sırayla yapmalısınız. Rotayı aynı anda tanımlamaya çalışan farklı fikirlere sahip iki insanın olması ters bir durum yaratır. Bunun yerine, liderlik süresini eşit olarak bölmek ve bu şekilde paylaşmak daha etkilidir.

Hafıza ve umut

Bu güzel atasözü, “Anılarının umutlarından daha ağır gelmesine izin verme” diyor. Geçmiş, iyisiyle kötüsüyle sevgide çok fazla yer eder. Bazen eski sevgilileri unutmayı başaramayız. Hatalara tutunur ve acımızdan kurtulamayız.

Sevgide ve hayatta akıllı seçim, geçmişte sıkışıp kalmamaktır. Her şeyin akmasına izin verin ve durumlara ya da duygulara tutunmayın. Hayatın yolunda ilerlemesine izin verin. İleriye devam etmek istiyorsanız, kendinizi zaten bitmiş bir ana bağlamayın.

elden uçan yapraklar

Sevgi ve nezaket

Nezaket kelimesi sevgi kelimesinin köklerine dokunur. Nazik olmak sevgiyi hak etmektir. Bu sıfatı, hoş, açık ve saygılı bir kişiyi tanımlamak için de kullanırız. Bu, nezaketin özünü temsil eder.

Farsça atasözlerinden biri, “Tatlı dil ve nezaketle, bir fili bir tüyünden sürükleyebilirsiniz” diyor. Başka bir deyişle, iyi davranışlar saldırganlık ya da kabalıktan daha güçlüdür. Bu, seven herkesin hatırlaması gereken bir şeydir.

incileri bulabilmek

İncilerin nadirliği

Hepimiz, hayatımızdaki anları (sevgi de dahil olmak üzere) her şey gelişir gibi olduğunda görüyoruz. Hayatımızda tam tersi aşamalar da var. O zamanlarda hiçbir şey büyümez, hiçbir şey gelişmez. Bazen bu anlar umutlarımızı kaybetmemize neden olur ve dünyayı görme biçimimizi değiştirir.

Farsça atasözlerinden biri, bunun gerçekleşmesine izin vermenin ne kadar önemli olduğu hakkında konuşuyor. “Denize dalıp inci bulamıyorsanız, denizde inci bulunmadığı sonucunu çıkarmayın.” Eğer inci arıyorsanız, bazen sadece yanlış yere baktığınız için onları bulamayabilirsiniz.

Tüm bu güzel Farsça atasözleri, bize sevginin çok karmaşık bir duygu olduğunu hatırlatır. Ona nasıl yaklaştığınıza bağlı olarak, size mutluluk ya da acı getirebilir. Sevgiyi deneyimlemenin, onu geliştirmenin ve hayatında pozitif bir güce dönüştürmenin en iyi yolunu keşfetme yeteneğine sahipsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.