Logo image
Logo image

Rüyada Örümcek Görmek Ne Anlama Gelir?

4 dakika
Rüyada örümcek görmek, kötü şans, korku veya saldırganlıkla ilişkilendirilme eğilimindedir. Bununla birlikte, rüyanın içeriğine bağlı olarak daha fazla anlamı olabilir. Burada daha fazlasını öğrenin.
Rüyada Örümcek Görmek Ne Anlama Gelir?
Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Rüyalar dünyası birçok insan için bir hayranlık kaynağıdır. Rüyalarınızda genellikle bilinçsiz veya bastırılmış dürtüler veya arzular vardır ve bu dürtüler, herhangi bir nedenle uyanık olduğunuzda kendilerini göstermezler. Bu yazıda, rüyanızda örümcek gördüğünüzde bunun ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz. Bu, genel olarak oldukça yaygın bir rüyadır.

Rüyada böcek görmenin, hayatın genel iniş çıkışları ile ilgili olduğu genellikle anlaşılır. Daha spesifik olarak, rüyada örümcek görmek, şu anda bilinçli yaşamınızda sahip olabileceğiniz tartışmaları ve sorunları sembolize eder. Ancak, örümcek ile ilgili rüyalarının kaç farklı versiyonu vardır ve bunların her biri ne anlama gelir?

Rüyada hayvanlar görmek ne anlama gelir?

Örümcekler hakkında rüya görmenin anlamından bahsetmeden önce, hayvanlar hakkında rüya görmenin genel sembolizminden biraz bahsedelim.

2006’da Anna Monteschi, The Great Book of Dreams’i yazdı. Bu kitapta hayvanların insanlarla belirli paralellikler yaşadığını ifade etmiştir. Örneğin, doğum, yaşam ve ölüm. Dahası, yemek yiyorlar, çiftleşiyorlar ve savaşıyorlar… tıpkı insanlar gibi.

Ancak, insanlardan farklı olarak, yaşamlarından ve kaderlerinden habersizdirler. Bu nedenle, insanlar olarak tam da kendi doğamızın farkında olduğumuz için takip etmediğimiz dürtüleri ve tutkuları temsil etmek veya yansıtmak için kullanılma eğilimindedirler.

Bu anlamda, rüya dünyasında hayvanlar, ilkel ve içgüdüsel olan parçamızı temsil etmek için son derece faydalı projeksiyonlar olarak hareket ederler. Başka bir deyişle, rasyonel olarak analiz edilmesi imkansız olan kısım.

Some figure

Hayvanlarla ilgili rüyaların bazı anlamları

Rüyada hayvan görmenin birden fazla anlamı olabilir. Her şey rüyanın türüne bağlıdır. Örneğin, bilinmeyen hayvanları rüyada görmenin kötü şansın sembolü olduğu söylenir. Rüyada örümcek gibi bir hayvanın sizi takip ettiğini görmek, işte başarılı olmak için bir karar vermeniz ve belki de biraz agresif olmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Son olarak, bir hayvana dönüştüğünüzü hayal etmek kurnazlığın bir sembolüdür. Rüyada hayvan sizinle konuşuyorsa, çevrenizdeki bilgili ve bilge görünen insanlardan çok etkilenmenizin tavsiye edilmediğine delalettir.

Rüyada bir hayvan gördüyseniz…

Bir hayvanı hayal ediyorsanız, kendinize onu ne zaman ve hangi koşullarda gördüğünüzü sormalısınız. Ardından, hayvan hakkında ne hissettiğinizi düşünmeniz gerekir. Onu sevdiniz mi? Ondan korktunuz mu?

Ek olarak, kendinize hayvanın çirkin mi yoksa güzel mi olduğunu sorun. Bu sorular şu anki yaşamınızla ilgili olma eğilimindedir. Ayrıca, duygularınız ve geçmiş deneyimleriniz hakkında da ipuçları taşır. Nitekim bu, psikanaliz sürecinde yer alan tipik bir unsurdur.

Rüyada örümcek görmek ne anlama geliyor?

Rüyada örümcek görmek, mevcut yaşamınızdaki tartışmalar ve problemlerle ilişkilendirilme eğilimindedir. Burada birden fazla anlam olabilir. Örneğin, örümceği elinizde tuttuğunuzu hayal ettiyseniz, en korkulan ve tehlikeli durumlar karşısında genellikle cesur olduğunuz anlamına gelebilir.

Öte yandan, örümceği öldürdüğünüzü gördüyseniz, bu iyi bir alâmet ve zenginlik sembolüdür. Aslında, genel olarak böcekleri öldürmeyi hayal ediyorsanız, anlam aynıdır. Örümcek aşırı derecede büyükse, bu birçok sonucu olacak bir tartışma ile ilgilidir.

Genel olarak, örümcek gördüğünüzü görmek, hoş olmayan bir duruma işaret eder. Eğer üzerinizde sürünürse, sıkıntıyı sembolize eder.

Rüyada örümcek görmek, hayatınızdaki tatsız bir duruma işaret eder, Ayrıca, onun ağını ördüğünü de gördüyseniz, bu bir karışıklık içinde kalacağınız anlamına gelebilir.

Rüyada örümcek görmeye atfedilen bazı anlamlardan bahsettik. Ancak, daha fazlası var, bu yüzden okumaya devam edin!

Örümcek sizi ısırdıysa

Örümcekler avlarını sokar ve zehirleriyle felç ederler.

Rüyada bir örümceğin sizi ısırdığını gördüyseniz, kendinizi korku, güvensizlik veya şüphelerden dolayı felç olduğunuz bir dönemde bulabilirsiniz. Bu, karar verirken sizi kısıtlar. Bu nedenle, rüyanızdaki örümcek ısırığı, sizi vermeniz gereken karar üzerinde düşünmeye davet eder.

Siyah örümcekler

Rüyada siyah örümcek görmek, hayatınızdaki belirli bir korkuyu temsil edebilir. Ancak, muhtemelen özellikle farkında olmadığınız bir şeydir.

Rüyada örümcek ağı görmek

Bu durumda rüyayı olası bir uyarı veya farkında olunması gereken bir durum olarak yorumlayabilirsiniz. Aslında, gerçek hayatınızda birisinin size kötülük yapmaya çalıştığı hissine sahip olabilirsiniz.

Öte yandan, rüyada evinizi örümcek ağlarından temizliyorsanız, bu mutlu olmanız için bir iç temizliğe ihtiyaç duymanız ile ilgilidir. Ağzınız örümcek ağlarıyla doluysa dikkatli olun, çünkü belki de kendinize karşı dürüst değilsiniz.

Saçınızdaki örümcekler

Rüyada saçınızda örümcek görmek, çokça düşündüğünüz korkularla ilgilidir. Aslında, size derin korkularınızı anlatan bir rüyadır. Belki daha yakından bakmanız gerekenler, sizi güçsüz bırakan türden korkular. Bunlar genellikle derin korkulardır.

Some figure

Örümcek rüyaları hakkında ne hissediyorsunuz?

Rüyanızda hiç örümcek gördünüz mü? Eğer öyleyse, rüyanızı yorumlamak için rüyada gerçekte nasıl hissettiğinizin farkında olmanız gerekir. Örneğin, iğrenme, korku, büyülenme, merak duyguları yaşadınız mı….? Ardından, bu duyguları gerçek yaşamınızla veya örümceklerle yaşadığınız gerçek durumlarla ilişkilendirmeye çalışın.

Genellikle rüyalar, günlük hayattan, anılarınızdan ya da başınıza gelen ya da görmüş olduğunuz şeylerin küçük parçalarıdır. Bu durumlarda, altta yatan bir anlama sahip olma eğilimindedirler. Ancak, diğer zamanlarda size bir şey söylemeye çalışıyor olabilirler…..

“Uykuda biraz daha kendimiz oluyoruz; bedenin uyuşukluk hali, yalnızca ruhun uyanışı gibi görünüyor. Bu, duyuların bağını değil, aynı zamanda aklın özgürlüğünü de temsil eder; uyandıktan sonra kavrayışlarımız, rüyamızın fantezilerine ulaşamaz “.

-Thomas Browne-


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Freud, S. (2013). La interpretación de los sueños. Editorial Akal.
  • Monteschi, A. (2006). El gran libro de los sueños. La interpretación de más de 10.000 sueños para conocerlo todo sobre el amor, la riqueza y el éxito. Editorial De Vecchi, S.A.U. Barcelona.
  • Trujillo, M. (2004). Interpretación de los sueños. Editorial Libsa. Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.