Logo image
Logo image

Nazik Olmak: Her Duvarı Yıkacak Güçte Bir Özellik

3 dakika
Nazik Olmak: Her Duvarı Yıkacak Güçte Bir Özellik
Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2018

Bugünün dünyasında, özellikle büyük şehirlerde nazik olmak artık yok olan bir özellik  gibi görünüyor. Bunun antropolojik bir sebebi var. Yüksek nüfus yoğunluğu olan yerlerde yaşadığımız zaman diğer insanlara karşı daha soğuk ve gergin oluyoruz. Dolayısıyla, bu tür yerlerde psikolojik ve duygusal olarak sağlıklı olmak zorlaşıyor.

Örneğin komşularınıza selam vermenin garip olduğu pek çok yer var. İnsanlar bunu zaman kaybı, anlamsız bir jest olarak görüyorlar. Herkes kendi işine bakıyor. Bunlar, insanların nazik jestlere değer vermediği yerlerdir. Ayrıca insanların anksiyete ve depresyon yaşamasının daha olası olduğu veya iyi bir tavırla hayata göğüs germekte zorlandıkları yerler vardır.

“Bu dünyada hepimiz bilinmez bir limandan demir alıp yine bize yabancı bir başka limana doğru seyreden bir geminin yolcularıyız. Bu yüzden yol arkadaşlarına özgü nezaketle birbirimize davranmalıyız.”

– Fernando Pessoa

Bu durum bazı ailelerde bile görülüyor. Her gün birbirimizi görüp alışmak, bu tür jestleri ortadan kaldırabilir. Ama nazik olmak bir lüks değil, diğer insanlarla ilişkileriniz üzerinde iz bırakan bir yaşam tarzıdır. Olumlu duyguları besler ve sizi olumsuz duyulardan korurlar.

Nezaket geni

Some figure

Bilim, hepimizin bir arkadaşlık geni ile dünyaya geldiğimizi kanıtladı. Başka bir deyişle, hayatta kalmak için başkalarına ihtiyaç duyan bir türüz: biyolojimiz bunu kanıtlıyor. Bu nedenle fedakarlık ve işbirliği, insanın evriminde her zaman çok önemli faktörler olmuştur.

Çalışmalar, bebeklerin altı aydan itibaren diğer insanlara karşı dostane davranışlar göstermeye başladığını ortaya koymuştur. Kendilerini kapatmak ya da kendilerini diğer insanlara açmak arasında seçim yaparlar. Genellikle etkileşime girmeye ve cömert olmaya karar verirler. Ayrıca diğer insanların onlara yönelik samimi hareketlerine çok açıktırlar.

Kısacası, arkadaş canlısı olmamız doğaldır. Kabalık, bizi aşırı bireyciliğe doğru iten medeniyetimizin bir sonucudur. Diğer insanlara, bizimle hiçbir ilgisi olmayan yabancılar olarak bakmak biyolojik kanunlarımıza tamamen aykırıdır.

Nezaket bir güçtür

Nazik olmak, tavrınız hakkında çok şey söyler. Öz denetim, öz güven, empati, başkalarında değerli olanı görme ve grupla bir birey olarak ilişkiniz hakkındaki farkındalığı gösterir. Aynı zamanda ilişkiler söz konusu olduğunda büyük bir güçtür. İnsanlara, kayıtsız ya da kaba davranmak yerine arkadaşça davranarak çok daha fazla yol kat edersiniz.

Dost canlısı insanlar iyi gelişmiş bir duygusal zekaya sahiptir. Nezaket en bulaşıcı tutumlardan biridir. Neredeyse her zaman daha fazla dostluk ve iyi niyetle sonuçlanır. Çatışmaları önlemek ya da elden çıkmadığından emin olmak için harika bir yoldur.

Some figure

Bu tavırla, insanları öfkelendiklerinde sakinleştirebilir ve üzüldüklerinde onları teselli edebilirsiniz.

Nezaketin faydaları

Birbirleriyle işbirliği yapmak isteyen ve tabiatı gereği sosyal varlıklar olduğumuzu hatırlamak önemlidir. Bu yüzden amaç nazik olmayı öğrenmeye çalışmak değil, öğrendiğimiz düşmanca ve kayıtsız davranışları unutmaktır. Bunu yaptığınıza pişman olmayacaksınız.

Nazik olmanın çok büyük avantajları vardır. İşte sadece birkaçı:

  • Fiziksel sağlığınızı korur. Nazik insanlar, diğer insanlarla ve çevrelerindeki dünyayla daha az çatışmaya girer. Beyniniz açısından, bu daha az kortizol (“stres hormonu”) ve daha fazla oksitosin (“mutluluk hormonu”) üretimi anlamına gelir.
  • Ruh sağlığınızı korur. Diğer insanlara karşı nezaket, ruh halinizi stabilize eder ve stres ve endişe hallerini engeller. İyilik eylemleri kendiniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar. Daha fazla güven ve özgüven hissetmenize imkân sağlar.
  • İyi ilişkilere sahip olmanıza yardımcı olur. Nazik olmak sizi sadece kendinizle ilgilenmekten kurtararak başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Çevrenizi aydınlatarak insanların size karşı daha fazla işbirliği ve yardım isteğiyle yardımcı olur.

Bu kendinizi diğer insanların “kötü seslerinden” korumanın bir yoludur. Nezaket ayrıca, başkalarının olumsuz tutumlarını devre dışı bırakma gücüne de sahiptir. Saldırganlık ve reddedişe karşı etkili bir cevap ve bir bariyer gibidir.

Some figure

Yazımıza son vermeden önce, işaret etmemiz gereken çok önemli bir şey var. Nazik olmak, insanların sizi ezmesine izin vermek ya da her zaman ”diğer yanağınızı çevirmek” anlamına gelmez. Asla başka insanların ayağına basmadan ya da duyarsızca hareket etmeden davranma ve iletişim kurmanın onaylayıcı bir yoludur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.