Ruh Halinizi ve Enerjinizi Kahvaltı İle Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği büyük önem taşır.
Ruh Halinizi ve Enerjinizi Kahvaltı İle Nasıl İyileştirebilirsiniz?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2021

Kahvaltı, günün ilk öğünü, vücudumuz ve özellikle beyin için en önemli öğündür. Hatta kahvaltı yaparak hem ruh halimizi hem de enerjimizi iyileştirebiliriz. Bilmeniz gereken tek şey; nasıl iyi yiyecekleri bulabileceğiniz ve içerdiği besin değerleri nedeniyle serotonin salınımını destekleyen ve aynı zamanda rutin bir güne başlarken hangi besinlerin protein verdiğini bulmanızdır.

Uyanmak insan için önemli bir andır ancak her zaman bunun farkında olmayız. Öyle ki, çoğumuz hemen yataktan kalkar, giyinir ve evden çıkmadan önce bir şeyler atıştırırız. Aslında, gece 6-8 saat dinlendikten sonra vücudumuzun enerjiye ihtiyacı olur. Beyin, kendisi için yeterli miktarda glikoz ister.

“Kahvaltı, çoğu insanın öğle ve akşam yemeğiyle ilişkilendirdiği, saygı duyulduğunu gördüğüm günün tek geleneksel öğünüdür.”

– Hunter S. Thompson

İnsanlar her zaman duymaya alışık olmadığımız bir biyolojik zekaya sahiptir. Sorumluluklarımız ve toplumun bizim için belirlediği programlar, genellikle biyolojik saatimize ve doğal ihtiyaçlarımıza aykırıdır. Dolayısıyla unutmamamız gereken ilginç bir şey vardır. Vücudumuz ve özellikle metabolizmamız, bol ve her şeyden önce birbirinden değişik kahvaltı çeşitlerini takdir eder.

Günün bu ilk öğününü bir kahve ve biraz kurabiye ile sınırlarsak, etkileri daha belirgin olacaktır. Gün ortasında yorgunluk, dikkat eksikliği, motivasyon eksikliği, kötü ruh hali … O halde, daha iyi bir yaşam sürmek için iyi beslenmeyi öğrenelim. İyi bir kahvaltıyla güne en sağlıklı şekilde nasıl başlayacağımızı görelim.

Kahvaltı sayesinde ruh halini ve enerjiyi iyileştirmenin yolları

İyi bir kahvaltı, gün boyunca açlık durumumuzu düzenlememize yardımcı olur. Ayrıca kilo vermek istiyorsak, günün bu ilk öğününü iyi bir şekilde değerlendirmekten daha iyi bir seçenek olamaz. Bu amaçla yapılan bazı araştırmalar, oruç tutmanın karın bölgesinde yağ birikimini artırdığını ve hatta metabolizmamızı yavaşlattığını göstermektedir.

Belki de bu fikri daha önce de duyduk. Yine de, sabah kalkar kalmaz kahvaltı yapmayı atlamamalıyız: biraz mısır gevreği, bir bardak meyve suyu, bir bardak kahve, endüstriyel hamur işleri … Beynimize glikozun hücum etmesini sağlıyor ve kısa süre içinde kaybolacak enerjiyle işimize gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Aslında düşündüğümüzden de öte, kahvaltı sayesinde ruh halini ve enerjiyi iyileştirmek oldukça basittir. İki temel öğeye sahip olmak yeterlidir: bilgi ve ilerleme. Hangi yiyeceklerin bize yardımcı olabileceğini bilirsek, onları her zaman evde ve yemeye hazır halde bulundurmamız yeterli olacaktır.

Kahvaltı ve yumurta

Yumurtayı kahvaltıya dahil etmek bir başarıdır. Haftada üç ila dört kez bunu yapabiliriz. Sabah boyunca enerji verirler ve en iyi yönleri ise: kan şekerinde ani artışlara neden olmamalarıdır. Kas kütlesini besledikleri için çocuklar ve yaşlılar için de ideal bir besindir.

Diğer taraftan yumurtalara karşı olağanüstü bir ilgi vardır. Hafızamızı geliştirmek için harika bir seçenektir. Yumurtanın sırrı, serebral sinirleri koruyan ve nöronlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran kolin adı verilen bir besin değerine sahip olmasıdır.

Kahvaltı ve yumurta

Yunan yoğurdu

Diğer taraftan yumurtalara karşı olağanüstü bir ilgi vardır. Yumurta, hafızamızı geliştirmek için harika bir seçenektir. Yumurtanın sırrı, serebral sinirleri koruyan ve nöronlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran kolin adı verilen bir besin değerine sahip olmasıdır.

  • Yunan yoğurdu bize kolay sindirebileceğimiz protein sağlar.
  • Doğal probiyotik kaynağıdır.
  • Yumurta, beyin fonksiyonu için gerekli olan B12 vitamini açısından zengindir.
  • Tiroidi dengede tutmak için gerekli olan iyodu içerir.
  • Serotonin sentezlemek için faydalı olan L-triptofan aminoasidine sahiptir.

Yulaf

Yulaf ezmesi, ruh halinizi iyileştirmek ve bize bütün gün enerji vermek için şiddetle tavsiye edilen bir başka seçenektir. Bu tahıl, yorgunlukla savaşabilmemiz, stres ve kaygı ile çok daha iyi başa çıkabilmemiz için gerekli besinler olan B6 ve B5 vitamini bakımından çok zengindir.

Beyaz çay

Kahvaltımıza kahve, yeşil çay ve hatta klasik portakal suyunu dahil etmeye alışkınızdır. Bunu biraz daha ileri götürelim. En az 15 gün beyaz çay içmeyi deneyelim. Her ne kadar ilginç bir fikir gibi görünse de, yeşil çay veya siyah çaya göre antioksidanlar bakımından daha zengindir. Aynı zamanda, yüksek kateşin içeriği beynimizi oksidatif hasar ve iltihaptan korur.

Tadı lezzetli olduğu kadar hafiftir, bizi saatlerce ayakta tutar ve aynı zamanda moralimizi de iyileştirir.

Beyaz çay

Çikolata

Uyanır uyanmaz beynin tek bir şeye ihtiyacı vardır, o da: enerjidir. Kendimize bu zevki vermek için en mükemmel an, çikolata tüketmek için kendimize zaman ayırmamızdır. Kilomuza veya sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde her gün 560 gr. bitter çikolata tüketebiliriz.

Bir kase yulaf ezmesi ve bir parça meyve ile birleştirmeniz yeterli…

Orman Meyveleri

Çilek, kiraz, ahududu, yaban mersini, üzüm, kuş üzümü, böğürtlen… Tüm bu meyveler lezzetli ve aynı zamanda inanılmaz derecede sağlıklıdır. Bu meyveleri kahvaltıda tükettiğimizde ruh haline iyi gelir ve bize enerji verir. Aynı zamanda genç ve yaşlılar için de eğlenceli olduğu kadar orijinal tarifler oluşturmak için onlardan faydalanabiliriz.

Yazımızı sonlandırırken, iyi bir kahvaltıyla ruh halimizi iyileştirmek ve kendimizi dinç tutmak istiyorsak, daha sağlıklı beslenmenin önemini kavramamız yeterlidir. Organik ürünleri tüketmeyi seçelim ve sabahları kendimize biraz daha fazla zaman ayıralım. Bazen iyi bir kahvaltı her şeyi değiştirebilir.

İlginizi çekebilir ...
Kafeinsiz Kahvenin Beyniniz İçin Yedi Faydası
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kafeinsiz Kahvenin Beyniniz İçin Yedi Faydası

"Bana ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim," sözünün 0 doğru olduğu artık bilimsel olarak kanıtlandı.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.