Logo image
Logo image

Çay Seremonisi ve Farkındalık Meditasyonu

3 dakika
Çay Seremonisi ve Farkındalık Meditasyonu
Son Güncelleme: 26 Haziran, 2018

Çay seremonisi Zen meditasyon ritüellerinin bir parçasıdır. Japonların “bir an, bir karşılaşma” anlamına gelen Ichigo dediği şeydir. Bu, eşsiz ve tekrarlanamaz bir an yaratılmasıyla ilgilidir. Katılımcılar şu anda tüm duyularına şu an odaklanır ve anı tam olarak yaşarlar. Bu nedenle, bir çeşit meditasyondur.

Bir çay seremonisi sırasında belirli aşamalar vardır. Katılımcılar her adımı eksiksiz bir farkındalıkla yürütmelidir. Çay seremonisi bununla ilgili olan şeydir: sadece o ana üzerinde yoğunlaşmak ve ritüelin en küçük ayrıntılarını bile fark etmek. Acelenizi ve endişelerinizi unutun, önce ve sonrayı unutun.

Bu ritüel, ev sahibinden misafirlere saygı ve sevgi armağanıdır. Çay seremonisine ev sahipliği yapan kişi, katılımcılara küçük bir huzur anı vermeyi umuyor. İşte bu yüzden her şeyi azami özveri ve detaylara dikkat ile yapıyor.

“Dünyanın gürültüsünü unutmak için çay içeriz.”

– T’ien Yiheng

Some figure

ritüel Eski zamanlarda çay seremonisini uygulayanlar, samuraylardı. Bu yüzden neredeyse kutsal çağrışımları vardır.

Seremoniyi düzenleyen kişinin çayı hazırlamak için uygun yolu bilmesi çok önemlidir. Bunu sadece eski yöntemlerle yapamazsınız. Batı’da bunu Japonya’daki gibi dikkatli ve düşünceli bir şekilde yapmak zor olabilir. Her durumda, ev sahibi içeceği mümkün olduğunca mükemmel bir şekilde hazırlamak zorundadır. Sonuç herkes için hoş olmalı, dikkat çekici hassasiyet ve dikkatin bir ürünü olmalı.

Ayrıca konuklar çayı nasıl içebileceklerini bilmek zorundalar. Seremoninin 15 adımı var ve konukların hepsini doğru bir şekilde yapabilmeleri için bu adımları tanıması gerekiyor. Dışarıdan muhtemelen çok karmaşık görünüyor, ama değil. Aslında, batı dünyasında çay seremonisi artık her zamankinden daha iyi biliniyor ve yaygın olarak uygulanmaktadır.

Some figure

Çay seremonisi adımları

Çay seremonisinde 15 adım var. Katılımcılar, ritüellerin özgün olması için 15 adımı tamamlamalıdırlar. Adımlar şunlardır:

 • Ev sahibi üç temel ilkeyi dikkate almalıdır: huzur, uyum ve dinginlik. Ev sahibi, bu üç şeyi misafirlerine sunmaya odaklanmalıdır.
 • Çay seremonisinde kullanılan tüm unsurları saf hâle getirin. Saflık seremoni için temel bir kavramdır.
 • Tüm misafirler için yeterli alana sahip olmalı ve onları ağırlayacağınız alanı hazırlamalısınız. Misafirlerin rahatlığını göz önünde bulundurun.
 • Bir onur konuğu belirleyin. Bu kişi, konukların geri kalanı için tonu ayarlayacaktır. Onur konuğu önce alana girmelidir.
 • Ev sahibi onur konuğunu selamlar ve misafirlerle hoş sohbet eder. Cömertlik ve saygıyla onları karşılar.
 • Ev sahibi kek gibi hafif yiyecekler sunmalıdır.
 • Tüm misafirler resmi olarak giyinmelidir. Batıda konuklar beyaz giyiyorlar.
 • Ev sahibi çay yapmak için gerekli tüm unsurlara sahip olmalıdır: su ve çay yaprakları. Herkes sessiz olmalı ve çay hazırlanırken dikkat etmeli.
 • Ev sahibi yavaşça demlik içerisine su döküp herkesin çayın hazırlanmasını her saniye gözlemlemesine, dinlemesine ve deneyimlemesine izin verir.
 • Daha sonra, ev sahibi önceki adımdaki gibi sakin ve yavaşça çay yapraklarını suya koyar.
 • Bundan sonra, ev sahibi çay çay fincanlarının her birine sessizce çay servisi yapar.
 • Çay bardakları misafirlere aktarılır. Her konuk kendisine uzatılan fincanı alınca birkaç minnettarlık veya tebrik kelimesi söyler.
 • Konuklar çayı içer.
 • Çay seremonisinde iki kez çay dağıtılır. İlk turdan sonra her konuk kendi fincanını bir tabakla kapatır. Temel seremoni artık bitmiştir.

Çay seremonisi ve meditasyon

Bazı çay seremonilerinde, herkes ilk önce aynı bardaktan ve daha sonra kendi bardaklarından içiyor. Ayrıca çay seremonisi, katılımcılar meditasyon yapan kişiler olduğunda özellikle yararlıdır. Çay seremonisinin dersi, derin olduğu kadar basit: Hayatın her bir anı eşsiz ve bir daha asla yaşanmayacak.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.