Logo image
Logo image

İmkansız Aşkın Tuhaf Cazibesi

3 dakika
İmkansız Aşkın Tuhaf Cazibesi
Son Güncelleme: 28 Aralık, 2017

Kimin hoşuna gitmez ki bazen imkansızı sevmenin verdiği tatlı-acı hissi yaşamayı? Böyle söyleyince akla ilk gelen ergenlikte yaşanan aşklar oluyor. Bir çok ergen böyle duyguları öğretmenine karşı hissetmiştir. Bir bakışla ya da bir gülüşle mutlu eden platonik aşklar insanı hayallere götürür. Elbette hiçbir zaman gelmeyecek olanın hayali kurmak… Öte yandan böyle bir aşkın ihtimalini düşünmek bile keyif verir insana.

Bir de pop yıldızına, oyuncuya ya da başka ünlülere karşı beslenen platonik aşklar var elbette. Ekranda görüp de aşık olduğumuz yüzlerdir bunlar. Onları kendimize yakın hissetsek de aslında bizden çok uzaklarda olduklarını biliriz. Böyle duyguları her ergen, hatta bazen de bazı yetişkinler hissetmiştir.

“Aşk savaş gibidir; başlatması kolay, bitirmesi zor, unutması imkansız.”

– Henry Louis Mencken

Gerçek imkansız aşklar, bir kıvılcımla başlar; tutuşan alevler gibi devam eder ve ne yazık ki kötü şans ve anlaşılmaz engeller yüzünden sona erer. Bir şekilde hissedilen ve asla unutulmayan duygulardır.

İmkansız aşklar

Bu konu üzerinde çalışan uzman kişilere göre, üç çeşit imkansız aşk var.  İlki “hayalet aşk”, ikincisi “narsistik aşk”, üçüncüsü ise “zor aşktır”.  İlki aslında var olmayan birine arşı hissettiğiniz duyguları tanımlar. Böyle zamanlarda, sevmeye ihtiyacınız vardır ve birini seçip ona  aslında sahip olmadığı ama sizin beğendiğiniz özellikleri ve değerleri yüklersiniz. Yarattığınız bu kişi daha çok çocukluktan kalma boşluklarınızı doldurmak gibidir.

Some figure

Bir diğeri ise narsistik aşktır. Bunun sebebi aşık olduğunuz kişiyi asla elde edemeyecek olmanızdır.  Bütün hayatınızı hak ettiğiniz mükemmel insanı arayarak geçirir ancak onu bir türlü bulamazsınız. Kişinin kendi egosundan doğan bu aşk, asla gelmeyecek birini beklemesidir. Böyle bir aşka tutulmak kişiyi ancak yalnızlaştırabilir.  Bu hayali gerçekleştirecek birini bulmak gerçekten imkansızdır.

Bir de engeller ve zorluklar yüzünden imkansız hale gelen aşklar vardır. Bunlar tüm zorluklara rağmen meyvesini vermek için direnen aşklardır.  Bu türden bir aşkı karmaşık yapan pek çok etken vardır. Bir tarafın zaten sevgili olabilir mesela. Ya da sizin onu sevdiğiniz şekilde sevmeyebilir sizi.  Belki de ideolojik nedenler bir arada olmanıza karşıdır.

Bu son gruba belki de sevgililerden birinin hayatını kaybettiği durumları da ekleyebiliriz.  Böylesine güçlü bir aşkta partneriniz yaşamını yitirse bile ona duyduğunuz aşk tükenmez, ölmez. B, böyle bir aşk zamanın ve zorlukların üstesinden gelebilir. Belki de bu yüzden bir süre boyunca aslında var olmayan birini sevmeye devam edersiniz.  Eğer başka duygusal sorunlar yoksa böyle güçlü bir aşk her şeyin üstesinden gelebilir.

İmkansız aşkın cazibesi

Bütün o dokunaklı şiirleri dinlerken ağlamamıza neden olan aşklar değil midir imkansız olan aşklar? Bilmişlik taslayanlar böylesi bir aşkı bilemedikleri gibi, imkansız aşktan doğan deneyimleri ve güzellikleri de bilmezler. Bütün aşklar, içindeki alevi canlı tutmak için bazen imkansızlıklara ihtiyaç duyar. Beden bu imkansızlıkla karşılaştığında ruh yanar, yaratılışımız ve nabzımız da onunla birlikte aynı anda yok olur.

Some figure

Aşkın imkansız oluşu bir trajedidir adeta. En azından siz bu aşkı gerçek kılmaya çalışırken size hissettirdiği duygu tam olarak budur. Size acı verirken bir yandan da kendinizi o özel kişiden ayrılamazken bulmanıza neden olur. Ne onunla ne de onsuz yapabilirsiniz artık… Zevki ve acıyı; mutluluğu ve kederi aynı anda tadarsınız.

Her şeye rağmen imkansız aşk dediğimiz olgunun kendine özel bir cazibesi vardır.  Sizi bir teste tabi tutar ve denemekten kaçınmaz. Ve kesin olan bir şey varsa, o da o aşkı unutmayacağınızdır. Zamanla eski gücünü yitirse bile o kıvılcımı kalbinizde hissetmeye devam edersiniz.

Yalnızca çok nadiren imkansız bir aşk size yük olabilir. Bu da siz bu fanteziden vazgeçmeyip körü körüne mücadele ettiğiniz içidir.  Kabul etmemek sonucu değiştirmez.  Bu size büyük bir acı vermekle kalmaz hasta bile edebilir.  Her şeyden önemlisi ise, eğer gerçek aşkı öğrenmek istiyorsanız, imkansız aşktan daha iyi bir öğretmen bulamazsınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.