Logo image
Logo image

Çocuklarda Şefkat Eksikliğinin 3 İşareti

3 dakika
Çocuklarda Şefkat Eksikliğinin 3 İşareti
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tom Robbin’e göre mutlu bir çocukluk için hiçbir zaman geç değildir. Ancak çocuklarda şefkat eksikliğine dair bazı işaretler gördüğünüzde, bu işaretleri fark etmeniz oldukça önemlidir. Hiçbir çocuk onun ruhunu besleyen ve adı sevgi olan bu gıdadan mahrum kalmamalıdır. Hiçbir çocuk bunu hak etmez.

Peki hangi işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor? Bir çocuğun sevgi ve ilgi eksikliği yaşadığını nasıl bilebilirsiniz? Aşağıda, yıkıcı sonuçları olan bu durumun bazı işaretlerini keşfedeceksiniz. Hadi, bu konuda hakkında biraz konuşalım.

Çocuklarda Şefkat İhtiyacı

Çocukların psikolojik gelişiminin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için şefkat hayati önem taşır. Şöyle ki, bir çocuğa çocukluk dönemi boyunca gösterdiğiniz sevgi onun gelişimini büyük oranda etkiler. Bu şekilde yıllar boyunca daha net bir kişiliğe ve yeterli öz güvene sahip olur.

Some figure

Şefkat göstermeyi aşırı ilgi veya sevgi ile karıştırmayın. Burada bahsettiğimiz şey içten gelen yakınlık hissi ve çocuğunuza karşı duyduğunuz samimi duygulardır. Bu duygularla bir çocuk yetiştirmek istersiniz ve ancak bu şekilde çocuğunuzla çok yönlü bir ilişki kurabilirsiniz.

Çocuk, yeterli sevgiyi ailesinde gördüğünde güçlü bir kişiliğe sahip olur. Sevgi ve şefkatla kurduğu bu bağ, onun toplum içindeki yerini de belirler.

Diğer taraftan çocuğa gösterilen sevgi ve ilgi, dış dünyadan ne umması gerektiğini ona öğretir. Diğer kişilerle olan ilişkiler ve bağ kurma şekiller söz konusu olduğunda, çoğu zaman bakmamız ve referans almamız gereken yer, çocukluktur.

“İyi çocuklar yetiştirmenin yolu onları mutlu etmekten geçer.”

– Oscar Wilde

Çocuklarda şefkat eksikliğinin işaretleri

Çocuklarda şefkat eksikliği, genellikle çocuğun ailesiyle ile olan ilişkisinde bir problem olduğuna işaret eder.   Bu sorunun kaynağı çok daha derinlerde olabilir. Çoğu durumda bu sorun, ailelerin çocuklarının ihtiyaçlarını yeteri kadar umursamamasından kaynaklanır.

Bu durum, çocuğun gelişimi boyunca ortaya çıkacak olan birçok problemi de tetikler. Mesela bu şekilde büyümüş çocuklar agresif davranışlar geliştirmeye meyilli olabilir. Ya da bu eksiklikten dolayı ileri derecede öz güven problemi yaşayan bu çocuklar, başkalarına güven konusunda da birtakım sıkıntılar yaşayabiliyor. İşte bu nedenle, çocuğunuzda bu duruma işaret eden bazı davranış belirtileri varsa, mutlaka önlem almanız gerekiyor. Bu işaretleri tespit etmeniz çocuğunuzun gelişimi için hayati önem taşıyor.

Duygularını kontrol edememe

Bu, duygusal anlamda incinmiş çocuklarda sıklıkla görülen bir işarettir. Genelde çocuklar kendilerine gösterilen sevgiyle ve kurdukları yakın ilişkilerle adım adım duygularını kontrol etmeyi öğrenir. Bu kontrolü onlara öğreten şey gördükleri ilgi ve sevgidir.

Bu nedenle eğer bir çocuk yeterli ilgiyi göremediği bir ortamda büyüyorsa, sadece duyguları anlaması zor olmaz aynı zamanda sosyal normları öğrenmekte de geç kalır. Bu şekilde, başka insanlara nasıl davranması gerektiğini de tam olarak bilemez.

Dahası, başka insanların ne hissettiğini anlaması ve o kişilerle nasıl yakınlık kurulması gerektiğini öğrenmesi onun için zor bir süreç olabilir. Bu süreçten muzdarip olarak büyüyen bireylerin empati kurabilmeleri neredeyse imkansızdır. Bu durum da, çoğu zaman o kişide öfkeye neden olur.

Bu tür çocuklar, hislerini sakladıkları sürece çok daha savunmasız bir hale gelir. Erkek çocuklar bu problemi kızlardan daha sık yaşamaktadır. Erkekler, duygularını gösterme konusunda kızlara göre genellikle daha pasif olabilir. Bu nedenle eğer çocuğunuzun böyle bir problem yaşadığını düşünüyorsanız öncelikle onunla olan ilişkinize odaklanmalısınız, bu ilişkiyi geliştirmenin yollarını aramalısınız.

İzolasyon ve kargaşa

Çocukluk döneminde ilgi ve sevgiden yoksun kalan çocukları anlamak için onların diğer kişilerle kurdukları ilişkilere bakmanız gerekir. Eğer bu ilişkiler çoğunlukla kargaşa ve sorun içeriyorsa veya başkalarıyla kurulan herhangi bir ilişki yok denecek kadar az ise, bu noktada bir problem var demektir.

Duygusal anlamda stabil halde olmayan çocukların sosyal becerilerinin düşük olması normaldir. Bu durum, onların sosyal anlamda izole hissetmelerine neden olur. Çünkü bu çocuklar sağlam ilişkilerin nasıl oluştuğuna dair bilgi sahibi değildir.

Diğer yandan, bu probleme sahip çocuklar diğer insanların hislerine de saygı göstermez. Böylece empati kurmaktan yoksun halde çevrelerine sadece öfke duyabilirler.

Some figure

Güvensizlik

Son olarak, şefkat eksikliği yaşayan çocuklar ileri düzeyde güvensizlik hisseder. Buna neden olay şey, onlara gösterilen sevginin az olmasıdır. Bu çocuklar duygusal gelişimlerini tam olarak tamamlayamamışlardır.

Bu bahsettiğimiz güvensizlik hissi çok belli davranışlarla kendini gösterir. Örneğin bu sorunu yaşayan çocuklar kendilerini savunmaya yatkındır. Özellikle zor durumlardan kaçınmak ve sosyal ortamdan kendilerini izole etmek için hep savunma halindedirler. Bu şekilde, içinde oldukları durumu kontrol etmeye çalışırlar.

“Hepimiz çocukluğumuzun eseriyiz.”

– Michael Jackson

Gördüğünüz gibi çocuklarda şefkat ve ilgi eksikliği birçok olumsuz sounucu doğurabilir. Eğer kendi çocuğunuz veya etrafınızdaki herhangi bir çocuk bu işaretlerden birkaçına sahipse, bu çocukların ne hissettiğini anlamaya çalışmanız oldukça önemlidir. Bu şekilde onları aslında ne kadar çok önemsediğinizi onlara gösterebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.