Logo image
Logo image

Şeffaflık Yanılsaması: Aslında İyi Değilim

4 dakika
Şeffaflık Yanılsaması: Aslında İyi Değilim
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pek çok kişi şeffaflık yanılsaması adı verilen durumdan muzdarip. Bütün üzüntülerinin, duygularının ve çaresizliklerinin herkes tarafından açıkça görüldüğünü düşünüyorlar. Nelere ihtiyaç duyduklarını hemen anlamamız gerektiğine inanıyorlar. Ancak insanlar her zaman açık birer kitap gibi değildir. Yani gerçekten bir şeye ihtiyacınız varsa, tek seçeneğiniz girişken olup bunu ifade etmektir.

Belki de bu fikre aşinasınız. Gerçek şu ki, çoğumuz bir ya da başka bir şekilde bunu ilk elden deneyimlemiş bulunuyoruz. Örneğin, topluluk önünde konuştuğunuzda “Herkesin ne kadar gergin olduğumu anlayabileceğinden eminim” diye düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki dinleyiciler sadece mükemmel konuşmanızı ve özgüveninizi fark etmişlerdir.

“Şeffaflık yanılsaması bazı insanların içsel durumlarının başkaları tarafından açıkça anlaşıldığına inandıklarını göstermektedir. En özel taraflarını mükemmel bir şekilde yansıtan aynalar olduklarına inanırlar… ”

Gerçekten kötü bir günün ardından eve gittiğiniz zamanları düşünün. Yanlış gidebilecek her şeyin hakikaten de yanlış gittiği günlerden biri. Buna rağmen, eşinizin, aileniz ve arkadaşlarınızın, kötü bir gün geçirdiğinize dair hiçbir fikri yoktur. Hiç bir şey anlamamışlardır.

Gerçek şu ki düşündüğümüz kadar şeffaf değiliz. İçsel benliğimiz bir televizyon ekranı veya ayna değildir. Ancak bu gerçek sizi sinirlendirmemeli veya üzmemelidir. Diğer insanların sizi incelemeye ve iyi olup olmadığınızı anlamaya çalışma zorunluluğu yoktur.

Yapabileceğiniz en iyi ve en sağlıklı şey dürüstçe konuşmak ve “Bugün çok kötü geçti” demektir. Ama birçok insan, hissettikleri şeyi başkaları tarafından tahmin edilemediği için öfkeleniyor. Başkaları, endişelerini anlamadıkları için kendilerini ihmal edilmiş hissediyorlar.

Şeffaflık yanılsaması: Bak, ne kadar acı çekiyorum!

Carlos ve Eva bu gece yıl dönümlerini kutlayacaklar. İki yıldır birlikteler ve güzel bir restoranda bir masa ayırdılar. Ancak evden çıkmak üzereyken Eva, Carlos’un banyoda uzun zamandır hazırlanmakta olduğunu fark eder. Endişelenerek kapıyı çalar ve bir sorun mu var diye sorar. Birkaç saniye sonra Carlos banyodan çıkar ve yemeğe gitmek istemediğini söyler.

Eva endişelenir ve ona ters giden bir şey mi var diye sorar. İyice üsteledikten sonra nihayet Carlos cevap verir: Yıl dönümlerini kutlamak istemiyordur. İlişkilerinin iyi gitmediğini düşünmektedir çünkü Eva, onu üzen şeyleri hiç fark edememektedir.

Cevabı Eva’yı şaşırtmış ve endişelendirmiştir. Sonra onu neyin üzdüğünü sorar. “İş yerinde sorunlar yaşıyorum. Kovulabilirim. İki gündür sıkıntıdan hasta oldum ama sen fark etmedin bile“, der Carlos.

Eva’nın cevabı basittir: “Neden bana bundan hiç bahsetmedin?” Bu aslında oldukça yaygın bir durum. Sadece açık bir iletişim sorunundan bahsetmiyoruz. Ayrıca çok tehlikeli bilişsel bir ön yargı da söz konusu. Bu durum Carlos’un diğer insanların sanki özel bir radara sahipmiş gibi bize bakar bakmaz duygularımızı anlayabileceğine inanmasına neden olur.

Some figure

anksiyeteyeBunu yapmaktan ne kadar kaçınsak da her zaman başarılı olamıyoruz.

Herkes düşündükleri ve hissettikleri hakkında açık ipuçları vermez. Daha da kötüsü, acılarının başkaları tarafından fark edilmediğini gördüklerinde daha gergin ve endişeli olurlar. Herkesin mutsuzluklarını fark etmelerini beklerler.

Bir şey istiyorsanız, iletişim kurmayı öğrenin

Hepimiz empatinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sözsüz dil, sevdiğimiz insanlarla olan bu bağ, diğer insanların ihtiyaçlarını veya sorunlarını söze gerek duymadan anlayabilmemizi sağlar. Bununla birlikte empati çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olmamıza yol açabilir.

Bir duyguyu algılayabilirsiniz, ama belki de temel sorunu anlayamazsınız . Neyin ters gittiğini sorabilirsiniz, ancak cevap “hiçbir şey” olabilir. Genellikle şeffaflık yanılsaması olduğunda, duygusal olgunluk ve etkili iletişim eksikliği de vardır. Bunlar ilişkileri karıştıran Truva Atları’dır. Bu yüzden onları olgun bir şekilde yönetmeyi öğrenmek çok önemlidir.

yanılsama
Şeffaflık yanılsaması hakkında ne yapmalıyız?

Unutmayın ki hepimizin bir dereceye kadar şeffaflık yanılsaması vardır. Çoğumuz söz konusu olduğunda, muhtemelen farklı şekillerde düzenli olarak ortaya çıkan bir şey bu. Özellikle de romantik ilişkilerde yaygındır. Çoğumuz, partnerimizin neler olup bittiğini ve neye ihtiyacımız olduğunu tahmin edebilmesi gerektiği fikrine sahibiz.

Samimi bir ilişki arzumuz güçlüdür. Öyle ki aşkın bize psişik ya da doğaüstü güçler vermediğini unuturuz. Diğer kişinin düşündüğü veya hissettiği her şeyi anlayamayız. Sonuç olarak, aşağıdakileri akılda tutmak önemlidir:

  • Asla başkalarının yaşadıklarınızı anlamak zorunda olduğunu düşünmeyin.
  • Kaliteli bir ilişki istiyorsanız, bunu girişkenlik üzerine oturtun. İlişkinizin temeli, ihtiyacınız olan şeyi, ne hissettiğinizi ve sizi rahatsız eden veya üzen şeyleri açıkça ifade etmek olmalıdır.
  • İnsanlar olarak düşündüğümüz kadar şeffaf değildir. Sevdiklerimiz, düşünce ve duygularımızı tahmin edebilme gücüne sahip değildir. Bazen rutinler ve iş, başkalarının hissettiklerini fark etmemizi güçleştirir. Ama bu onlarla ilgilenmediğimiz ya da onları az sevdiğimiz anlamına gelmez.
  • Endişelerinizi şimdi ifade etmelisiniz. Yarına sakladığınız her şey daha büyük bir sorun olacaktır.

Sonuç olarak, muhtemelen yukarıda bahsettiğimiz şeylerle kendinizi muhtemelen özdeşleştirdiniz. Bu yazıda tartıştığımız şeyler üzerinde çalışın. Bunu yaparsanız, bu yaygın bilişsel ön yargıların etkilerini en aza indirebilir ve daha iyi ilişkilerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.