Logo image
Logo image

Gününüzdeki En Önemli Anlar

3 dakika
Gününüzdeki En Önemli Anlar
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bu makalenin başlığını okuduğunuzda büyük ihtimalle gününüzdeki en önemli anlar aklınıza geldi. Belki taşıdıkları duygular, sağladıkları pozitiflik veya anın taşıdığı yoğunluk onları özel kılıyor.

Her gün pilinizin bir kısmını kullanıyorsunuz. Gece geldiğinde ertesi gün düzgün çalışması için onu tekrar şarj etmeniz gerekiyor. Fakat gün içinde bize enerjik tutacak anlar olsaydı ne olurdu? Sabah, öğleden sonra ve gece tekrar şarj olabilsek ne olurdu? Kendinizi tekrar şarj etme gücüne sahip olmanızdan faydalanmaya ne dersiniz?

En önemli anlar her gün sizin faydalanmanız için oradadır. Tek yapmanız gereken şey dikkatinizi vermektir.

Günaydın

Muhtemelen her gün saatinizin alarmına uyanmayı pek hoş bulmuyorsunuzdur. Yataktan kalkmak zor gelebilir fakat zaman çabuk geçer ve önemli anlara değer vermemiz gerekir. Peki ya zaman sabahları neden uçar gider?

Some figure

Duş almak, çocukları hazırlamak, saçınızı kurutmak, yatağınızı yapmak…. Evden çıkmadan önce çok fazla şey yapmanız gerekiyor. Bu nedenle uyanma şekliniz bu kadar önemlidir. Gün içindeki ruh haliniz işe gitmeden önceki saatte olan şeylere son derece bağlıdır.

Eğer yorgun hissediyorsanız gün içinde karşınıza çıkacak sorunlarla büyük ihtimalle iyi bir şekilde başa edemeyeceksiniz. En azından yataktan güzel kalkmış olsaydınız başedeceğiniz kadar iyi başedemezsiniz. Örneğin, çok aceleniz varsa birçok şey ters gidebilir. Bu aklı havadalığın veya sabırsızlığın bir sonucudur. Gömleğinize leke yapabilirsiniz veya önemli bir dokümanı almayı unutabilirsiniz.

Bundan kaçınmak için alarmınızı normalden 20 dakika daha erkene kurmayı deneyin. Yatağa da daha erken girmelisiniz. Ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri kenara koymaya veya akşam yemeğinden sonra çöpü çıkarmaya çalışın. Düzenli ve sistemli olmak evden çıkmadan önce olabilecek en iyi ruh halinde olmanıza yardım edecektir ve böylece önemli anların keyfini çıkarmayı hatırlarsınız.

Öğle yemeği – yalnız mı birisiyle mi?

Şüphesiz ki öğle yemeği günün en önemli anlarından biridir. Yorucu olabilir veya günün geri kalanında bizi ayakta tutacak yakıtı sağlayabilir. Hatta “bugün yemek yiyecek vaktim bile yoktu!” çoğu zaman insanların günlerinin ne kadar yorucu olduğunu anlatmak için kullandıkları bir cümledir.

İş yerinde yorucu bir sabahtan sonra öğle yemeği çoğu zaman aynı ritmi sağlar. İş arkadaşlarınızla yemek yemeye çıkarsınız ve işten konuşmaya devam edersiniz. Az önce girdiğiniz toplantıdan, hala yapmanız gereken işten veya patronu ne kadar sevdiğiniz veya sevmediğinizden bahsedersiniz. Bir diğer deyişle, bağınızı koparmazsınız.

Some figure

Yemek vakti diğer şeylerden konuşmak ve önemli anları paylaşmak için mükemmel bir zamandır. Hobilerinizden bahsedebilir, şakalar yapabilir ve birbirinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakitten keyif almanızı sağlayacak her şey olabilir. Bu sayede ilişkilerinizi derinleştirirsiniz.

Ayrıca haftada bir defa yalnız yemek de güzel olabilir. Aileniz veya arkadaşlarınızla da dışarı çıkabilirsiniz. Öğle yemeği için eve gidip partnerinize sürpriz yapabilirsiniz. Bu seçenekler size öğleden sonra için enerji toplama imkanı tanır.

Kendiniz için önemli anlar

Bu sadece kendinizle birlikte olmak için sakladığınız o özel zamandır. Gününüzün size huzur veren ve etrafınızdakilerden keyif almanızı sağlayan bir parçasıdır. Yürüyüşe çıkmak, eve dönüş yolunda trende kitap okumak, yoga veya meditasyon yapmak, telefonda biriyle konuşmak, dizi izlemek, doğa yürüyüşü yapmak, yemek yapmak…

Herkes benzersizdir ve kendini huzurlu hissetmek için bir zamana veya mekana sahiptir. Onun peşinden gidin ve onun için vakit ayırın. Aksi takdirde rutininiz sizden çok şey çalacaktır. Bunun olmasına izin vermeyin. Uzun vadede bu vakitten fedakarlık yapmak anksiyeteye, hevesinizin kırılmasına, melankoliye veya mutsuzluğa neden olabilir.

Some figure

Gün sonunda aileyi tekrar görmek

Bunu en sona koysak da, şüphesiz ki günün en önemli anlarından biridir. Hatta en önemlisi bile olabilir. Bu, asansörde veya uçağın inişi esnasında evin kokuları ve seslerinin keyfini çıkardığınız o andır.

Sonra kapıyı açarsınız ve uğruna her şeyin değdiği o gülümseme ve sarılmayla karşılaşırsınız. Çocuklarınızın okul sonrasında atıştırmalıklarını yemelerini görmek veya onları okuldan alıp günleri hakkında konuşmak… Bu anlara paha biçilemez. Onlarla ödevlerini yapmak, işe gitmek, onları futbol antrenmanına veya sinemaya götürmek… Bu anlar kıymetlidir. Bunlarla boy ölçüşebilecek hiçbir şey yoktur gerçekten de.

Some figure

Bazen, gündelik hayatın karmaşasına kendimizi öyle kaptırıyoruz ki bu önemli anlardan keyif almıyoruz. Bunlar minnettar olmamız gereken özel hazlardır. Herkesin bir ekmeğin tadına bakacak veya evde onları bekleyen birilerine sahip olacak şansı yoktur. Dolayısıyla bunu bir ayrıcalık olarak düşünün ve bu anlardan sanki ilk anmış gibi keyif almaya bakın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.