Logo image
Logo image

Eski Sevgiliniz Hayatına Devam Ettiğinde

3 dakika
Eski Sevgiliniz Hayatına Devam Ettiğinde
Son Güncelleme: 08 Aralık, 2017

Bazı insanlar için eski sevgililerinin yeni bir ilişkiye başladığını kabul etmek çok güçtür. Bunun birçok nedeni olabilir. Hala o kişiye aşık olmak, ilişkinin “yasını” gerektiği şekilde tutamamış olmak ya da kendi hayatını düzenlemeden o kişinin hayatının yolunda gitmesini istememek gibi.

Eski partnerimizin yeniden “hayatını yaşamaya” başladığını öğrenmek, daima güzel haber olarak karşıladığımız bir şey değildir. Hayatımızın o sayfasını kapatalı yıllar geçmiş olsa bile böyledir durum. Peki, o kişi için mutlu olmak neden bu kadar zor?  İçimizde ne yaşıyoruz ki o dönemi bir türlü arkamızda bırakamıyoruz? Bu içten içe o ilişkiyi sonlandırmak istememiş olduğumuzu ya da hala aşık olduğumuzu gösteren bir ikaz işareti mi?

Yas dönemini geçirmek çok önemlidir 

Belki haftalar, aylar ve hatta yıllarımızı alacak ama hepimiz “yas tutma” dönemi denen aşamayı geçmek durumundayız (bir yakınımızı kaybettiğimizde yaşadığımız dönemle aynı adı taşıyor bu dönem ama artık o kişinin yanımızda olmayacağı gerçeğini kabul etmemiz gerektiği anlamına geliyor). İlişkinin bitmek zorunda olduğuna kimin karar verdiği önemli değil. Ayrılma dediğimiz “büyük adımı atmış” kişiler için bile yas süreci gereklidir.

Some figure

Bu dönem yeni gerçekliğe uyum sağlamamıza, hayatın artık farklı olduğunu anlamamıza ve yaşanan her şeyin bir nedeni ve açıklaması olduğunu görmemize yardımcı olur. Başka bir deyişle hiçbir acının sonsuza dek sürmeyeceğini ve o kişi artık bugün ya da yarınımızın bir parçası olmasa bile hayatımıza devam edebileceğimizi kabul etmek için gereklidir bu süreç. Bu kişi “yarı yola” kadar kalmıştır ve artık geçmişin bir başka parçası halini almıştır.

Yas tutma süreci sayesinde yapmaktan hoşlandığımız şeylere geri dönme, hislerimize odaklanma ve elbette, hatalarımızdan ders çıkarmaya yöneliriz. Hiç kimse “iyileştiğimizi” düşündüğümüz zamanlarda bile bu kayıpla ilgili üzüntü anlarını yaşamayacağımızı garanti edemez ama gerçek şu ki zamanla yaralarımız iyileşecektir.

Zaten yas tuttuysam, neden hislerim “çatışma halinde”? 

Hiç kimse bu sınavı geçmenin kolay olduğunu söylemiyor… muhtemelen eski sevgilimizi unuttuğumuzu ve artık umurumuzda olmadığını düşünürüz ta ki bir şey (bir kelime, bir anlam, bir resim ya da karşılaşma vs.) eski anıları geri getirene dek. Duygularımıza derin bir dalış yapıp en dipteki hatıra sandığını çıkarmak, en güçlü insanın bile kendini zayıf hissetmesine neden olabilir.

Eski sevgilimizin yeni bir ilişkiye başladığını öğrendiğimizde duygularımız “tavan yapar” ve bunun nedeninin anlayamayız. “Onu unuttuysam… neden rahatsız oluyorum ki?”, “Nasıl bu kadar hızlı ilerleyebildi?”, “Benden önce hayatını yaşamaya nasıl başlar?”, “Artık onu geri kazanmam imkansız!” İşte bunlar çoğumuzun yaşadığı bu durumun sonrasında en sık düşündüğümüz şeylerdir.

Yeni bir partner edinerek o kişinin her şeyi geride bıraktığını anlarız ve bu, kolay bir durum değildir. Pek çok kişi yeni bir ilişkiye başlayarak eski sevgilisini unutmaya çalışmıştır. Bunlar, yalnız yaşamanın imkansız olduğunu ve mutlu olmak için illa ki biriyle olmaları gerektiğini düşünen kişilerdir.

Some figure

Elbette, bir ayrılık sonrasında “ruh ikizini” bulmayı başaran insanlar da vardır çünkü yas süresi boyunca hatalarından ders çıkarmak ve bir ilişkide nelere ihtiyaç duyduklarını anlamak için çaba göstermişlerdir.

Yani sırf eski sevgiliniz artık sizden daha iyi birini “buldu” diye sizi çabucak unuttukları anlamını çıkarmamalısınız. Ya da sizin sadece eğlenceli bir dikkat dağıtma olduğunuzu ya da sizi gerçekten umursamadığını düşünmemelisiniz. Sadece hayatı yeniden yaşamaya ve tekrar aşka güvenmeye başladılar hepsi bu.

Eski sevgilinizin bir ilişkiye başlaması, iyi bir haberdir 

Bunu kabul etmek sizin için ne kadar zor olsa da eski sevgilinizin bir ilişkiye başlamış olması, harika bir haberdir. Belki bunu böyle algılamıyor, yanlış yaptığınız şeyler için kendinizi suçluyor olabilirsiniz. Belki de sizin “yerinize” bir başkasını bu kadar çabuk bulmuş olmasını anlayamıyorsunuz. Hatta bu haber, sisin o kişiyi tamamen unutmamış olduğunuza “işaret etmiştir” belki de.

Henüz standartlarınıza uyan biriyle tanışamadıysanız umudunuzu yitirmeyin, başkalarından kötü olduğunuzu falan düşünmeyin ve asa kendinizi, eski sevgilinizle karşılaştırmayın. Yalnız geçirdiğiniz zamandan faydalanıp kendinizi daha iyi tanıyın, geçmişin yaralarını iyileştirin, içinizde olanları anlayıp geleceğinize odaklanın.

Diğer yandan, bir ilişkiniz varsa ve buna rağmen eski sevgilinizin yeni bir ilişkiye başlamış olması sizi rahatsız ediyorsa belki de bunun nedeni hâlâ o kişiye âşık olmanız değil, daha ziyade “narsistik yara” dediğimiz durumdur.

Bu ne demek? öz sevgimize aldığımız ve bir zamanlar bizim olan bir yeri bir başkasının işgal ettiğini kabul etmemize neden olan bir darbe. Kıskançlık mı? Gıpta mı? Belki de her ikisinden biraz içeren bir durum. Berrak bir şekilde düşünmeye ve hislerinizi, düşüncelerinizin önüne koymamaya çalışın. Hepimizin mutlu olmaya ve özel biriyle yaşamımızı paylaşmaya hakkımız var!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.