Logo image
Logo image

Senin İçin Değil Egom İçin Geri Döndüm: Yeniden Bir Araya Gelmek

3 dakika
Senin İçin Değil Egom İçin Geri Döndüm: Yeniden Bir Araya Gelmek
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eski sevgililerimizden bazıları her şey yolunda giderken birden hayatımıza geri gelir… Neden olur bu? Bazı ilişkiler bir başlar bir biter durur. Bu hiç de tatmin edici bir durum değildir.

Ona ihtiyacımız varken yanımızda olmayan o kişi, kendimizi toparlayıp hayatımızı düzene soktuğumuzda yeniden beliriverir. Ve çoğu kez bizim için değil kendi egosu için geri dönmüştür.

Ego onun beklentileriyle uyuşan her şeyi sever. Egomuz, sevme şeklimize baskın olduğunda kendimizi Rus ruleti benzeri bir oyun oynarken buluveririz. En kaprisli ve egoist arzularımız karşılandığı an kazanırız.

Her şeyden önemlisi büyük bir egoya sahip insanlar başkalarının bilhassa da partnerlerinin onayını isterler. Çünkü kendilerini onaylamıyorlardır.

İki kişi için de tatmin edici bir ilişki yaratabilmek için kendi “Benimizin” arzularını müzakere etmemiz gerekir. Yalnızca o zaman ikimizin de iyi hissettiği bir ilişki kurabiliriz. İstediğimiz aşk sunduğumuz aşk kadar önemlidir.

Mutlu olmak istiyorsanız, egonuzun ötesine geçin. Kontrol ihtiyacın, onay ihtiyacına ve yargılama ihtiyacına hayır deyin. Bunlar tam da egoyu tanımlayan ihtiyaçlardır.

Ego, sevginin ne olduğunu bilmez

Bir başlayan bir biten ilişkileri yorucu ve yıkıcı bir dinamiktir. Çoğu zaman bunun yaşanmasının nedeni bir kişinin ilk âşık olma döneminde kalmak istemesidir. Ama bu durum ilişkinin büyümesine ve olgunlaşmasına engel olur.

Egosantrik aşk yaşayan kişiler, eski partnerleri üzerine hâlâ hak sahibi olduklarını düşünürler. Bu yüzden onları geri elde etmeye çalışırlar özellikle de o kişinin hayatını yeniden düzene koyduğunu görmüşlerse yaparlar bunu.

Eski sevgililerinin hayatına girip çıkma hakları olduğunu düşünürler. Diğer kişinin yaratmak için onca enerji ve emek harcadığı o düzenli, temiz alanı doldurmaya hakları olduğuna inanırlar.

Some figure

Ama sırf eski olayları yeniden yaşamak ve oluşturmak için onca zaman harcadığınız alanı bozmak üzere eski sevgilinizle bir araya gelmenin size hiçbir yararı olmaz. 

Eğer bir araya gelmek için uğraşan sizseniz, iyileşmek için verdiğiniz emeği ve neyi hak ettiğinizi düşünmek için bir dakika durun.

Bazı insanlar şu düşünceyle bir arya gelir: “tanıdığın şeytan, tanımadığın şeytandan iyidir”. Diğer insanlar ise yalnızlık korkusuyla yaparlar bunu.

Bunun yanında bir de egosunu besleyecek, arzularını gerçekleştirecek ve onlara ne kadar harika olduklarını söyleyecek kimse olmadığı için eski sevgilisini yeniden elde etmeye çalışanlar vardır.

Özür dilemek, sizin hatalı olduğunuz ve diğer kişinin haklı olduğu anlamına gelmez her zaman. Sadece ilişkinize egonuzdan çok değer verdiğiniz anlamına gelir.

Tekrar bir araya gelmek… İyi bir şey olabilir mi?

Bir ayrılıktan sonra onca tecrübeyi birlikte edindiğiniz o kişiyle yeniden bir araya gelme arzusu çok güçlü olabilir. Ama… çok dikkatli olmalısınız.

Uzmanlara göre bu adımı atmaya karar verdiysek harekete geçmeden önce bu konuda bir süre düşünmek çok iyi bir fikir olabilir. Bu zaman süresinde yapacak bir işimiz vardır: yeniden bir araya gelmek için nedenleri belirleyin, kendinizinki kadar da o kişinin nedenlerini ve bunları değerlendirin.

Mesela diğer kişinin, hoşumuza gitmeyen özelliklerini değiştireceğini düşünmek o kişinin karşılamada güçlük çekeceği bir beklentidir.

Bunun yanında o kişiyle bir araya geliyorsak bunun nedeni iyi ve kötü özellikleriyle beraber o kişiyi olduğu gibi sevmemiz olmalıdır. Ama o kişide hoşumuza gitmeyen ve bizi için önemli olan özelliklerin ilişkiyi tekrar sonlandırmamıza neden olabileceği konusunda da açık olmalıyız.

Some figure

Yeniden bir araya gelmek, öyle aceleye getirilmeyecek önemli bir karardır. 

Bizi bu kararı düşünmeye iten dürtüyü dinleyebilir ve hatta bu fikri teraziye koyabiliriz ama önceki ayrılık ve iyileşmek için harcadığımız çaba… İşte bunlar da dikkatle düşünülmesi gereken şeylerdir.

“Benim isteğim huzur. Ben egodur, istek arzudur ego ve arzuyu ortadan kaldırın, elinizde huzur kalır.”

– Sri Sathya Sai Baba

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.