Logo image
Logo image

Sana İhtiyacım Yok Ama Yanında Olmak İstiyorum

3 dakika
Bu yazımızda aşkın, bir bağımlılık olmadığını, sevdiğimiz kişinin yanında olmanın kendi irademizle verilmesi gereken bir karar olduğunu anlatıyoruz.
Sana İhtiyacım Yok Ama Yanında Olmak İstiyorum
Tarafından yazılmıştır María Alejandra Castro Arbeláez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Sana ihtiyacım yok ama yanında olmak istiyorum” cümlesi bir başkası için hissettiğimiz duygulardan emin olduğumuzu gösteren bir ifadedir. Bu kişiye olan bağımlılığı göstermekten ziyade, sevgimizden emin olduğumuzu, emin adımlarla ilerlediğimizi gösterir.

Partnerimize olan sevgimizden eminsek ve aynı zamanda hayatta mutlu olmak için sadece onun varlığına ihtiyaç duymuyorsak, sağlıklı ve verimli bir ilişki yaşıyoruz demektir. Bu tarz bir ilişkide bağımlılık duygusu bizi yönetmek, böyle bir ilişkide partnerler ne boş zamanlarımızı doldurmak ne de ihtiyaçlarımızı karşılamak için vardır.

“Sana ihtiyacım yok, seni tercih ediyorum.”

– Walter Riso

Some figure

Özgürlüğüne saygı duyuyorum ama yanında olmak istiyorum

Verimli bir ilişkide partnerler birbirilerinin özgürlüğüne saygı duyar, her şeyden önce asıl önem verdikleri şey, bağlanmak ya da kendini bir başkasına zincirlemek değildir. Önemli olan aradaki elektrik uyuşması, birbirimizi seçmeye imkan tanımaktır. Bu açıdan bakıldığında aşık olduğumuzda her birimizin sorumluluğu vardır:

  • Seçme özgürlüğü: Her insan birine körü körüne bağlanmış olsa bile kendi yolunu seçme hakkına ve yeteneğine sahiptir.
  • Hissetme özgürlüğü: Birbirlerine karşı oluşturdukları bu derin bağa rağmen, her biri kendi duygularına sahiptir ve birbirilerine saygı duyarlar. Çünkü hepimiz deneyimleri farklı şekillerde yaşarız ve gerçekleri kendi yolumuza göre inşa ederiz.
  • İfade özgürlüğü: Her insan kendi fikrini açıklama özgürlüğüne sahiptir ve her insan belli bir fikre sahiptir. Çünkü her insanın yetiştirilme şekli, içinde büyüdüğü kültür ve sahip olduğu tecrübeler onun düşünce tarzını etkiler.

Hal böyle iken, birisiyle ilişki yaşarken, ister sevgili olsun, ister aile ya da arkadaş, önemli olan şeyin ilişkide bulunduğumuz kişinin özgürlüğü olduğunu anlamalı ve bu nedenle fikirlerine saygı duymalıyız.

Aşk ve özgürlük birbiriyle bağdaştırılamaz. Aslında, birinin istediğimiz gibi olmasını talep ettiğimizde ikincisi bozulur.

İlişkimizin verimli olması için birbirimize benzememize gerek yoktur ve bunun bilincinde olmak, inanılmaz bir duygu!

Some figure

Nereye yol aldığımı biliyorum ama ben seninle olmak istiyorum

Bir ilişkide farklı görüş ve hedeflere sahip olduğumuz konusunda kendimize karşı net olmak, ilişkide bulunduğumuz kişiye bağımlı olmamamızı sağlar çünkü:

  • Kendimize değer veriyoruz: Kendimizi tanıyoruz ve başkaları kadar değerli olduğumuzu biliyoruz. Partnerimizin onayına ihtiyacımız yok.
  • Planlarımızı uygulayabileceğimizi biliyoruz: Sağlıklı bir ilişkide kişiler birebirlerinin yoluna taş koymaz ve hedeflerinin gerçekleşmesine izin verirler.
  • Her dakika yan yana olmayacağımızın farkındayız: Birbirimizin yanında ya da yakında değilsek, o an yapmamız gereken bir işi olduğunu, amaçları olduğunu bilir ve onu destekleriz.

Eğer, ne istediğimiz ve nereye doğru gittiğimiz konusunda net olursak, hayatımızla ilgili karar aldığımızda, sevdiğimiz kişilerin bu kararı engellememesi gerektiğini biliriz. Çünkü aşk, böyle bir şeydir. Aynı yolu beraber yürümek dışında, kendimize ait bir yol olduğunu ve bu yolda karar vermesi gereken kişilerin, bizler olduğunu biliriz.

Some figure

Sensiz de yaşayabilirim ama yanında olmak istiyorum

“Sensiz de yaşayabilirim ama ben senin yanında olmak istiyorum” bir diğer kişiye duyduğumuz sevgiyi, saygıyı yansıtan bir başka cümledir. Her şeyden önce onun özgür olmasını, rüyalarını gerçekleştirmesini isteriz. Çünkü her ne kadar canımız onun yanında olmak istese de, uzakta olmak istediğini, hedefleri olduğunu biliriz.

Artık her ne kadar sevdiğimiz kişinin yanında olmak istesek de, verimli bir aşk yaşamak için bir başka kişiye ihtiyacımız olmadığının farkındayızdır. Bu bizim canımızın yanmadığı anlamını taşımıyor ya da kendimizi kötü hissedeceğimiz anlamına gelmiyor. Durum bundan da ziyade, partnerimizi etkilemek için hiçbir manipülatif strateji uygulayamamamız gerektiğini anlamış olmamızdır. Çünkü hayatımızdaki diğer kişinin de kendi seçimleri ve istekleri vardır.

Sevdiğimiz kişi yanımızda olmayı bıraktığında bu dünyanın sonunu getirmeyecek. Her zaman çalışacağımız, öğreneceğimiz yerler, dünyanın bir yerinde keşfedilmeyi bekleyen alanlar ve kendimizle ilgili öğrenmemiz gereken şeyler vardır.

Mutluluk dış faktörlere bağlı değildir, mutluluk içimizdedir. Çünkü hayatı tanıma biçimi, bir seçimdir. Ve bu nedenle, en iyi strateji kendimizle iyi geçinmektir. Eğer böyle yaparsak, etrafımızdaki insanlarla da iyi oluruz çünkü onlarla sadece ihtiyaçlarımı karşılamak için bir bağ kurmayız, bunu istediğimizi biliriz. Onları hayatımızdaki boşluklarımızı doldurmak ya da ihtiyaçlarımızı doldurmak için kullanmayız. Onların görevi sadece bize hayatımızda yol arkadaşı olmaktır.

“Eğer bir gün beni yarı yolda bırakırsan, ben de alır başım giderim ama benim kararım senin yanında olmak.”

– Santiago Cruz


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ledesma, A. C. (2018). Reflexiones entre el amor romántico, el amor maduro, la locura y el amor sin etiqueta en psicoterapia de pareja. Revista REDES, (37), 51-60.
  • Nistal, T. A. (2019). ¿ Poliamor, amor libre o en libertad? Potencialidades y dificultades. MLS Psychology Research2(1).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.