Sally Horner: Gerçek Lolita'nın Acıklı Öyküsü

Sally Horner: Gerçek Lolita'nın Acıklı Öyküsü
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sally Horner, Frank La Salle adlı pedofili adam onu kaçırdığında 11 yaşındaydı. La Salle hapisten yeni çıkmıştı. Sally Horner kaçmayı başarıp ailesini arayana dek La Salle onu 21 ay boyunca esir tuttu. Bu karanlık ve oldukça trajik hikaye Vladimir Nabokov’a edebiyat dünyasının en ünlü romanlarından birini yazmak için ilham verdi: Lolita (1955).

Bu kadar aykırı bir hikayeyi anlatan çok az kitap vardır. Orta yaşlı bir adamın bir kız çocuğuna duyduğu imkansız ilişkinin anlatıldığı atmosfer gibi, kitabın edebi kalitesi de inkar edilemez. Öyküde, Amerikan toplumunun ahlaksız, sığ ve çalkantılı yapısına tanık oluyoruz.

Öykünün ana karakteri Humbert Humbert (Fransızca gölge anlamına gelen ‘ombre’ kelimesine tınısal açıdan benzemesinden dolayı bu isim tercih edilmiştir) kimsenin kendisiyle ilişkilendiremeyeceği bir karakterdir. Humbert b ir çocuğu istismar ettiği için Avrupa’dan kaçan bir adamdır. Humbert Humbert en sonunda kurbanı Lolita’yı gölgeler evrenine sürükler. Bu evrende, ‘lolitalara’ ya da genç kadınlara olan düşkünlüğünü tatmin eder.

Nabokov’un kitabı sinsi ya da bir şeyi saklayan bir kitap değildi. Hatta yazar öykünün bu yönde olmasını istemedi. Humbert ile dünyaya en klasik sapıkların bir resmini çizmek istedi. Öykünün inkar edilemez ve rahatsız edici bir çiğliği vardı. Buna rağmen, 11 yaşında bir kızı kaçıran bir pedofiliden başkası gösterilmediğinde kendinizi öyküye kaptırabilirsiniz. Fakat ne yazık ki, bu gerçek bir öyküydü.

“Duygusal bir insan, boş zamanlarında gerçekten çok kaba biri olabilir. Hassas bir insan asla acımasız bir insan değildir.”

– Vladimir Nabokov

sally horner

Gerçek Lolita Sally Horner’ın Öyküsü

Frank La Salle 12-14 yaş arasındaki kızları istismar etmesi ile tanınan 52 yaşında bir tamirciydi. New Jersey’e yerleşip hayatına sıfırdan başlamaya karar verdiğinde hapishaneden yeni çıkmıştı. Fakat böyle adamlar için içlerinde yaşayan vahşi hayvanı bastırmak pek de kolay değildir. Böyle adamlar yalnızca iç güdülerini dinlerler. Bu yüzden, Mart 1948’te Sally Horner adındaki kızı takıntı haline getirdiğinde La Salle eski hayatına geri döndü.

Sally Horner, dul bir kadının kızıydı ve her çocuk gibi hafta içi her gün arkadaşlarıyla birlikte okuldan çıkıyordu. Onun yaşındaki tüm diğer kızlar gibi korkusuz, herkese güvenen ve oldukça naif biriydi. Birinin onun takip ettiğini fark edemeyecek kadar. La Salle sonunda bir kez daha arzularını tatmin edecek fırsatı yakalayana dek onu takip etti.

Sally Horner, arkadaşları ona gruplarına dahil olması için yapması gerekenin bu olduğunu söylediği için bir dükkandan 5 sentlik bir not defteri çalmıştı. Frank La Salle onu dükkanın dışında yakalayıp ona FBI ajanı olduğunu söyledi. Eğer annesinin ne yaptığını öğrenmesini istemiyorsa onu takip etmesi gerektiğini ekledi. Sally korku ve pişmanlıkla adamla gitmeyi kabul etti.

İkisi bir otobüse bindiler ve her şey bundan sonra başladı. Ülkeyi gezip Atlantik Şehri, Baltimor, Dallas ve Kaliforniya gibi şehirleri ziyaret ederek birlikte 2 yıl geçirdiler. Bu yolculuk boyunca otellerden kamp alanlarına sürüklendiler. Herkese baba kız olduklarını söylediler.

Kurtarılma ve Ardındaki Trajedi

Kimse hiçbir şeyden şüphelenmedi. Sally’nin üzgün ve korkmuş tavrını fark eden bir otel misafiri haricinde kimse bu kızını gözünün önünden bir saniye dahi ayırmayan takıntılı babadan şüphelenmedi. Bu otel müşterisi Sally’yi La Salle’den uzaklaştırıp ona iyi olup olmadığını sorma fırsatını yakaladı. Sally adamdan yardım istedi. Yalnızca ailesini aramak istiyordu.

Polisin oraya varması uzun sürmedi. Sally sonunda eve geri dönebildi. Döndüğünde, cinsel istismar, aşağılama ve hissettiği korku dahil bütün hikayeyi anlattı. Frank La Salle ona “ahlaki açıdan cüzzamlı” diyen hakim tarafından 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fakat en acısı, davadan iki yıl sonra gerçekleşti. Sally Horner bir araba kazasında can verdi. Frank La Salle kazadan 16 yıl sonra, iddiaya göre Sally’nin mezarına haftada bir çiçek gönderdiği hapishanede öldü.

sally annesine kafasını yaslıyor

Nabokov ve Bir Pedofilinin Yolculuğu

Gazeteci Sarah Weinman tarafından yazılan ‘Gerçek Lolita: Sally Horner’ın Kaçırılması ve Dünya’da Skandal Yaratan Roman’ kitabında bütün detaylara yer veriliyor. Bu kitapta Sally ve Lolita arasındaki benzerliklerin açığa vurulduğu uzun ve detaylı bir araştırmaya yer veriliyor.

Kitap, Sally Horner ve cinsel istismara maruz kalmış tüm çocuklar için adalet arıyor. Bunlar yalnızca haberlerde kısa süreliğine gördüğümüz kalp kırıcı hikayeler.

Benzer şekilde, yazar Nabokov’un romanından da bahsediyor. Unutmamalıyız ki Nabokov Lolita romanını bitirdiğinde Birleşik Devletler’de kitabını yayınlamak isteyen bir yayıncı bulamadı. Bunun sebebi kitabın oldukça rahatsız edici olmasıydı.

Fakat, pornografik içerikler üzerine uzmanlaşmış Fransız bir yayıncı kitabı yayınlamaya karar verdi. Stanley Kubrick’in filmi üzerine de bazı anlaşmazlıklar bulunuyordu. Örneğin Gray Grant, Humbert Humbert rolünü oynamayı reddetti. James Mason dahi rolü kabul etmedi.

lolita kitabının kapağı

Lolita’nın yeni versiyonlarında dahi editörler gencin utanmaz tarafını göstermekten çekinmişlerdir. Bunun sebebi kitabın bir şekilde bunun kızın suçu olduğuna dair ipuçları barındırmasından kaynaklanıyordu. Artık kitap kapaklarında kalp şeklinde gözlüklü davetkar bir genç kız bulunmuyor. Bunun yerine, Sally Horner’ın yaşadığı gibi, büyük bir adam tarafından tacize uğrayan küçük bir kızı görüyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar ve Sonuçları
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar ve Sonuçları

Yetkililer bu tür suçlarla ilgileniyor olsa da, toplum olarak çocuklara yönelik cinsel istismar ve yarattığı etkileri görmezden gelemeyiz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.