Logo image
Logo image

Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar ve Sonuçları

3 dakika
Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar ve Sonuçları
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 13 Eylül, 2018

Pedofili, maalesef son zamanlarda sık sık duyduğumuz bir terim haline geldi. Yetkililer bu tür suçlarla ilgileniyor olsa da, toplum olarak çocuklara yönelik cinsel istismar ve yarattığı etkileri görmezden gelemeyiz. Çocuklara yönelik cinsel suçlar, eğitim düzeyi, ırk veya din dikkate alınmaksızın herhangi bir yerde ve herhangi bir sosyal sınıfta meydana gelebilir.

Çocuklara yönelik cinsel istismar, son zamanlarda ortaya çıkmış yeni bir suç değildir. Bu tür suçların tam olarak ne zaman başladığını tespit etmek mümkün değildir. Fakat, insanlık tarihinin en başından beri var olduğu tahmin edilmektedir.

“İnsanoğlu kendisine edilen iltifatlardan çok istismarları hatırlamaya meyleder. Öpücüklerden ne kalır ki? Yaralar, oysa, iz bırakır.”

– Bertolt Brecht

Dünya üzerindeki tüm kültürlerin, ensest, yani yakın akrabalar arasında yaşanan cinsel ilişkiyi yasaklamaya çalışan eski mitleri ve efsaneleri vardır. Fakat, ebeveynler ve çocukları arasındaki ensest ilişkilere gelince – özellikle babalar ve kız çocukları arasındaki – bazı toplumlar bu konulara karşı biraz daha kayıtsız gibi görünüyor.

Some figure

Babaların ve üvey babaların, çocuklara yönelik cinsel istismar suçu işleyenlerin en yüksek yüzdesini oluşturduğu ve mağdurların kızları veya üvey kızları olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, tecavüzler en çok yakın akrabalar arasında görülmektedir. Çocuklara yönelik cinsel istismarının %80 ila % 95 arası aile içinde görülür. Daha küçük bir oranda olsa da, erkek çocuklar da kurbanlar arasındadır.

Çocuk Gelişimi

Sigmund Freud’un en önemli ve aynı zamanda en tartışmalı keşiflerinden biri de, insanların doğum anından itibaren cinsel dürtüleri olduğunun doğrulanmasıydı. Psikanaliz, çocukların fantezileri, istekleri ve cinsel ifadeleri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca bakınız: Freud’un Ötesi; Psikanaliz Ekolleri ve Yazarları

Çocuk cinselliği, yetişkin cinselliğinden çok farklıdır. Fiziksel, duygusal ve entelektüel olgunlaşmamışlık göz önüne alındığında bu oldukça belirgindir.

Bir çocuk, kendi bedenini ve zevk hissini ilk olarak belirli uyaranlarla keşfeder. Bununla birlikte, çocuğun keşfetmesi gereken daha önemli bir şey vardır: aile normları.

Some figure

Gelişim için çocuğun, anne veya babasıyla, ve de diğer yakın akrabalarıyla cinsel bir ilişki yaşamasının usulsüz olduğunu bilmesi gerekir. 

Bu kurala uymak, bir çocuğun hukuk ve kültürü öğrenmesinin bir yoludur. Bu sayede, imkansız arzulardan vazgeçmeyi ve sınırları tanımayı ve bunlara saygı göstermeyi öğrenir.

Çocuk bunun yanlış olduğunu bilmiyorsa, dünyayı anlamını bulmak çok zor olduğu bir kaos olarak algılamaya başlayacaktır. Tam olarak nedenini bilmiyor olsa da, kendini suçlu ve utanmış hissedecektir.

Çocuğun rızası olup olmaması fark etmez, bir yetişkin ve reşit olmayan bir çocuk arasında yaşanan cinsel ilişki kesinlikle cinsel istismar sayılır.

Aynı şekilde, aralarında üç yıldan fazla bir fark olan iki çocuğun cinsel ilişkiye girmesi de cinsel istismardır.

Cinsel istismarın sonuçları

Çocuklara yönelik cinsel istismarın sonuçları vakaya göre değişiklik gösterir. Sonuçlar, birçok faktöre bağlıdır:

  • Olayın geçtiği zaman çocuğun yaşı
  • İstismarcının kim olduğu (anne veya babanın istismarcı olduğu durumlarda sonuçlar her zaman daha ciddidir).
  • Olayın şiddeti ( tehdit, şiddet, baştan çıkarma vb.)
  • İstismarın süresi
  • Mağdurun psikolojik özellikleri
  • Durumun açığa çıkma şekli

Hemen hemen her durumun, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli sonuçları vardır.

Kısa vadeli sonuçlar

Kısa vadede, cinsel istismarın en olası sonuçları, geçmiş bir yaşın davranışlarını sergilemektir. Baş parmakları tekrar emmeye başlamak veya tuvalet eğitimini kaybetmek bu sonuçlara örnektir.

Kısa vadeli diğer bir sonuç ise çocuğun endişeli ve depresif olmasıdır. Çoğu zaman okul performansı düşer, yalnız kalmayı tercih eder, ayrıca öfke doludur ve sessizdir

Ayrıca bakınız: Ruhsal Denge Bozukluğuna Neden Olan Çocukluk Çağı Travması

Some figure

Uzun vadeli sonuçlar

Uzun süreli etkiler cinsel istismarın şiddetine ve çocuğun veya yetişkinin aldığı tedaviye bağlıdır.

Bu etkiler genellikle uyku problemleri, sürekli kabus görme gibi sorunlardır. Ayrıca, depresyon görülmesi ve kendine olan saygının azalması büyük bir olasılıktır.

Çocuklara yönelik cinsel istismar, çoğun rızası olsun veya olmasın, bir yetişkin ve reşit olmayan çocuk arasında cinsel temas olduğunda gerçekleşir.

Çocuklukta cinsel istismara uğrayan kişiler, yaşadıkları ilişkilerde ve cinsel hayatlarında büyük zorluklar yaşarlar. Bu kişilerde cinsel fobiler oluşabilir ve anlamsız bir şekilde kesinlikle tatmin edici olmayan ilişkiler yaşayabilirler.

En ciddi vakaların şizofreni, intihar girişiminde bulunma ya da son derece tehlikeli davranışlar ile sonuçlanması oldukça güçlü bir olasılıktır.

Çocuklukta cinsel istismar mağduru olan herkes, bu olayların sonuçlarını azaltmak için her zaman bir terapist, psikolog veya psikanalist tarafından tedavi edilmelidir. Ne kadar erken o kadar iyi!

İçerikte kullanılan resimler Beatriz Vidal ve Kelly Vivanco’ ya aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beitchman, JH, Zucker, KJ, Hood, JE, DaCosta, GA, Akman, D., y Cassavia, E. (1992). Una revisión de los efectos a largo plazo del abuso sexual infantil. Abuso y abandono de niños , 16 (1), 101–118. https://doi.org/10.1016/0145-2134(92)90011-F
  • Edwards, V. J., Holden, G. W., Felitti, V. J., & Anda, R. F. (2003). Relationship between multiple forms of childhood maltreatment and adult mental health in community respondents: Results from the adverse childhood experiences study. American Journal of Psychiatry160(8), 1453–1460. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.160.8.145

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.